19.10.2011 Loimaalainen liiganousija Nilan Bisons jatkoi kovien päänahkojen metsästystä Korisliigassa kaatamalla keskiviikon kotipelissään Joensuun Katajan jatkoajalla pistein 97–94 (85–85, 45–40). Hanno Möttölä puolestaan palasi liigakentille ToPon kukistaessa kotonaan Lahden.
Martin Zeno kunnostautui Katajan kaadossa jatkoajalla.
Hanno Möttölä nautiskeli keskiviikkona 18 pistettä.
Juho Lehtoranta heitti KTP:n karkuun LrNMKY:lta. Kuvat: Eveliina Toivola, Tytti Nuoramo ja Kai Kilappa.
Bisons hallitsi ottelua Katajaa vastaan hienokseltaan, mutta Kataja onnistui neljännen jakson lopussa venyttämään B.A. Walkerin vapaaheitoilla ratkaisun jatkoajalle. Ylimääräisen viisiminuuttinen kotijoukkue kuitenkin hoiteli nimiinsä Martin Zenon uroteoilla.
– Olimme huolimattomia eikä 19 pallonmenetyksellä yleensä voiteta, mutta meiltä löytyi eri vaiheessa yksilöitä, jotka pitivät meitä pinnalla, kiitteli Bisonsin päävalmentaja Greg Gibson.
Isäntien tehokkaimmat olivat Ryan McDade (23/9) sekä jatkoajalla kahdeksan pistettä viimeistellyt Martin Zeno (21/8/3 syöttöä). Myös Matti Nuutinen (18/7), Mikko Koivisto (18/3/5 syöttöä) ja Jeb Ivey (15/3/4 syöttöä) olivat vireessä.
Katajaa kannattelivat B.A. Walker (23/4/6 syöttöä), Jared Newson (21/3/3 riistoa) ja Jeremy Price (17/2).
Kolmannen kautensa ToPossa aloittanut Hanno Möttölä palasi liigaympyröihin vahvasti ja johdatti helsinkiläiset murskaavaan 101–69 (51–32)-kotivoittoon Namika Lahdesta. Peli ratkesi toisella neljänneksellä, jonka ToPo vei 29–14. Viimeinenkin jakso meni ToPon nimiin selvästi, 27–12.
Möttölä teki väkevän paluun kentälle upottamalla 20 minuutissa 18 pistettä, käärimällä seitsemän levypalloa ja blokkaamalla kaksi vastustajan heittoa. ToPosta vireessä oli myös Timo Heinonen (18/6).
Namika Lahden tehokkain oli Keena Young (18/7).
Takellellen kauden aloittanut KTP otti kauden toisen voittonsa, kun se kukisti kotonaan Lappeenrannan NMKY:n suurinumeroisesti 101–83 (54–38).
Vieraat veivät ensimmäisen jakson täpärästi, mutta toisella jaksolla KTP meni menojaan. Kotkalaiset pommittivat kymmenessä minuutissa peräti 33 pistettä.
– Otimme ison askeleen eteenpäin. Heittopeli sujui ja hyökkääminen oli muutenkin iloista. Puolustuksessa on kyllä vielä hakemista, kommentoi KTP:n päävalmentaja Lars Ekström.
Tarkasti heittäneistä (kakkoset 61%, kolmoset 40%, vapaaheitot 95%) voittajista parhaassa vireessä olivat Juho Lehtoranta (19/5) ja Jukka Matinen (17/3). LrNMKY:stä pääsivät kaksinumeroisiin pisteisiin vain Tyler Tiedeman (22/4) ja Pasi Riihelä (10/9).
Kouvolan Kouvot haki yllätysvoiton Uudestakaupungista kaatamalla Korihait 75–89 (42–41).
Tasainen peli kääntyi Kouvoille kolmannella jaksolla, joka meni vieraille 28–15. Korihait ei enää tavoittanut suurimmillaan 19 pisteeseen kasvanutta vierasjohtoa.
Kouvojen tehoparin muodostivat Anthony Brown (26/8) ja Antoine Jordan (23/11/4 syöttöä). Isäntien syömähammas oli Cory Johnson (24/6).
(STT)
Kauhajoki isännöi Helsinki Seagullsia tiistaina kotikentällään IKH Areenalla. Helsinkiläiset johtavat ottelusarjaa 3–0 ja ovat voiton päässä seurahistorian toisesta Suomen mestaruudesta.
Helsinki Seagulls otti Korisliiga-finaaleissa 3–0-johtoaseman. Seuraava, mahdollisesti ratkaiseva, ottelu pelataan tiistaina Kauhajoella.
Korisliigan finaalisarjassa on pelattu kaksi ottelua ja Helsinki Seagulls johtaa finaalisarjaa 2–0. Kolmas finaali pelataan lauantaina 3.5. Helsingissä Töölön Kisahallissa klo 15:00. Ottelu on vapaasti katsottavissa Neloselta.
Erik Sajantila säväytti kentän pistekuninkaana, kun Helsinki Seagulls otti 2–0-johtoaseman Korisliigan finaaleissa.
Helsinki Seagullsin kotiavaus Kauhajokea vastaan päättyi 89–56-voittoon. Mestaruuteen vaaditaan neljä voittoa.
Miesten Korisliigan 1. finaali käynnistyi lauantaina kello 17 Töölön Kisahallissa. Ruudun lähetys ottelusta ei toiminut aluksi, mutta vika on nyt korjattu.
Playoffit puhtaalla pelillä selvittänyt Kauhajoki haastaa miesten Korisliiga-finaalissa sarjavaiheen selkeän voittajan Helsinki Seagullsin. Joukkueet ovat mitelleet keskenään korkeilla sijoilla pudotuspeleissä usein mutta finaalissa vain kerran aiemmin.
Salon Vilpas ja Kataja Basket pelasivat Joensuussa miesten Korisliiga-kauden pronssimitaleista.
Kauhajoen ja Kataja Basketin välieräsarja saapui päätökseen otteluvoitoin 4–0.
Helsinki Seagulls päihitti Salon Vilppaan välierissä ja etenee kolmannen kerran peräkkäin miesten Korisliigan finaaliin.