Bisons kaatoi Katajan jatkoajalla

19.10.2011 Loimaalainen liiganousija Nilan Bisons jatkoi kovien päänahkojen metsästystä Korisliigassa kaatamalla keskiviikon kotipelissään Joensuun Katajan jatkoajalla pistein 97–94 (85–85, 45–40). Hanno Möttölä puolestaan palasi liigakentille ToPon kukistaessa kotonaan Lahden.

Martin Zeno kunnostautui Katajan kaadossa jatkoajalla.

Hanno Möttölä nautiskeli keskiviikkona 18 pistettä.

Juho Lehtoranta heitti KTP:n karkuun LrNMKY:lta. Kuvat: Eveliina Toivola, Tytti Nuoramo ja Kai Kilappa.

Bisons hallitsi ottelua Katajaa vastaan hienokseltaan, mutta Kataja onnistui neljännen jakson lopussa venyttämään B.A. Walkerin vapaaheitoilla ratkaisun jatkoajalle. Ylimääräisen viisiminuuttinen kotijoukkue kuitenkin hoiteli nimiinsä Martin Zenon uroteoilla.

 

– Olimme huolimattomia eikä 19 pallonmenetyksellä yleensä voiteta, mutta meiltä löytyi eri vaiheessa yksilöitä, jotka pitivät meitä pinnalla, kiitteli Bisonsin päävalmentaja Greg Gibson.

 

Isäntien tehokkaimmat olivat Ryan McDade (23/9) sekä jatkoajalla kahdeksan pistettä viimeistellyt Martin Zeno (21/8/3 syöttöä). Myös Matti Nuutinen (18/7), Mikko Koivisto (18/3/5 syöttöä) ja Jeb Ivey (15/3/4 syöttöä) olivat vireessä.

 

Katajaa kannattelivat B.A. Walker (23/4/6 syöttöä), Jared Newson (21/3/3 riistoa) ja Jeremy Price (17/2).

Möttölä johdatti ToPon voittoon 

Kolmannen kautensa ToPossa aloittanut Hanno Möttölä palasi liigaympyröihin vahvasti ja johdatti helsinkiläiset murskaavaan 101–69 (51–32)-kotivoittoon Namika Lahdesta. Peli ratkesi toisella neljänneksellä, jonka ToPo vei 29–14. Viimeinenkin jakso meni ToPon nimiin selvästi, 27–12.

 

Möttölä teki väkevän paluun kentälle upottamalla 20 minuutissa 18 pistettä, käärimällä seitsemän levypalloa ja blokkaamalla kaksi vastustajan heittoa. ToPosta vireessä oli myös Timo Heinonen (18/6).

 

Namika Lahden tehokkain oli Keena Young (18/7).

KTP:lle toinen voitto

Takellellen kauden aloittanut KTP otti kauden toisen voittonsa, kun se kukisti kotonaan Lappeenrannan NMKY:n suurinumeroisesti 101–83 (54–38).

 

Vieraat veivät ensimmäisen jakson täpärästi, mutta toisella jaksolla KTP meni menojaan. Kotkalaiset pommittivat kymmenessä minuutissa peräti 33 pistettä.

 

– Otimme ison askeleen eteenpäin. Heittopeli sujui ja hyökkääminen oli muutenkin iloista. Puolustuksessa on kyllä vielä hakemista, kommentoi KTP:n päävalmentaja Lars Ekström.

 

Tarkasti heittäneistä (kakkoset 61%, kolmoset 40%, vapaaheitot 95%) voittajista parhaassa vireessä olivat Juho Lehtoranta (19/5) ja Jukka Matinen (17/3). LrNMKY:stä pääsivät kaksinumeroisiin pisteisiin vain Tyler Tiedeman (22/4) ja Pasi Riihelä (10/9).

Kouvot yllätti Korihait

Kouvolan Kouvot haki yllätysvoiton Uudestakaupungista kaatamalla Korihait 75–89 (42–41).

 

Tasainen peli kääntyi Kouvoille kolmannella jaksolla, joka meni vieraille 28–15. Korihait ei enää tavoittanut suurimmillaan 19 pisteeseen kasvanutta vierasjohtoa.

 

Kouvojen tehoparin muodostivat Anthony Brown (26/8) ja Antoine Jordan (23/11/4 syöttöä). Isäntien syömähammas oli Cory Johnson (24/6).

 

(STT)

 

 
30.9.2025 16:26 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Joona Tuomala palasi synnyinmailleen uransa parhaassa pelikunnossa – tuore perheenisä tasapainoilee kodin ja KTP-Basketin välillä täynnä energiaa

Joona Tuomala pelasi viime kaudella uransa parasta koripalloa. Uutena osoitteena on kasvattajaseura KTP-Basket, ja pelit käynnistyvät itseluottamuksen siivittäminä.

30.9.2025 08:54 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Espanjassa koulitulle Kouvojen Joona Heinoselle jäi rikkonaisesta kaudesta näyttämisenhalu – ”Pään nollaaminen pettymysten jälkeen vaati työtä”

Joona Heinonen opetteli juniorina yhtä aikaa omillaan asumista ja koripalloa Espanjan kovatasoisilla parketeilla. Nyt 21-vuotias lupaus jatkaa työtään Kouvoissa rikkonaisen Korisliiga-debyytin jälkeen.

29.9.2025 09:36 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Elias Eerikinharju palasi Tapiolan Honkaan jatkamaan kesken jäänyttä tarinaa – ”On tämä ollut omanlaisensa polku, mutta olen nauttinut jokaisesta vaiheesta”

Italiasta Espooseen palannut Elias Eerikinharju haluaa saada polvensa kuntoon, kehittyä pelaajana ja auttaa Tapiolan Honkaa nousemaan Korisliigassa uusiin korkeuksiin.

26.9.2025 09:56 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Pyrinnön Riku Laine ei pelkää käsiensä likaamista – ”Olen kentän ulkopuolella rauhallinen ja hillitty tyyppi, mutta parketilla aivan muuta…”

Kaarinan barbaarina tunnettu laituri aloittelee Tampereen Pyrinnön kanssa uutta kautta kovan työn kautta. Edellinen oli haastava mutta nousujohteinen, joten sen päälle on hyvä rakentaa, vaikka kokoonpano onkin kokenut muutoksia.

25.9.2025 11:31 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Bisons Loimaan Vesa Heinonen johtaa kentällä esimerkillään ja rentoutuu vapaa-ajalla lavatansseissa – ”Tämä toinen intohimo aiheuttaa usein pientä naurua joukkuekavereissa”

Bisons Loimaan viime kausi oli pääosin positiivinen yllätys, mutta nopea putoaminen playoffeista kaivoi Vesa Heinosen mieltä. Nyt kapteeni avaa tarkemmin ajatuksiaan niin kentältä kuin sen ulkopuoleltakin.

20.9.2025 22:19 Mestarien liiga

Kauhajoki kaatui Juventus Utenalle – taival Mestareiden liigan karsinnassa katkesi

Kauhajokisten unelma Mestareiden liigan lohkovaiheesta päättyi lauantai-iltana Samokovissa, Bulgariassa. Liettualainen BC Juventus Utena osoittautui vahvemmaksi numeroin 103–89, ja vei näin paikan karsintojen seuraavalle kierrokselle.

13.9.2025 14:14 Pääjuttu

Korisliigan MVP Lassi Nikkarinen Espanjan Fuenlabradaan

Helsinki Seagullsin kahteen Korisliigan mestaruuteen viime vuosina johtanut helsinkiläislähtöinen ToPo Juniorien kasvatti Lassi Nikkarinen, 187 cm ja 28 v., on allekirjoittanut uransa ensimmäisen ulkomaiden ammattilaissopimuksen. Nikkarinen edustaa alkavalla kaudella Espanjan kakkosliigan kärkipäähän ennakoitua Fuenlabradaa.

3.9.2025 10:06 Korisliiga

Justus Kilpinen Helsinki Seagullsiin

13 kautta Korisliiga-kokemusta kerännyt laituri täydentää lokkipaitojen riviä.

7.8.2025 15:51 Pääjuttu

Korisliiga-mestari Kahron Ross Seagullsiin

Helsinki Seagullsin tulevan kauden toinen ulkomaalaisvahvistus on kokenut yhdysvaltalainen 180-senttinen Kahron Ross. Yhden vuoden sopimuksella Helsinkiin saapuvalle 29-vuotiaalle Rossille tuleva kausi on jo hänen uransa kahdeksas Euroopassa ja neljäs Korisliigassa. Suomessa hän on aiemmin edustanut BC Nokiaa, jossa hän voitti myös Suomen mestaruuden kaudella 2023-2024.

6.8.2025 07:55 Korisliiga

Tarkkakätinen Ansley Almonor täydentää Vilppaan tusinan

Salon Vilppaan joukkueen viimeinen palanen on nelospaikalla operoiva 201-senttinen Ansley Almonor, joka aloittaa ammattilaisuransa Suomesta legendaarisen Kentuckyn yliopiston jälkeen.

Näytä lisää vastaavia