Bisons ja Pyrintö kaksin liigakärkeen kolmella voitollaan

11.10.2013 21:35 Alkaneen liigakauden ennakkosuosikkeihin kuuluva Kataja Basket joutui taipumaan toisen perättäisen kerran, tällä kertaa Tampereen Pyrinnön vieraana. Pyrintö rökitti 26 pistettä upottaneen Antero Lehdon johdolla joensuulaisvieraansa 95–74 (60–32). Bisons kasvatti Pyrinnön tavoin voittosaldonsa kolmeen ja KTP-Basket kuittasi puolestaan toisen voittonsa.

Antero Lehto murjoi 26 pistettä Pyrinnön höyhentäessä Katajan.

Billy Keys kuului Bisonsin parhaimmistoon Lappeenranta-voitossa.

Tuukka Kotti punnerteli loimaalaisille 22 pistettä.

Sharaud Curry hurmasi Steveco Areenan Lahti-voitossa.

Myös Aleksi Akpaso kuului kotkalaisjoukkueen parhaimmistoon. Kuvat: Tytti Nuoramo, Francois Perthuis, Matti O. Koskinen & Kai Kilappa.

Kataja ei pärjännyt Pyrinnön vauhtimyllyn kyydissä edes vähää alusta. Pieti Poikolan iskuryhmä puhkaisi kaiken ilman pihalle joensuulaishyökkäyksestä ja huudatti runsaslukuista kotiyleisöään karkaamalla viidessä minuutissa 16-2-johtoon.

 

Joensuulaiset saivat hiljalleen hyökkäyspäässä heittonsa kulkemaan jotenkuten, mutta joukkue jäi makaamaan taintuneena tantereelle Pyrinnön takoessa lisää eroa kaaren takaa ja lähietäisyyksiltä, viidellä viittä vastaan sekä vastahyökkäyksillä.

 

Pyrinnön pistekuninkaan valtikkaa kannatteli seuraikoni Antero Lehto, joka onnistui kaaren takaa neljästi yhtä monella yrittämällä ja kokosi muhkeat 26 pistettä. Lehdon lisäksi Damon Williams (19/9/4 syöttöä), Kelvin Lewis (14/0) ja Antti Nikkilä (10/5) kirjauttivat kaksinumeroiset.

 

– Ensimmäinen asia mitä joukkueelta pitää löytyä matsiin tullessa on sydäntä ja sitä Pyrinnöllä oli – meillä ei, huokaisi Katajan päävalmentaja Jukka Toijala.

 

– Meillä oli tänään todella paljon energiaa ja sitä tuli vain lisää kun tuotiin miehiä vaihdosta sisään. Katajalla on toki ollut vaikea alkuohjelma kolmella vierasottelulla, joten ehkä se myös osaksi selittää, miksi olimme tänään selvästi energisempiä, Pyrinnön luotsi Pieti Poikola tuumasi.

 

Katajalta Mike Morrison (22/11/3 blokkia) ja ahkerasti viivalle hakeutunut Juho Nenonen (16/8) pistivät parhaiten kampoihin kotijoukkueelle.

 

Bisonsin kokemus kolmannen perättäisvoiton peruskivi

 

Hallitseva mestari ja Eurocup-joukkue Nilan Bisons nousi Pyrinnön kintereillä Korisliigan jaetulle kärkipaikalle kellistämällä urhoollisesti isompaan vastaan taistelleen Namika Lappeenrannan kotonaan Loimaalla 79–71 (44–42).

 

Avausvoittoaan saalistanut Namika iski sumeilematta yhteistä virttä hyökkäyspäässä hakevan ”Biisonilauman” heikkoihin kohtiin puolustuksellaan ja vyörytti ratkaisuja vikkelän ja juonikkaan Brandon McKnightin sekä erinomaisessa heittovireessä olleen Todd Brownin kautta.

 

Aivan kuten kahdessa edellisessä ottelussaankin, Bisons onnistui nousemaan ahtaasta paikasta kokemuksellaan ja leveydellään.

 

McKnight säkitti kolmosellaan Lappeenrannan pisteen johtoon (67–68) kaksi minuuttia ennen loppua, mutta Mikko Koivisto hyvitti toisessa päässä kaaren takaa (70–68). Tuukka Kotti lisäsi viimeisen minuutin alkaessa loimaalaisjohtoa yhdellä vapaaheitollaan ja Billy Keys löi naulat lappeenrantalaisarkkuun layupillaan puolisen minuuttia ennen loppua.

 

– Me olemme muita joukkueita jäljessä joukkueen hitsaamisessa yhteen, emmekä ole treeniprosessimme aikana olleet taktisesti erityisen valmiita, mutta meillä on niin laaja runko ja niin kokeneita pelaajia, että onnistuimme tänäänkin hakemaan voiton vaikeuksista huolimatta, Bisonsin luotsi Greg Gibson tuumasi.

 

Susijengi-sentteri Tuukka Kotti (22/3) ponnahti Bisonsin parhaaksi pistemieheksi. Billy Keys (15/7) väläytteli myös osaamistaan ja neljä kolmosta pussittanut Mikko Koivisto (14/2/5 syöttöä) osui tärkeillä hetkillä.

 

Todd Brown (24/7) kannatteli Namikaa kuudella kolmosellaan ja Brandon McKnight (17/3/5 syöttöä) onnistui takakentällä.

 

- Pelaajat saavat nyt täysin vapaan viikonlopun, ja maanantaina keskitymme sataprosenttisesti seuraavaan peliin, kertoo Gibson, jonka joukkue pelaa kauden ensimmäisen Eurocup-pelinsä keskiviikkona Helsingin Jäähallissa.

 

Curry marinoi Namika Lahden Kotkassa

 

Voittotilinsä kotivoitolla Korihaita vastaan avannut KTP-Basket haki toisen perättäisen kotivoittonsa kaatamalla Namika Lahden Karhuvuoren Steveco Areenalla loppupistein 91–78 (44–42).

 

Ottelussa alkoi olla ratkaisun makua hiljalleen kolmannen jakson aikana. Lahti väijyi jakson puolenvälin lähestyessä numeroissa 54-50, kunnes KTP kiskaisi kaksiminuuttisen 13-2 ja pysytteli siitä alkaen noin kymmenen pisteen johdossa.

 

- Ei ollut todellakaan helppo peli. Kaikki kunnioitus Namika Lahdelle, joka ei kerta kaikkiaan suostunut heittämään pyyhettä kehiin vaan nousi kerta kerran jälkeen takaisin tuntumaan. Tässä pelissä oli selkeästi kolmesta pelaamastamme ottelusta korkein intensiteetti, KTP:n päävalmentaja Sami Toiviainen mietti.

 

Pelin ylivoimainen hahmo oli KTP:n vikkelä pelinrakentaja Sharaud Curry (28/2/8 syöttöä/4 riistoa), jolle Namika ei löytänyt pysäyttäjää. Aleksi Akpaso (14/0) ilahdutti kotkalaisyleisöä virkeillä otteillaan ja Chris Owens (14/5) väläytteli korin alla.

 

– Kyllä meidän pikkumies osoitti tänään pystyvänsä korintekoon aina tarvittaessa. Kova suoritus, Toiviainen hymyili 178-senttiseen Curryyn viitaten.

 

Namikasta Storm Warren (25/5) oli parhaimmillaan erinomainen. Hänen maanmiehensä Dan Oppland (15/12/3 riistoa/3 blokkia) ja Robert Arnold (15/6) nousivat myös kaksinumeroisille.

 

Lisätietoja: Korisliiga
 
8.11.2025 21:24 Korisliiga

Henrit johtivat Katajan vihdoin kauden toiseen voittoon – Lahdelta näyttävä esitys vierasmatkalla

Henri Permanto ja Henri Kantonen olivat Kataja Basketin johtotähtiä, kun sarjan kärkikaksikkoon kuuluva Salon Vilpas taipui Joensuussa.

7.11.2025 21:32 Korisliiga

Honka nappasi vierasvoiton Seagullsista ja nousi ottelun päähän sarjan kärkipaikasta – myös Lapualla kärsittiin kotitappio

Alvar Peltoniemi johti Hongan voittoon hurjalla 17 pisteen ja 15 levypallon tuplatuplalla. KTP:n voitossa Tuomas Hirvonen puolestaan nakutteli 12 pistettä ja jakoi kymmenen syöttöä.

6.11.2025 14:41 Korisliiga

Kahron Ross on valittu Korisliigan lokakuun kuukauden pelaajaksi

Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Kauden ensimmäinen valinta on Helsinki Seagullsin Kahron Ross.

5.11.2025 21:40 Korisliiga

Pyrintö dominoi peliä häkellyttävin pistelukemin – toisaalla Gustavson ja Granlund johtivat omat joukkueensa voittoihin

Tampereen Pyrintö kaatoi Kobrat tehden 133 pistettä. Vastaavaan lukemaan on ylletty 2000-luvun aikana vain neljästi. Illan muita voittajia olivat Kauhajoki ja KTP-Basket.

4.11.2025 21:35 Korisliiga

Seagulls ja Vilpas tasapisteissä sarjan johdossa – voitot tänään liigan koko kärkikolmikolle

Helsinki Seagulls, Salon Vilpas ja Tapiolan Honka pitävät kolmen kärkeä miesten Korisliigassa.

4.11.2025 10:24 Korisliiga

Andre Gustavson palaa Karhu Basketiin

Räjähtävän sisääntulon Korisliigaan viime kaudella tehnyt Andre Gustavson, 196 cm ja 26 vuotta, palaa maajoukkuetaukoon asti kestävällä sopimuksella hallitsevan SM-hopeamitalisti Karhu Basketin riveihin. Sopimuksessa on optio loppukaudesta. Wartti Basketin kasvatteihin lukeutuva Gustavson edusti Suomea mitalipeleihin päättyneissä historiallisissa kesän 2025 EM-kotikisoissa.

1.11.2025 19:48 Korisliiga

Keeler dominoi korin alla – Katajan Kantonen pisti tuulemaan, mutta Bisons oli silti vahvempi

Dean Keeler johti Bisons Loimaan työtä lukuisilla hyökkäyslevypalloilla ja täydellisyyttä hipovalla kahden pisteen osumaprosentilla. Kataja Basketin Henri Kantonen puolestaan pyssytti loistavasti niin läheltä kuin kaukaakin, mutta se ei riittänyt voittoon.

31.10.2025 21:01 Korisliiga

Joona Tuomala takoi 28 pistettä, kun KTP kaatoi Kauhajoen – seitsemällä miehellä pelannut Kouvot katkaisi Salon Vilppaan voittoputken

Miesten Korisliigan viiden ottelun kierros sisälsi monta jännittävää vaihetta. Isoimpina käänteinä nähtiin, kun kentälle voittamattomana saapunut Salon Vilpas kärsi kauden ensimmäisen tappionsa ja Tapiolan Honka nousi viimeisellä hyökkäyksellään ohi Korihaista.

31.10.2025 10:19 Korisliiga

Tuomas Hirvonen yltää perjantaina 500 Korisliiga-ottelun rajapyykkiin – ”Tämä on ollut antoisa matka”

KTP-Basketin takamies ja Kouvolan Poikien kasvatti Tuomas Hirvonen, 29, saavuttaa merkittävän rajapyykin, kun hän pelaa uransa 500. Korisliiga-ottelun. Vaikka pelejä on kertynyt komea määrä, intohimo lajiin on yhä tallella.

30.10.2025 13:02 Korisliiga

Alvar Peltoniemi on kulkenut pitkän tien Tapiolan Hongassa mutta aloittelee vasta toista kauttaan Korisliigassa – ”Yliopistovuodet kasvattivat henkisesti, kun yhtäkkiä en enää ollutkaan joukkueeni kärkipelaajia”

16,3 pistettä ja 4,7 levypalloa alkukaudella tilastoinut Alvar Peltoniemi on Korisliigan tiiviisti seurattuja tuoreita nousijoita. Hänen kasvattajaseuransa Tapiolan Honka on myös ottanut varovaisen lupaavan startin runkosarjaan.

Näytä lisää vastaavia