23.1.2013 Korisliigan keskiviikkokierroksella nähtiin kaksikin rajapyykkien ylitystä, kun Tampereen Pyrinnön Olli Ahvenniemi ja KTP:n Jukka Matinen nousivat uusille sataluvuille blokkitilastoissa. Ahvenniemi on torjunut nyt urallaan 300 ja Matinen 200 heittoa.

Olli Ahvenniemi on miesten pääsarjahistorian kaikkien aikojen 7. paras heitontorjuja. Kuva: Tytti Nuoramo.
207-senttinen, 29-vuotias Vaasan Salaman kasvatti Ahvenniemi rankaisi Namika Lahtea keskiviikkona kolmella torjunnallaan saavuttaen näin seitsemällä pääsarjakaudellaan 300 blokatun heiton rajan.
203-senttinen, 34-vuotias Keravan Kori-80:n kasvatti Jukka Matinen puolestaan blokkasi Salon Vilpasta vastaan yhden heiton nousten 200 heiton rajalle. Matisella on meneillään 14. pääsarjakausi.
Koripallon miesten pääsarjan torjuntatilastoa alettiin kirjata ensimmäisen kerran kaudella 1986/87. Ohessa pääsarjahistorian kaikkien aikojen kymmenen parhaan blokkaajan lista.
1. Pekka Markkanen, 541
2. Sami Lehtoranta, 523
3. Clifton Jones, 449
4. Andre Foreman, 401
5. Markus Hemdahl, 377
6. Damon Williams, 365
7. Olli Ahvenniemi, 300
8. Antti Nikkilä, 289
9. Jonathan Moore, 283
10. Riku Marttinen, 282
Miesten Korisliigassa pelattiin toinen ottelu kumpaakin välieräsarjaa. Salon Vilpas ja Korihait ovat nyt tilanteessa 1–1, kun taas Helsinki Seagulls johtaa Kataja Basketia vastaan 2–0.
Salon Vilpas vei ensimmäisen välieräottelun nimiinsä luvuin 92–84.
Helsinki Seagullsin ja Kataja Basketin ensimmäinen kohtaaminen päättyi Seagullsin voittoon.
Tänä keväänä Salon Vilpas voitti ylemmän jatkosarjan reippaalla etumatkalla ja viimeisteli puolivälieräsarjan Tampereen Pyrintöä vastaan voitoin 4–1. Nyt se saa vastaansa Korihait, joka lähti playoffeihin sarjan neljänneltä sijalta ja kaatoi Tapiolan Hongan niin ikään 4–1.
Kataja Basket on rakentanut ja hajottanut läpi koko kauden, ja palaset loksahtivat paikoilleen vasta pudotuspelien koittaessa. Helsinki Seagullsilla puolestaan todellinen valtti, henkinen kovuus, löytyi rajussa takaa-ajoasemassa, kun sitä kipeimmin tarvittiin.
Helsinki Seagulls matkustaa miesten Korisliigan välieriin kohtaamaan Kataja Basketin noustuaan 3–1-takaa-ajoasemasta voittajaksi KTP-Basketia vastaan.
Helsinki Seagulls otti kotivoiton KTP-Basketista ja venytti puolivälierät vielä seitsemänteen otteluun. Pöllä pani parastaan korin alla, mutta se ei riittänyt, kun Rougeau ja Ross kirjauttivat komeat tuplatuplat.
Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Maaliskuun parhaaksi valittiin upean kuukauden pelannut Korihaiden Frank Champion, joka vei samaisen kunnian myös helmikuussa.
Selkä seinää vasten pelannut Helsinki Seagulls otti KTP-Basketista kriittisen vierasvoiton.
Ville Tahvanainen ja Mikael Aalto johtivat Korihait neljänteen voittoon Tapiolan Hongasta.