5.2.2025 17:52 Susiladies haastaa Unkarissa perinteisen kestomenestyjän, joka on ajautunut tiukkaan paikkaan kahden peräkkäisen tappion jälkeen. Susiladies-valmentaja Jussi Laakso analysoi kohtaamisen asetelmat ennen torstain ylösheittoa.

Lotta-Maj Lahtinen ponnistaa korille Unkaria vastaan Helsingin Urhea-hallissa marraskuussa 2023. Kuva: Koripalloliitto/Ville Vuorinen
Unkari tunnetaan fyysisenä joukkueena, jonka hyökkäyspelaaminen nojaa vahvasti high-low -tilanteisiin. Joukkue pyrkii hyödyntämään isojen pelaajiensa, kuten 208-senttisen Bernadett Határin ja 192-senttisen Dorka Juhászin, vahvuuksia korin läheisyydessä. Palloa syötetään usein high postiin, josta isot pelaajat voivat jakaa syöttöjä tai viimeistellä itse.
– High-low on rakennettu heidän DNA:hansa. Siellä on monenlaisia actioneita, jotka johtavat vaarallisiin tilanteisiin. Meidän pitää pyrkiä estämään pallon syöttäminen high postiin, sillä siitä heidän isot pelaajansa jakavat palloa tehokkaasti, Laakso analysoi.
Unkarin takakentälle on tullut tärkeä vahvistus, kun kokenut 37-vuotias Yvonne Turner liittyi joukkueeseen. Nopeana ja taitavana pelinrakentajana Turner tuo uutta ulottuvuutta hyökkäyspelaamiseen ja pystyy luomaan ajotilanteita itse.
– Unkarilta on puuttunut pelaaja, joka menee rimalle jatkuvasti, mutta Turner tuo sen elementin heidän peliinsä. Hän hakee aktiivisesti ajopaikkoja ja pystyy kääntämään kulmaa palloscreenistä.
Puolustuspelaamisessa Unkari on vaihdellut tyyliään. Viime karsintaikkunassa joukkue oli kotiottelussaan huomattavasti aggressiivisempi ja yritti prässätä koko kentällä, mutta ei onnistunut siinä. Laakso uskoo, että Unkari saattaa yrittää samaa tälläkin kertaa.
– Viimeksi he yrittivät prässätä meitä koko kentällä, mutta eivät onnistuneet siinä kovin hyvin. Nyt meillä on laajempi takamiesosasto, joka pystyy hoitamaan pelinrakentelua, joten olemme valmiimpia siihen haasteeseen.
Viisikkopuolustuksessa Unkari tukeutuu isojen pelaajiensa vahvuuteen. Palloscreen-tilanteissa joukkue suosii droppipuolustusta, jossa isot pelaajat jäävät alas suojaten korinalustaa. Tietyissä tilanteissa skriinejä kuitenkin myös vaihdetaan.
Yvonne Turner (179 cm, 37 vuotta, PG)
Turner on nopea ja kokenut pelinrakentaja, joka hakee aktiivisesti ajotilanteita. Hänen vahvuutensa on erityisesti oikean käden viimeistely ja aggressiivinen ajaminen korille. Heitto on ollut ailahtelevaa, mutta häntä ei voi jättää täysin vapaaksi.
Reka Lelik (179 cm, 25 vuotta, G/F)
Lelik on monipuolinen takapelaaja, joka voi pelata useita paikkoja. Hän on yksi harvoista unkarilaisista, jotka pyrkivät aktiivisesti ajamaan korille. Lelik on myös erinomainen heittäjä ja kykenee ratkaisemaan monella eri tavalla.
Dorka Juhász (192 cm, 25 vuotta, F)
Juhász tuo joukkueeseen fyysisyyttä ja pelisilmää. Hän osaa liikkua ilman palloa ja löytää tyhjiä tiloja hyökkäyksessä. Lisäksi hän on tärkeä osa Unkarin high-low-pelaamista ja pystyy viimeistelemään monipuolisesti.
Susiladies lähtee otteluun altavastaajana, mutta paineet ovat selvästi Unkarilla. Joukkue kärsi viime karsintaikkunassa tappiot Slovenialle ja Bulgarialle, mikä on ajanut heidät ahtaalle EM-karsintalohkossa.
– Kyseessä on kestomenestyjä, joka oli korin päässä viime olympiakisoista. Nyt heillä on isot paineet, sillä he ovat menettäneet asemansa EM-karsintalohkossa.
Susiladies kohtaa Unkarin torstaina 6. helmikuuta klo 19.00 Miskolcin DVTK Arenalla.
Susiladiesin otteluaikataulu, EM-karsintaikkuna, helmikuu 2025
Ottelut ovat katsottavissa FIBA:n YouTube-kanavalta. Lisätietoja EM-karsintojen virallisilta nettisivuilta.
Susiladies kohtaa EM-karsintojen toisessa ottelussaan Ruotsin Vantaan Energia Areenalla sunnuntaina klo 17:00. Kesällä EM-kisoissa 10. sijalle sijoittuneen Ruotsin pelaamista avaa Susiladiesin valmentaja Jussi Laakso.
Kaksi edellistä Euroopan mestaruutta voittanut Belgia veti selkeästi pidemmän korren Susiladiesista EM-karsintojen ensimmäisessä ottelussa Leuvenissa. Belgian pallonliike poiki peräti 37 syöttöä, minkä myötä kotijoukkue marssi 96-72* voittoon.
Susiladiesin 12 pelaajan kokoonpano Belgiaa vastaan on valittu. Debyyttinsä naisten maajoukkueessa tekevät nelikko Erika Mace, Nicole Ogun, Jessi Nenonen ja Anna Gardziella tänään klo 21:45 Suomen aikaa. Ottelu on katsottavissa Yleltä.
Kaksi peräkkäistä Euroopan mestaruutta voittanut Belgia on Susiladiesin EM-karsintaurakan ensimmäinen vastustaja torstaina. Belgian pelaaminen perustuu pitkälti kokeneeseen viisikkoon, jonka johtotähtenä on Emma Meesseman.
Susiladiesin EM-karsintojen ensimmäinen vastustaja torstaina 13.11. on kaksinkertainen Euroopan mestari Belgia, joka lukeutuu Suomen tapaan vuoden 2027 EM-kisojen alkulohkojen emäntiin. Belgia voitti kultamitalin heinäkuussa nousemalla 12 pisteen takaa voittoon finaalissa Espanjaa vastaan.
Päävalmentaja Ilkka Palviainen on nimennyt 14 pelaajaa, jotka muodostavat Susiladiesin EM-karsintajoukkueen marraskuun ikkunaan. Susiladies aloittaa EM-karsintaottelujen myötä valmistautumisensa vuoden 2027 EM-kotikisoihin.
Susiladiesin EM-karsinnat päättyivät tappioon, kun Slovenia murskasi Suomen kotikentällään 96–47 ja varmisti paikkansa EM-kisoissa. Ensimmäisellä puoliajalla Susiladies pysyi vielä iskuetäisyydellä, mutta Slovenia vei kolmannen neljänneksen ylivoimaisesti 33–4.
Susiladies kohtaa sunnuntaina EM-karsinnoissa Slovenian, joka taistelee kisapaikasta tiukassa lohkossa. Slovenian peli rakentuu muutaman huippupelaajan varaan, ja Susiladies on valmistautunut huolella niin heidän pysäyttämiseensä kuin Slovenian puolustuksen murtamiseen.
Susiladies joutui taipumaan Unkarille 80–50 EM-karsintaottelussa Miskolcissa ja menetti täten mahdollisuutensa EM-kisoihin 2025. Susiladies päättää karsintaurakkansa sunnuntaina, kun se kohtaa Slovenian vieraskentällä.
Susiladies päättää EM-karsintaurakkansa helmikuussa kahdella vierasottelulla. Ensin joukkue kohtaa Unkarin 6.2. Miskolcissa ja sen jälkeen Slovenian 9.2. Ljubljanassa. Molemmat ottelut ovat katsottavissa FIBA:n Youtube-kanavalta.