2.3.2020 09:09 Otteluennätystä hallitseva Korisliiga-legenda Timo Heinonen jatkaa Helsinki Seagullsissa.
Helsinki Seagulls ja 38-vuotias Korisliiga-legenda Timo Heinonen ovat solmineet 1+1 vuoden mittaisen jatkosopimuksen. Heinonen on ollut osa Seagullsin kotimaista runkoa jo kaudesta 2015–2016 saakka.
Tulevana syksynä jo 22. Korisliiga-kautensa aloittava Heinonen on pelannut uransa aikana yhteensä 855 Korisliiga-ottelua, joista Seagullsin paidassa 213. Hänen otteluidensa kokonaismäärä on Korisliigassa voimassa oleva kaikkien aikojen ennätys.
– Upeaa jatkaa Seagullsissa. Tämä on hieno ja loistavasti toimiva organisaatio, jota on kunnia edustaa jatkossakin. Ja vielä tuntuu siltä, että itsellä on kentällä paljon annettavaa, kertoo Heinonen.
Seagullsin päävalmentaja Jussi Laakso kommentoi sopimusta yhtä innokkaana:
– Olen erittäin iloinen siitä, että Timi jatkaa Seagullsissa myös seuraavalla kaudella. Hän on todella luotettava, esimerkillinen urheilija ja vahva osa meidän pelitapaamme ja nähtävästi ikääntyy punaviinin tavoin. Tästä kertovat myös kuluvan kauden tilastot. Jos vertaa peliaikaa syntyviin tehoihin, niin Timillä on menossa yksi uransa parhaista kausista. Näen, että sama trendi voi hyvin jatkua vielä pidempään.
Uudenkaupungin Korihait on tehnyt lokakuun loppuun asti kestävän sopimuksen takamies Ville Tahvanaisen kanssa. Viime kaudella Portugalin pääsarjassa pelannut Tahvanainen tulee tekemään ensiesiintymisensä Korisliigassa.
Helsinki Seagullsin kahteen Korisliigan mestaruuteen viime vuosina johtanut helsinkiläislähtöinen ToPo Juniorien kasvatti Lassi Nikkarinen, 187 cm ja 28 v., on allekirjoittanut uransa ensimmäisen ulkomaiden ammattilaissopimuksen. Nikkarinen edustaa alkavalla kaudella Espanjan kakkosliigan kärkipäähän ennakoitua Fuenlabradaa.
Yhdysvaltalaislaituri Taye Donald on liittynyt Tapiolan Hongan Korisliiga-joukkueeseen.
13 kautta Korisliiga-kokemusta kerännyt laituri täydentää lokkipaitojen riviä.
Tapiolan Honka on lisännyt kokoonpanoonsa kaksi uutta pelaajaa.
Tampereen Pyrintö on tehnyt pelaajasopimuksen heittävän takamiehen Giannis Chatzinikolasin kanssa. Lisäksi seura on purkanut toisen ulkomaalaisvahvistuksen Justice Smithin sopimuksen.
Viime kaudella Viron-Latvian liigassa kovia pistemääriä tykitellyt Okko Järvi, 193 cm ja 29 vuotta, siirtyy tulevaksi kaudeksi Unkarin pääsarjaan. Tapiolan Hongan kasvatteihin lukeutuvan Järven uusi työnantaja on viime kaudella Ilari Seppälää takalinjoillaan työllistänyt, paremmin KTE-Dunana tunnettu Kecskeméti.
Suomen Koripalloliitto on solminut yhteistyösopimuksen mainos- ja liikelahjamaailman tuntevan Mainoslahjaverkkokaupan kanssa. Lisäksi yhteistyö näyttäytyy vahvasti Koripalloliiton virallisessa verkkokaupassa BasketShop.fi:ssä.
Päävalmentaja Aapo Heinonen antaa jälleen kahdelle juniorilupaukselle tilaisuuden kokeilla siipiään miesten Korisliiga-kentillä.
Helsinki Seagulls on kiinnittänyt tulevan kauden kokoonpanoonsa 27-vuotiaan Christian Keelingin. 191-senttinen yhdysvaltalaistakapelaaja edusti päättyneellä kaudella Bulgarian pääsarjassa pelaavaa Spartak Plevenia.