24.6.2025 13:48 Koripalloliiton uusi Rohkaisijat-hanke tarjoaa vanhemmille ainutlaatuisen mahdollisuuden pyytää yksilöllisen rohkaisuvideon lapselle tai nuorelle, joka kaipaa tukea esimerkiksi jännityksen, koripallon aloittamisen tai motivaation kanssa.
Kuva: Ville Vuorinen
Kuvittele hetki, jolloin lapsesi miettii luovuttamista – mutta saakin videotervehdyksen Susijengin tai Susiladiesin pelaajalta. Yksi viesti, oikealta ihmiseltä oikeaan aikaan, voi muuttaa tilannetta ratkaisevalla tavalla.
Koripalloliiton ja Sportspot Oy:n yhteishanke Rohkaisijat on opetus- ja kulttuuriministeriön rahoittama kokonaisuus, jossa Susijengin ja Susiladiesin nykyiset ja entiset pelaajat lähettävät yksilöllisiä videotervehdyksiä lapsille ja nuorille, jotka tarvitsevat rohkaisua. Hankkeen tavoitteena on ehkäistä Suomessa yleistä drop-out ilmiötä sekä rohkaista myös uusia harrastajia liikunnan pariin.
Susijengin päävalmentaja Lassi Tuovi on ollut viemässä hanketta eteenpäin ja ollut myös ”kädet savessa” videoiden lähettämisessä. Hän pitää kokonaisuuttaa todella tervetulleena avauksena.
– Urheilussa ja elämässä me kaikki painimme joskus pelkojen, jännityksen ja ennakkoluulojen kanssa. Päätös uskaltaa voi olla jopa elämänmittainen muutos. On hienoa, että saamme olla Susi-perheen kanssa mukana rohkaisemassa lapsia ja nuoria, Tuovi toteaa.
Ajatus on yksinkertainen: oikeat sanat, oikealta ihmiseltä, oikealla hetkellä voivat olla valtava voimavara.
Pyydä rohkaisua lapsellesi tämän linkin kautta
Kokonaisuutta on pilotoitu Susijegin pelaajien kanssa vuoden alusta alkaen ja palautteet ovat olleet ylistäviä. Susijengin entinen kapteeni Shawn Huff ja nykyinen kapteeni Sasu Salin sekä Edon Maxhuni, Shawn Hopkins, Alexander Madsen ja Mikael Jantunen ovat olleet pilotin ensimmäisessä vaiheessa tuottamassa videorohkaisuita lapsille ja nuorille.
Nyt pilotti laajenee. Mukaan lähtevät kaikki Susijengin ja Susiladiesin pelaajat ja valmennusta sekä Susi-alumneja, kuten Petteri Koponen, Jamar Wilson, Hanno Möttölä ja Mikko Koivisto.
– Harrastamisen pitäisi olla hauskaa. Mutta oppiminen ei ole aina suoraviivaista – vastoinkäymiset kuuluvat matkaan. Haluan omilla kokemuksillani auttaa lapsia näkemään, että rohkeus ei tarkoita pelottomuutta, vaan uskallusta yrittää epäonnistumisen pelosta huolimatta toteaa hankkeessa aktiivisesti toimiva Shawn Huff.
Myös Edon Maxhuni oli innoissaan mukana kuultuaan hankkeen idean.
– Kun Juho Nenonen tuli esittelemään meille tätä Rohkaisijat hanketta viime marraskuun maajoukkueikkunassa, niin ensimmäinen asia mikä tuli mieleen oli se, että kun mä olin nuori, niin miten iso paino ja vaikutus jonkun maajoukkuepelaajan sanoilla oli itselleni. Ne kokemukset ovat vaikuttaneet muhun todella paljon. Mulle oli heti selvää, että haluan olla tässä mukana.
Myös Susiladies hyppää mukaan rohkaisemaan lapsia ja nuoria ja Elina Koskimies kokee, että hankkeen konkreettinen ote on todella arvokas.
– Mielestäni on todella hienoa, että pääsemme vaikuttamaan näin konkreettisella tavalla lasten ja nuorten elämään. Tässä on monta positiivista asiaa, enkä hirveästi keksi mitään huonoa kommentoi Susiladiesin kapteeni Elina Koskimies.
Hankkeen kautta ensimmäiset 250 viestin pyytäjää saavat personoidun rohkaisun lapselleen.
Täytä lomake ja pyydä rohkaisuviesti tästä
MItä tietoa tarvitsemme rohkaisuviestin tekemiseen?
Hankkeen taustalla toimiva, entinen Susijengin työmyyrä Juho Nenonen toteaa, että palautteet niin vanhemmilta kuin lapsilta ovat olleet äärimmäisen positiivisia. Positiivisen palautteen kuuleminen on ollut myös pelaajille hankkeen tärkein anti: on hienoa kuulla, miten valtava vaikutus muutamalla sanalla voi olla oikealta ihmiseltä oikealla hetkellä.
– Olen ollut rakentamassa monia hankkeita, mutta tämä on yksi vaikuttavimmista. Uskon että tämän Rohkaisijat-liikkeen potentiaali on valtava sekä koripallossa että muissa lajeissa.
"10-vuotiasta poikani jännitti pelejä niin paljon, että hän halusi lopettaa harrastuksen, josta kuitenkin nautti. Yhden minuutin videolla oli valtava vaikutus. Ensimmäinen matsi videon jälkeen meni todella hyvin ja jännitys helpotti! Nyt kaksi vuotta ja puoli vuotta myöhemmin hän pelaa yhä korista."
- 10-vuotiaan korispelaajan äiti
"Poikani oli kiinnostunut koriksesta, mutta luuli 11-vuotiaana olevansa jo liian vanha aloittamaan. Nyt hän elää ja hengittää korista, katsoo kaikki matsit ja tuntee kaikki pelaajat. Kaveri on koriskentällä satoi tai paistoi. Jopa isoveli innostui aloittamaan hänen esimerkkinsä innoittamana!"
- 11-vuotiaan korispelaajan isä
”Äitinä olen erittäin kiitollinen videosta ja tästä konseptista. Työskentelen itse nuorten parissa lyhytterapeuttina ja harvassa ovat nuoret, jotka kokisivat tulevansa riittävällä tavalla nähdyiksi koulussa, kotona tai valmentajien silmissä. Kilpailu ja vertailu on kovaa, ajattelen että jokainen nuori ansaitsisi tälläisen henkilökohtaisen sparrauksen aika-ajoin tai edes joskus. Uskon sen kylvävän siemenen, joka mahdollisesta kantaa hedelmää pitkälle aikuisuuteen asti! Kiitos vielä kerran, toivottavasti toiminta laajenee ja uskoa itseensä saa mahdollisimman moni nuori!”
- 13-vuotiaan tytön äiti
Vanhempien rooli Rohkaisijat-palvelussa
Osallistumalla hankkeeseen et ainoastaan pyydä videoita vaan autat myös kehittämään palvelua paremmaksi! Jaa ajatuksiasi, palautettasi ja ehdotuksiasi. Yhdessä voimme varmistaa, että tämä hanke saavuttaa täyden potentiaalinsa ja tekee pysyvän vaikutuksen lasten ja perheiden elämään. Mukana oleville urheilijoille on myös erittäin arvokasta kuulla, millainen vaikutus videolla on ollut.
Kuka on Rohkaisijat-palvelun toteuttaja?
Rohkaisijat-palvelu on Opetus- ja kulttuuriministeriön rahoittama hanke, jonka toteuttavat Suomen Koripalloliitto yhdessä Sportspot Oy:n kanssa. Tavoitteemme on vähentää lasten ja nuorten drop-out-ilmiötä urheilusta ja rohkaista heitä jatkamaan silloin, kun motivaatio tai itseluottamus on koetuksella.
Millaisiin pyyntöihin Rohkaisijat-palvelu ei vastaa?
Vastaajat ovat nykyisiä ja entisiä huippukoripalloilijoita, joilla on valtavasti kokemusta liikuntaan ja urheiluun liittyvistä aiheista. He eivät kuitenkaan ole mielenterveyden ammattilaisia eikä palvelun avulla voida vastata sellaisiin pyyntöihin, jotka vaativat mielenterveyden/terveydenhoidon ammattilaisten apua. Näissä tapauksissa suosittelemme kääntymään Mieli Ry:n tai Väestöliiton Et ole yksin -palveluiden puoleen, jotka voivat auttaa vakavammissa tilanteissa. Rohkaisijat on matalan kynnyksen palvelu, jonka tavoitteena on ehkäistä ongelmia tilanteissa, jotka eivät vaadi ammattiapua.
Voivatko lapset pyytää suoraan videoita?
Palvelun ensimmäisessä vaiheessa lapset eivät voi itse pyytää videoita, koska videotuotantokapasiteetti on hyvin rajallinen, emmekä halua tuottaa turhia pettymyksiä lapsille. Videot tuotetaan aikuisten pyynnöstä ja toimitetaan aikuisten WhatsApp-numeroon. Videon voi pyytää myös valmentaja tai muu lapsen läheinen aikuinen.
Onko videoista tutkimusnäyttöä tai kokemuksia?
Vaikka tämä palvelu on vasta alussa, kokemukset yksittäisistä videoista ovat olleet erittäin positiivisia! Lapset ovat saaneet lisää itseluottamusta ja rohkeutta jatkaa urheiluharrastuksiaan, aloittaa uuden harrastuksen tai palata jo lopettamansa harrastuksen pariin. Videoilla on ollut positiivista vaikutusta myös lasten mielialaan sekä pelisuorituksiin.
Ovatko videot ilmaisia?
Kaikki Rohkaisijat-palvelussa tuotetut videot ovat maksuttomia vastaanottajille.
Koripalloliiton tiedotus
Heini Santos, viestintä- ja markkinointipäällikkö
heini.santos@basket.fi , p. 044 493 4560
Rohkaisijat, vanhempien tiedotus
Teemu Harinen, Rohkaisijat co-founder
teemu@rohkaisijat.fi, p. 050 492 2944
Rohkaisijat, yhteisön tiedotus
Juho Nenonen
Rohkaisijat co-founder
juho@rohkaisijat.fi , p. 040 751 9569
Susiladiesin ja Susijengin brändejä koskeva kysely kerää sidosryhmiltä tietoa joukkueisiin liitettävistä mielikuvista ja odotuksista. Kaikkien vastaajien kesken arvotaan Awak Kuierin ja Mikael Jantusen game-worn -pelipaidat!
Lisäravinteita valmistava Optimum Nutrition toimii jatkossa Susijengin ja Susiladiesin yhteistyökumppanina. Markkinajohtajan aseman saavuttamiseksi yhtiö on yli 30 vuotisen uran aikana vakuuttanut urheilijat laajalla tuotevalikoimalla sekä jatkuvalla innovatiivisella otteellaan. Optimum Nutritionin maahantuojana toimii Sennek Oy.
Yle on hankkinut esitysoikeudet koripallon miesten ja naisten MM- ja EM-kisoihin vuosille 2026–2029. Sopimus sisältää myös Susijengin karsintaottelut.
Suomessa nähdään runsaan kuukauden päästä todellinen maajoukkuekoripallon supermarraskuu, kun Susijengi ja Susiladies kutsuvat katsojansa kolmeen kotimaaotteluun. Vuoden 2025 EM-kisapaikkaa jahtaava Susiladies kohtaa URHEA-hallissa Slovenian ja Bulgarian ja Susijengi toivottaa Georgian tervetulleeksi Espoo Metro Areenalle.
Uuden yhteistyösopimuksen myötä Autosalpa toimii jatkossa kaikkien Suomen koripallomaajoukkueiden yhteistyökumppanina. Sopimus pitää sisällään naisten sekä 18-vuotiaiden miesten EM-kilpailut.
Konsultointi- ja tilintarkastusyhtiö PwC toimii jatkossa Susijengin ja Susiladiesin yhteistyökumppanina. Sopimus on kestoltaan monivuotinen.
Tunnettu urheiluvaatemerkki Craft vaatettaa kaikki Suomen koripallomaajoukkueet monivuotisella yhteistyösopimuksella.
Veikkaus ja Suomen Koripalloliitto ovat solmineet yhteistyösopimuksen. Sopimuksen myötä Veikkaus on jatkossa yksi MM-kisoihin valmistautuvan Susijengin, Susiladiesin ja pyörätuolikoripallon maajoukkueiden pääyhteistyökumppaneista.
Fixus ja koripallomaajoukkueet ovat solmineet vuoden 2023 kattavan jatkosopimuksen. Suomen johtava autovaraosa-, lisävaruste- ja huoltopalveluketju Fixus on toiminut maajoukkueiden yhteistyökumppanina vuodesta 2020 lähtien.
Vuodesta 2016 Susijengin pääyhteistyökumppanina toiminut PostNord ja Koripalloliitto ovat solmineet kolmivuotisen jatkosopimuksen. Matkan varrella yhteistyö on syventynyt myös naisten maajoukkueeseen sekä liki 200 000 euroa vähävaraisia avustaneeseen We deliver -rahastoon.