20.11.2020 15:00 Pääkaupunkiseudun uudet yleisörajoitukset kieltävät yli 20 hengen yleisötapahtumien järjestämisen ensi maanantaista lähtien.
Susijengin tulevat EM-karsintaottelut 28.11. Georgiaa ja 30.11. Serbiaa vastaan Espoo Metro Areenalla järjestetään ilman yleisöä. Otteluiden lipunmyynti on keskeytetty.
Pääkaupunkiseudun kuntien on todettu siirtyneen koronaviruksen kiihtymisvaiheesta leviämisvaiheeseen. Viranomaiset ovat perjantaina ilmoittaneet uusista toimenpiteistä viruksen leviämisen estämiseksi. Toimenpiteisiin lukeutuu mm. yleisötapahtumien rajoittaminen.
Jo lipunhankkineet voivat olla yhteydessä Lippu.fi:n asiakaspalveluun palautussivun web.lippu.fi/palautus kautta tai sähköpostilla peruutukset@lippu.fi.
Yle näyttää Susijengin kotiottelut kanavillaan suorina lähetyksinä.
Susijengi vetäytyi maanantaina kolmen muun maajoukkueen tavoin helsinkiläishotelliin eristyksiin muista ihmisistä. Mitä kaikkea kupla pitääkään sisällään?
Suomen suurimpien palloilulajien maajoukkueiden päävalmentajat Henrik Dettmann, Jukka Jalonen, Markku Kanerva ja Petteri Nykky ilmaisevat yhteisen huolensa koronapandemian vaikutuksista suomalaisiin lapsiin ja nuoriin. Päävalmentajat peräänkuuluttavat tarkkaa harkintaa pohdittaessa lasten ja nuorten urheiluharrastustoiminnan rajoituksia.
NBA-kauden sarjakauden on määrä jatkua 22 joukkueen voimin 31. heinäkuuta alkaen Disney Worldissa. Lauri Markkasen Chicago Bulls ei päässyt 22 joukkueen mukaan, mikä tarkoittaa, että joukkueen kausi on ohitse.
Suomen miesten ja naisten koripallomaajoukkueet käynnistävät harjoituskautensa 1. kesäkuuta Helsingissä perinteisen Open Gymin merkeissä. Harjoittelu tapahtuu viranomaisten viidenkymmenen hengen kokoontumisrajoiteohjeistuksen puitteissa.
Koronaviruspandemia on rukannut monilla yhteiskunnallisilla alueilla kalentereita uuteen uskoon. Päävalmentaja Henrik Dettmann kertoo, että Susijengi varautuu leirittämään pelaajiaan ja jopa järjestämään maaotteluita kesällä 2020 – mutta vain niin kauan kuin se on turvallista ja terveysmääräysten mukaista.
Kotimaan koripallosankari Shawn Huff ottaa koronan vuoksi päättyneen kauden aikaisena kesälomana ja kokee, että keskeyttämisratkaisu oli ainoa oikea.
Susijengin EM-kotikisat Tampereella konkretisoituvat jälleen lisää 27. maaliskuuta, jolloin Suomelle arvotaan EM-kisavastustajat. Lohkoarvonnan jälkeen julkiseen myyntiin tulevat 4. huhtikuuta Day Pass -lippupaketit. Ennakko-ostoksille pääsevät totutusti Koripalloliiton 6. pelaaja -uutiskirjeen tilaajat.
Edon Maxhuni siirtyi helmikuun alussa italialaisjoukkue Scafatiin. Susijengin takamies haluaa auttaa joukkuetta säilyttämään paikkansa Serie A1:ssä.
Sunnuntain vastainen yö oli suomalaisheittäjille tehokas Yhdysvaltain yliopistoliiga NCAA:ssa. Susijengin Miro Little keräsi kuuden kolmosen turvin 21 pistettä Utahin viimeisessä runkosarjaottelussa ja Viljami Vartiainen johti seitsemällä kolmosellaan ja 30 pisteellään Weber Staten voittoon Emil Skytän Sacramento Statesta Big Sky -konferenssin finaaliturnauksen avausottelussa.
Grano vastaa vuoden 2025 EM-kotikisojen visuaalisista toteutuksista. Euroopan korisherruudesta pelataan Tampereen Nokia Areenalla elo-syyskuun vaihteessa, ja Grano tuo areenalle sekä muille kisapaikoille näyttävän kisailmeen.