1.6.2020 16:43 Susijengi käynnisti maanantaina Helsingissä jokakesäisen Open Gymin -harjoittelunsa. Mäkelänrinteen salissa hymy oli herkässä, kun osa pelaajista pääsi kahden ja puolen kuukauden mittaisen tauon jälkeen parketille.
Carl Lindbom iloitsi paluusta tositoimiin. Kuva: Ville Vuorinen/Susijengi
Pelaajat ja valmentajat nauttivat kenkien narskunnasta ja pallon pomputuksen äänistä, joita moni oli ehtinyt jo ikävöimään. Susijengin Carl Lindbom oli yksi heistä, joka palasi intoa täynnä parketille. 57 maaottelua pelannut laituri nautti kolmituntisista harjoituksista.
- Oli hauskat fiilikset päästä taas pelaamaan ja vetämään 1vs1- ja 2vs2-harjoitteita. Tärkein on kuitenkin varmasti se, että pääsee kilpailemaan toisiaan vastaan. Kun on pitkään tehty pienryhmissä pääasiassa vain juoksua ja heittelyä, on kiva päästä ihan vääntämään toisia vastaan, Lindbom fiilisteli treenien jälkeen.
- Kyllä huomasi, että itselläni oli vähän ruostetta ranteessa. Oli hienoa nähdä nuorempaa kaartia, jolla riitti intoa sinkoilla ympäriinsä.
Susijengin vapaaehtoiset Open Gym -harjoitukset pyörivät Mäkelänrinteessä kesä- ja heinäkuun ajan ja jatkuvat elokuussa virallisten maajoukkueleiritysten merkeissä. Maajoukkueen harjoittelu tapahtuu viranomaisten viidenkymmenen hengen kokoontumisrajoiteohjeistuksen puitteissa.
Harjoituksissa nähtiin paljon uusia kasvoja konkari Lindbomin näkövinkkelistä katsottuna.
- Oli hauskaa nähdä kavereita pitkästä aikaan sekä myös uusia pelaajia, joihin pääsee kesän aikana tutustumaan paremmin. Kovalla energialla uudet tulokkaat tulivat sisään.
Puolassa edelliset kaksi kautta pelannut Lindbomin karanteenin alku meni kaudesta palautuen ja “pleikkaria” pelatessa Susijengi-kaveri Sasu Salinin kanssa, mutta puoliso sai 28-vuotiaan patistettua palaamaan nopeasti takaisin treenimoodiin.
- Aika pitkään treenattiin pienryhmissä, jossa kuntoa pidettiin yllä. On hienoa, että nyt pääsee jätkien kanssa vääntämään ihan kunnolla, Lindbom päättää.
Tampereen EM-kotikisalohkon kolme ensimmäistä otteluaan voittaneen Susijengin haaste kohoaa kertaheitolla useammalla pykälällä maanantaina, kun vastaan saapuu kansainvälisen koripallon jättiläisenä tunnettu Liettua. Aiempien vahvuuksiensa lisäksi Liettua on tänä vuonna kehittänyt peliään entistä nopeammaksi, kertoo Susijengin valmentaja Sean Sheldon.
Susijengin päävalmentajana viimeiset kolme vuotta toiminut Lassi Tuovi valmensi uransa 47. miesten maaottelun, kun Susijengi peittosi lauantaina Montenegron. Tuovi saavutti näin Kari Liimon kuudenneksi eniten miesten maaotteluita valmentaneena päävalmentajana. Samaan aikaan susikapteeni Sasu Salin lähestyy pelattujen maaotteluiden kärkiviisikkoa.
Tampereen EM-kisojen alkulohkossa nähtiin taas täpötäysi 12 900 katsojan Nokia Areena, joka pääsi nauttimaan Susijengin kolmannesta voitosta kolmeen otteluun. Tällä kertaa Susijengin kynsiin jäi sitkeänahkainen Montenegro loppunumeroin 65-85 (37-47).
Päihitettyään takamiesvetoiset ja nopeaan peliin pyrkivät Ruotsin ja Iso-Britannian EM-kisojen avausotteluissaan Susijengi saa seuraavaksi vastaansa NBA-jyrä Nikola Vucevicin johtaman ja suurinumeroiset tappiot Saksalle ja Liettualle kärsineen Montenegron, joka pyrkii horjuttamaan Susijengin itseluottamusta taas uudella pelitavalla.
EM-kotikisalohkoa Tampereella isännöivä Susijengi toivottaa kannattajansa tervetulleeksi fanitapaamiseensa sunnuntaina 31.8. klo 18.15 Tampereen keskustaan.
Susijengin toinen EM-ottelu Tampereella päättyi kolmosfestivaalien jälkeen 109-79 (58-42) voittoon Iso-Britanniaa vastaan. Lauri Markkanen oli huikeassa pelivireessä ja sivuutti omaa EM-kisaennätystään säkittämällä 43 pistettä täpötäyden, 12 900 katsojan, edessä Nokia Areenalla.
Kun FIBA myönsi Tampereelle vuoden 2025 koripallon EM-kotikisalohkon, tuskin kukaan muu joukkueessa oli yhtä innoissaan kuin Tampereen Pyrinnön kasvatti Miro Little, joka sai Euroopan suurimman koriskarnevaalin kotiseuduilleen. Littlen mukaan EM-avausottelu Ruotsia vastaan oli ikimuistoinen kokemus, mutta joukkueelle jäi parannettavaa.
EM-kotikisaurakkansa trillerivoitolla Ruotsista käynnistänyt Susijengi kääntää seuraavaksi katseensa perjantain iltaottelun vastustajaansa Isoon-Britanniaan, joka väläytteli EM-karsinnoissa kaatamalla mm. Tshekin ja Kreikan. Susijengin valmennusjohtoon kuuluva Sean Sheldon peräänkuuluttaa omiltaan erityisesti huolellisuutta.
Neljä kautta yliopistokoripalloa Yhdysvaltain NCAA-liigan Denverin ja Wyomingin yliopistoissa pelannut ja Saksan kesäuniversiadeissa Suomen tehopelaajana kunnostautunut Touko Tainamo, 205 cm ja 24 vuotta, aloittaa Euroopan ammattilaisuransa Tshekin liigan USK Prahasta.
Loppuunvaratuksi aiemmin julistettuihin Susijengin EM-kisaotteluihin Iso-Britannia vastaan perjantaina 29.8. sekä Montenegroa vastaan 30.8. on vapautunut kansainvälisestä lippukiintiöstä reilu sata lippua molempiin otteluihin.