Susijengi Liettuaan ja Serbiaan horjuttamaan jättiläisiä

3.8.2019 10:01 Maanantaina kesän 2019 leirityksensä aloittanut Susijengi lähtee lauantaina maaottelumatkalle Liettuaan ja Serbiaan. Päävalmentaja Henrik Dettmann odottaa joukkueeltaan ennakkoluulotonta pelaamista kahta maailman parhaisiin lukeutuvaa maajoukkuetta vastaan. Tiedossa on myös useampi susidebyytti.

(Vasemmalta) Mikko Koivisto, Andre Gustavson ja Edon Maxhuni ovat Susijengin vahvuudessa Liettuan ja Serbian matkalla. Kuva: Ville Vuorinen / Susijengi.

Lyhyen ja intensiivisen maajoukkuekesän ensimmäiset vastustajat ovat todellakin raskassarjaa, sillä Kiinan MM-kisoihin valmistautuvat Liettua ja Serbia leiriytyvät tänä kesänä parhaalla miehistöllään.

Sunnuntaina 4.8. Klaipedassa vastaan asettuva Liettua on saavuttanut tällä vuosikymmenellä MM-pronssia 2010 ja EM-hopeaa 2013 ja 2015, kun taas keskiviikkona 7.8. Zrenjaninissa Susijengiä isännöivä Serbia on hallitseva MM- ja EM-hopeamitalisti.

- Meille tarjoutuu mahdollisuus kohdata kaksi joukkuetta maailman kärjestä heidän kotikentällään. Näissä otteluissa on tarjolla arvokasta oppia, joista ammentaa kollektiivista itseluottamusta jatkoon, päävalmentaja Henrik Dettmann arvioi.

Susijengi matkustaa Liettuaan ja Serbiaan viidentoista pelaajan vahvuisena. Kokeneesta osastosta matkassa ovat mm. viisien arvokisojen kävijät Mikko Koivisto, Shawn Huff ja Tuukka Kotti, kun taas viime kaudet NCAA:ssa pelanneille Edon Maxhunille, Elias Valtoselle ja Andre Gustavsonille ja BC Nokiassa läpimurtonsa tehneelle Aapeli Alaselle on tarjolla ensimmäiset miesten maaotteluminuutit.

- Nuoret pelaajat ovat kilpailleet tasaväkisesti kokeneempia susia vastaan Kisakallion leirityksellä. Odotan heiltä samaa ennakkoluulottomuutta myös maaottelutasolla, jatkaa Dettmann.

Liettualle täpärä tappio Espanjassa

Kiinan MM-kisojen alkuun on enää neljä viikkoa ja Liettua on aloittanut valmistautumisensa. Päävalmentaja Dainius Adomaitisin koolle kutsuman 19 hengen miehistön johtotähtinä loistavat NBA:ssa tupla-tuplan keskiarvoilla urakoineet sentterit Domantas Sabonis ja Jonas Valanciunas.

Liettua pelasi kesän 2019 ensimmäisen valmistavan maaottelunsa perjantai-iltana Pamplonassa, missä isäntäjoukkue Espanja vei pidemmän korren pistein 78-70 (40-33).

Liettuan miehistöstä puuttui Pamplonan ottelussa edelleen viisi avainpelaajaa: Sabonis, Valanciunas, Mantas Kalnietis, Renaldas Seibutius ja Paulius Jankunas. Liettuan korkeimmista pisteistä vastasivat Lukas Lekavicius (10p) ja Martinas Gebenas (9p).

Espanjan pistehait olivat Willy Hernangomez (23p) ja Ricky Rubio (21p).

Susijengin otteluohjelma Liettuassa ja Serbiassa

  • Su 4.8. klo 19.30 Liettua – Susijengi @ Klaipeda, Liettua
  • Ke 7.8. klo 22.30 Serbia – Susijengi @ Zrenjanin, Serbia

YLE TV2 televisioi Liettuan ja Susijengin välisen ottelun Klaipedasta sunnuntaina 4.8. klo 19.25 alkaen.

Susijengi Liettuassa ja Serbiassa 3.-8.8.

#

Nimi

Pituus

Syntynyt

Seura

3

Antti KANERVO

192

12.4.1989

Helsinki Seagulls

4

Mikko KOIVISTO

194

18.4.1987

Salon Vilpas

5

Alex MURPHY

206

3.6.1993

free agent

7

Shawn HUFF

198

5.5.1984

Helsinki Seagulls

10

Tuukka KOTTI

205

18.3.1981

Helsinki Seagulls

18

Mikael JANTUNEN

204

20.4.2000

Utah (NCAA)

19

Elias VALTONEN

198

11.6.1999

Arizona State (NCAA)

21

Edon MAXHUNI

186

21.3.1998

free agent

22

Carl LINDBOM

206

10.11.1991

HydroTruck Radom (POL)

24

Aapeli ALANEN

201

5.3.1996

Kataja Basket

25

Juho NENONEN

202

12.9.1987

Salon Vilpas

29

Hannes PÖLLÄ

212

9.3.1998

Oklahoma (NCAA)

30

Andre GUSTAVSON

192

7.5.1999

Richmond (NCAA)

35

Ilari SEPPÄLÄ

188

27.3.1993

Aix-Maurienne (FRA)

41

Topias PALMI

194

26.8.1994

Vanoli Cremona (ITA)

  • Päävalmentaja Henrik DETTMANN
  • Valmentaja Lassi TUOVI
  • Valmentaja Mikko LARKAS
  • Valmentaja Hanno MÖTTÖLÄ
  • Valmentaja Jussi HIRVONEN
 
5.9.2025 18:20 Susijengi

EM-kisojen lähihistoria täynnä ensimmäisen pudotuspelikierroksen yllätyksiä

Kansainvälinen koripalloliitto FIBA otti kesän 2015 EM-kisoissa käyttöön nykymuotoisen turnausformaatin, jossa alkulohkojen kuusitoista parasta joukkuetta asetetaan vastakkain ”kerrasta poikki”-asetelmalla pelattavissa neljännesvälierissä. Jo ensimmäinen vuosikymmen uudessa formaatissa on tarjoillut koko joukon neljännesvälierävaiheen yllätyksiä.

5.9.2025 15:09 Susijengi

Koripallojättiläinen Serbia tarjoaa Susijengille haasteen maailman huipulta

Tampereen EM-alkulohkon jälkeen Riiaan EM-jatkopeleihin siirtynyt Susijengi jatkaa mittelöitään maailman huippujoukkueita vastaan. Maailmanmestari Saksan jälkeen Susijengin seuraava koetinkivi on EM-neljännesvälierässä vastaan asettuva olympiapronssimitalisti ja MM-hopeamitalisti Serbia maailman parhaan pelaajan Nikola Jokicin johdolla.

5.9.2025 09:46 Susijengi

Ilari Seppälä solmi jatkosopimuksen Unkariin

Uransa parhaan ammattilaiskauden Unkarin liigassa pelannut Susijengin isojen pelien mies ja Lapuan Korikobrien kasvatti Ilari Seppälä, 188 cm ja 32 vuotta, jatkaa Unkarissa. Seppälä on allekirjoittanut viime kauden joukkueensa KTE-Dunan kanssa jatkosopimuksen kaudesta 2025–26.

4.9.2025 14:27 Susijengi

Lassi Tuovi: ”Riiassa meidän on kilpailtava ja oltava rohkeita”

Susijengi on jatkanut Tampereen ikimuistoisen EM-alkulohkon jälkeen matkaansa Latvian Riiaan ja kääntänyt katseensa lauantain myöhäisillan neljännesvälieräkohtaamiseen mestarisuosikki Serbiaa vastaan. Valmistautuessaan otteluun suurta ennakkosuosikkia vastaan päävalmentaja Lassi Tuovi odottaa omiltaan ennen kaikkea rohkeutta pelata.

4.9.2025 01:30 Susijengi

Susijengin ja Serbian lauantain neljännesvälieräliput myynnissä

Susijengi jatkaa EM-kisojaan Latvian pääkaupungissa Riiassa, jossa se haastaa lauantain myöhäisottelussa alkulohko A:n kakkoseksi sijoittuneen mestarisuosikin, Nikola Jokicin johtaman Serbian. Liput neljännesvälierään ovat nyt myynnissä.

4.9.2025 01:02 Susijengi

Maailmanmestari Saksa näytti kaapin paikan, Susijengi saa treffit Serbian kanssa

Tampereen EM-alkulohkossa voitosta voittoon edennyt Saksa oli odotetun kova vastus lohkon päätösottelussa keskiviikkona. Kolmannella jaksolla omille teilleen ampaissut maailmanmestari kuittasi jo neljännen kerran loppuunmyydyn Tampereen Areenan edessä rutiinipelillään 61–91 (36–50) -vierasvoiton. Susijengi kohtaa lauantain neljännesvälierässä Riiassa Serbian.

3.9.2025 14:04 Susijengi

Olli Nkamhoua: ”Meidän pitää antaa illalla ensimmäinen isku”

Susijengin pelit Tampereen EM-alkulohkossa huipentuvat tänään keskiviikkoiltana otteluun hallitsevaa maailmanmestaria Saksaa vastaan. Vaikka kaksi vuotta sitten Saksa antoi Susijengille oppitunnin Okinawan MM-kisoissa, Susijengin ”likaisen työn tekijäksi” kisaviikon aikana profiloitunut Olli Nkamhoua uskoo omiensa yllätysmahdollisuuksiin kotiyleisön edessä.

2.9.2025 15:05 Susijengi

Susijengin EM-kotilohko huipentuu derbyyn maailmanmestari Saksaa vastaan

Kahden vuoden takainen maailmanmestari Saksa ei ole osoittanut horjumisen merkkejä, vaikka Gordon Herbert siirtyi joukkueen peräsimestä syrjään vuosi sitten. Tänä kesänä vain mestarisuosikki Serbialle hävinnyt Saksa on nautiskellut selkeät voitot jokaisesta EM-kisavastustajastaan Tampereella tähän asti.

1.9.2025 23:16 Susijengi

Liettua teki pelistä pystypainia, suisti Susijengin kesän avaustappioon

Tampereen EM-kotikisoissa Susijengi hävisi ensimmäisen alkulohko-ottelunsa, kun Liettua oli parempi loppunumeroin 78-81 (36-45). Liettua sai koottua johtonsa ensimmäisellä puoliajalla ja onnistui suojelemaan sitä loppuun asti täyteen myydyn Nokia Areenan 12 900 katsojan edessä.

1.9.2025 14:10 Susijengi

50 ottelua ”The Finnisheriä": Lauri Markkasen maajoukkueuran parhaat palat

Susijengin syömähammas Lauri Markkanen, 213 cm ja 28 vuotta, pelasi lauantai-iltana uransa 50. miesten maaottelun joukkueensa peitotessa Montenegron. Markkanen on kymmenen vuotta kestäneellä maajoukkueurallaan kirjoittanut nimensä Suomi-koriksen historiankirjoihin jättimäisin kirjaimin.

Näytä lisää vastaavia