Pyrinnön naisissa tehdään töitä Korisliiga-paikan vakiinnuttamiseksi

12.7.2021 08:45 Tampereen Pyrintö valmistautuu uuteen Korisliiga- ja divarikauteen päävalmentaja Antti Nikkilän johdolla. Painopisteenä kesäharjoittelussa on urheilullisuus lajitaidoista tinkimättä.

Tampereen Pyrintö valmistautuu tulevaan naisten Korisliiga- ja divarikauteen päävalmentaja Antti Nikkilän johdolla. Kuva: Antti Harju.

Naisten valmennustiimissä Nikkilän rinnalla jatkaa Marcus Ketola sekä WU19-17 joukkueen päävalmentaja Petteri Molenius. Uutena fysiikkavalmentajana mukana on Jani Ikonen, joka toimii myös Pyrinnön miesten joukkueen fysioterapeuttina.

Haastavan edelliskauden jälkeen joukkueille on asetettu uudet kilpailulliset tavoitteet. Pyrintö on panostanut erityisesti fysiikkavalmennukseen, jossa on hyödynnetty myös seuran yleisurheiluosaamista juoksu- ja nopeusominaisuuksien kehittämisessä. Yhteisharjoittelun kannalta alkukesä on ollut hiukan rikkonainen, sillä loukkaantumisten jälkeen osa pelaajista ei ole vielä pystynyt täysipainotteiseen harjoitteluun ja useita pelaajia on ollut nuorten maajoukkueleirityksissä tai muualla töissä. Omatoimijakson päättyessä olisi tarkoitus päästä aloittamaan harjoittelu joukkueena.

Kesän harjoitteluun on tuonut oman mausteensa kovat harjoitusvahvistukset. Harjoituksissa ovat vierailleet mm. Äijäsen sisarukset Heta ja Anniina, Salmisen Ella sekä Pirttisen Veera. Samoin Pyynikillä on nähty aiemmista Pyrinnön aikuispelureista Iina Keski-Saari ja Evianna Sipilä. Hienoa tasonmittausta ja kovaa sparrausta muille pelaajille, unohtamatta suinkaan Anni Jämsää, jonka panos ja esimerkki nuorelle joukkueelle jo viime kaudella oli merkittävä.

Korisliigajoukkue vahvistuu

Edelliskaudella Pyrintö sai opetuksen liigan ja divarin välisestä tasoerosta, mutta nyt on tarkoitus kilpailla kummassakin sarjassa tosissaan. Pyrintö rakentaa järjestelmällisesti tyttöjen pelaajapolkua ja jatkuvuus toiminnalle pyritään rakentamaan oman juniorituotannon kautta. Muutoksiakin tulee, sillä joitakin pelaaja on lopettanut tai siirtyy opiskelemaan ja/tai pelaamaan muualle. Toiveena on, että edelliskauden perusrunkoa säilyisi ja tämän lisäksi liigajoukkueeseen haetaan muutamia selkeitä koti- ja ulkomaisia vahvistuksia. Pyrintö tavoittelee ensisijaisesti kokemusta kotimaasta ja ulkomaalaispelaajien profiili tulee riippumaan tästä lopputuloksesta.

Pyrintö aloittaa 36. kautensa naisten pääsarjassa, ja aiempi menestys velvoittaa – tavoitteena on vakiinnuttaa paikka Korisliigassa ja myös tavoitella menestystä pitkäjänteisellä ohjelmalla. Liigakoris kuuluu Pirkanmaalle ja Pyrintö haluaa tarjota yhteistyössä Tampereen urheiluakatemian kanssa kilpailukykyisen kehitysohjelman, pelaajapolun junnuista liigaan ja pidemmällekin.

Saitko opiskelupaikan Tampereelta tai haluatko liittyä mukaan osaksi Pyrinnön ohjelmaa – ota yhteyttä: päävalmentaja Antti Nikkilä, antti.nikkila@pyrinto.fi, 050-5120411 tai joukkueenjohtaja Taina Hurme, taina.hurme@kolumbus.fi, 044-5750527.

 
16.9.2021 12:52 Läntinen alue

Jukka Lindbergistä Ura Basketin minikorisvastaava

Todella pitkän linjan seura-aktiivi palkattiin huolehtimaan seuran nuorimmistä ikäluokista.

2.9.2021 12:31 Läntinen alue

Hypäri 3x3 käynnistynyt, Derrick Crayton mukaan YMCA Tampereen valmennukseen

YMCA Tampereen ja Tamspiritin Hypäri 3x3 -koripallokonsepti tarjoaa alakouluikäisille mahdollisuuden maksuttomaan koripalloharrastukseen 2-3 kertaa viikossa iltapäivisin heti koulupäivän yhteydessä. Ensimmäinen viikko keräsi neljään toimipaikkaan 180 ilmoittautunutta.

25.8.2021 13:31 Seura tiedottaa

Biddy Basketin 1-tason leiri Pohjassa

Biddy Basket on 40 vuoden ajan vienyt tyttöjen ja poikien joukkueita Amerikkaan sekä viimeiset 10 vuotta lisäksi Espanjaan. Valinnat joukkueisiin tapahtuu 3-tasoisen leirityksen kautta.

20.8.2021 06:56 Seura tiedottaa

Hokki Basket - Koripallohokki hakee valmentajia

Hokki Basket - Koripallohokki ry. on loviisalainen koripalloseura. Se on perustettu vuonna 1985 ja seura on keskittynyt nuorisokoripalloiluun. Nyt Matti tarvitsee apua.

19.8.2021 15:54 Keskinen alue

Tristan Fay HoNsUn valmennuspäälliköksi

HoNsU haluaa kehittyä edelleen - Tristan Fay HoNsUn valmennuspäälliköksi!

18.8.2021 15:21 Läntinen alue

Valmentajaksi Raholan Pyrkivään!

Raholan Pyrkivä on perinteikäs länsi-tamperelainen koripalloseura. Seura kasvaa ja kehittyy vahvasti, ja panostamme paljon juniorijoukkueiden toimintaan nyt ja jatkossa. Etsimme nyt päävalmentajaa minipoikien joukkueeseen (2010 ja 2011 syntyneet)

12.8.2021 13:16 Seura tiedottaa

Hyvinkään Ponteva hakee seuraansa uutta juniorivalmentajaa

Voimistelu- ja Urheiluseura Hyvinkään Ponteva on perustettu vuonna 1916. Koripalloa Pontevassa on pelattu 50-luvulta lähtien. Seura hakee valmennustiimiä tukemaan nyt uutta valmentajaa.

10.8.2021 14:33 Seura tiedottaa

KaU Karkkilan I divisioona B -joukkue järjestää avoimet harjoitukset

Joukkue etsii kokoonpanoonsa pelaajia, jotka ovat valmiita harjoittelemaan kovaa ja ammattimaisesti kehittyäkseen koripalloilijana.

2.8.2021 09:03 Seura tiedottaa

Delfin Basket avasi kauden terveellisesti ja turvallisesti

Heti ensimmäisestä avausheitosta sen huomasi - tätä oli odotettu! Koriskauden perinteinen avaus, Delfin Basket Tournament tuli pitkän kuivan kauden jälkeen enemmän kuin tarpeeseen. Mukana oli mukavasti heti 256 joukkuetta.

30.7.2021 08:30 Katukoris

Hyvinkään perinteinen katukoristurnaus järjestetään 14.8.

Turnaus järjestetään Hotel Sveitsin piha-alueella. Hyvinkään Katukoriksen kummipelaajina toimivat Pontevan omat kasvatit Naisten Korisliigasta tuttu Anni Jämsä ja Susijengin Edon Maxhuni.

28.7.2021 08:12 Seura tiedottaa

Hyvinkään Pontevan miesten edustusjoukkueen ja A-poikien valmentajat selvillä

Janne Hartikainen vastaa valmennuksesta apunaan Luke Lloyd.

22.7.2021 08:13 Seura tiedottaa

Miia Lindström YMCA Tampereen lasten valmentajaksi

YMCA Tampere on palkannut Miia Lindströmin toistaiseksi voimassa olevalla kokoaikaisella työsopimuksella lasten koripallotoiminnan valmentajaksi. Miia aloittaa tehtävässään 1.8.2021.

12.7.2021 08:41 Seura tiedottaa

PeKa-akatemian harjoitukset ovat avoimia heinäkuussa

Haluatko mennä eteenpäin koripalloilijana? Ota yhteyttä ja tule Kotkaan harjoittelemaan Peli-Karhut-akatemian kanssa.

12.7.2021 08:38 Seura tiedottaa

Matias Lehtinen jatkaa Hyvinkään Pontevassa seuravalmentajana

Hyvinkään Ponteva on tehnyt 1+1-vuotisen jatkosopimuksen Matias Lehtisen kanssa. Lehtisen toimenkuva sisältää mm. naisten ja alle 19-vuotiaiden tyttöjen yhdistelmäjoukkueen valmentamisen, alle 16-vuotiaiden tyttöjen sekä nuorempien poikajunioreiden valmentamista.

9.7.2021 08:56 Seura tiedottaa

Petri Jaakkola Namika Lappeenrannan päävalmentajaksi

Lappeenrannan Namika on kiinnittänyt Petri Jaakkolan miesten Divisioona B:ssä pelaavan edustusjoukkueensa päävalmentajaksi. Joukkueen toisena valmentajana toimii pelaajauraansa jatkava Aubrey Conerly.

7.7.2021 08:49 Seura tiedottaa

Raholan Pyrkivän miesten joukkueen harjoitukset ovat kesällä avoimet kaikille

Raholan Pyrkivän miesten Divisioona B -joukkue aloittaa harjoittelun maanantain 12.7. Kesän ajan harjoitukset ovat kaikille avoimet.

5.7.2021 08:54 Seura tiedottaa

Suvitie Open 2022 Katukoristurnaus 7.8.2021

Kesän kuumin katukoristurnaus järjestetään Raumalla meren äärellä, lauantaina 7.8. Ottelut pelataan merellisissä maisemissa Suvitien varrella Löylymestarin pihalla.

1.7.2021 07:29 Seura tiedottaa

Tapiolan Hongalta uusia panostuksia vanhimpien junioreiden kehityspolkuun

Tapiolan Hongassa on mahdollisuus harrastaa koripalloa monella eri tasolla ja monia eri polkuja pitkin. Jokaiselle löytyy omaa motivaatiota ja taitoa vastaava polku kuljettavaksi. Viimeisimpänä kehityskohteena on ollut kaikkein korkeimmalle huipulle tähtäävien pelaajien polku ja sitä varten seuran hallitus teki helmikuussa päätöksen lisätä panostusta yli 16-vuotiaiden junioreiden toimintaan. Panostuksen lähtökohtana on uusi kehitysohjelma, joka antaa seuran kasvateille mahdollisuuden edetä korisurallaan haluamaansa tavoitetta kohti.

29.6.2021 09:25 Seura tiedottaa

Kaukasten Voiman järjestämä Jokelan katukoris 7.8.2021

Perinteinen Jokelan katukoris pelataan 23:n kerran la 7.8.2021.

23.6.2021 17:53 Seura tiedottaa

Porvoon Tarmo hakee valmentajaa!

Porvoon Tarmo etsii nuorten valmennuksesta innostunutta valmentajaa päävalmentajaksi/apuvalmentajaksi 2010-2014 syntyneiden joukkueisiin.

Näytä lisää vastaavia