Pyrinnön naisissa tehdään töitä Korisliiga-paikan vakiinnuttamiseksi

12.7.2021 08:45 Tampereen Pyrintö valmistautuu uuteen Korisliiga- ja divarikauteen päävalmentaja Antti Nikkilän johdolla. Painopisteenä kesäharjoittelussa on urheilullisuus lajitaidoista tinkimättä.

Tampereen Pyrintö valmistautuu tulevaan naisten Korisliiga- ja divarikauteen päävalmentaja Antti Nikkilän johdolla. Kuva: Antti Harju.

Naisten valmennustiimissä Nikkilän rinnalla jatkaa Marcus Ketola sekä WU19-17 joukkueen päävalmentaja Petteri Molenius. Uutena fysiikkavalmentajana mukana on Jani Ikonen, joka toimii myös Pyrinnön miesten joukkueen fysioterapeuttina.

Haastavan edelliskauden jälkeen joukkueille on asetettu uudet kilpailulliset tavoitteet. Pyrintö on panostanut erityisesti fysiikkavalmennukseen, jossa on hyödynnetty myös seuran yleisurheiluosaamista juoksu- ja nopeusominaisuuksien kehittämisessä. Yhteisharjoittelun kannalta alkukesä on ollut hiukan rikkonainen, sillä loukkaantumisten jälkeen osa pelaajista ei ole vielä pystynyt täysipainotteiseen harjoitteluun ja useita pelaajia on ollut nuorten maajoukkueleirityksissä tai muualla töissä. Omatoimijakson päättyessä olisi tarkoitus päästä aloittamaan harjoittelu joukkueena.

Kesän harjoitteluun on tuonut oman mausteensa kovat harjoitusvahvistukset. Harjoituksissa ovat vierailleet mm. Äijäsen sisarukset Heta ja Anniina, Salmisen Ella sekä Pirttisen Veera. Samoin Pyynikillä on nähty aiemmista Pyrinnön aikuispelureista Iina Keski-Saari ja Evianna Sipilä. Hienoa tasonmittausta ja kovaa sparrausta muille pelaajille, unohtamatta suinkaan Anni Jämsää, jonka panos ja esimerkki nuorelle joukkueelle jo viime kaudella oli merkittävä.

Korisliigajoukkue vahvistuu

Edelliskaudella Pyrintö sai opetuksen liigan ja divarin välisestä tasoerosta, mutta nyt on tarkoitus kilpailla kummassakin sarjassa tosissaan. Pyrintö rakentaa järjestelmällisesti tyttöjen pelaajapolkua ja jatkuvuus toiminnalle pyritään rakentamaan oman juniorituotannon kautta. Muutoksiakin tulee, sillä joitakin pelaaja on lopettanut tai siirtyy opiskelemaan ja/tai pelaamaan muualle. Toiveena on, että edelliskauden perusrunkoa säilyisi ja tämän lisäksi liigajoukkueeseen haetaan muutamia selkeitä koti- ja ulkomaisia vahvistuksia. Pyrintö tavoittelee ensisijaisesti kokemusta kotimaasta ja ulkomaalaispelaajien profiili tulee riippumaan tästä lopputuloksesta.

Pyrintö aloittaa 36. kautensa naisten pääsarjassa, ja aiempi menestys velvoittaa – tavoitteena on vakiinnuttaa paikka Korisliigassa ja myös tavoitella menestystä pitkäjänteisellä ohjelmalla. Liigakoris kuuluu Pirkanmaalle ja Pyrintö haluaa tarjota yhteistyössä Tampereen urheiluakatemian kanssa kilpailukykyisen kehitysohjelman, pelaajapolun junnuista liigaan ja pidemmällekin.

Saitko opiskelupaikan Tampereelta tai haluatko liittyä mukaan osaksi Pyrinnön ohjelmaa – ota yhteyttä: päävalmentaja Antti Nikkilä, antti.nikkila@pyrinto.fi, 050-5120411 tai joukkueenjohtaja Taina Hurme, taina.hurme@kolumbus.fi, 044-5750527.

 
4.12.2025 14:30 Seura tiedottaa

LePy etsii graafista suunnittelijaa raikastamaan seuran visuaalista ilmettä

LePy haluaa kehittää seuran visuaalista ilmettä ja etsii nyt osaajaa viemään "Oranssin perheen" brändiä eteenpäin. Meillä on jo tunnistettava logo, värit ja peruslinjaukset, mutta kaipaamme niiden rinnalle uutta, raikasta otetta ja nykyaikaisia sovelluksia.

3.12.2025 09:46 Seura tiedottaa

Tapiolan Hongan kasvatteja maailmalla

Espoolaisen koripallon ylpeys Tapiolan Honka näkyy ja kuuluu myös kansainvälisillä kentillä. Seuran kasvatteja pelaa tällä hetkellä niin Yhdysvaltojen yliopistosarjoissa kuin Euroopan ammattilaiskentillä – ja mukana on myös Susijengin kapteeni Sasu Salin, joka aloitti ammattilaisuransa Hongassa.

1.12.2025 14:10 Seura tiedottaa

Hae JBA:n opiskelijastipendiä!

JBA:n toiminta on suunnattu niin lukioikäisille ja tulevaa 3. asteen opiskelupaikkaa suunnitteleville kuin myöhemmällä iällä korkeakouluopintonsa aloittaville tai niitä jatkaville nais-ja miespelaajille.

25.11.2025 10:05 Seura tiedottaa

TinaCup 2026 järjestetään Järvenpäässä tammikuun alussa

Beat Basket järjestää Tina Cupin 3.-4.1.2026 Järvenpäässä.

6.11.2025 10:17 Seura tiedottaa

Namika WINTER 3x3-turnaus pelataan 20.12.2025

WINTER 3x3 -turnaus tulee taas. Tule mukaan päättämään koripallovuosi vauhdikkaiden 3x3-pelien merkeissä.

23.10.2025 12:54 Seura tiedottaa

Helsingin NMKY:n Talvilomaleiri 2013-2018 -syntyneille pelaajille

Helsingin NMKY järjestää talvilomaleirin 2.1.2026 - 6.1.2026. Leiri on tarkoitettu 2013-2018 -syntyneille pelaajille.

15.10.2025 10:21 Seura tiedottaa

STC Cup 2026 turnaus U12-ikäisille Kisakalliossa 5.-6.4.

LoU Basket järjestää Kisakallion ensiluokkaisissa olosuhteissa U12-ikäluokan turnauksen tytöille ja pojille. Majoitus ja ruokailut Kisakallion urheiluopistolla ja pelit pelataan maajoukkueidenkin suosimassa Susi Training Centerissä.

14.10.2025 13:34 Seura tiedottaa

Kempower Easter Tournamentin 30-v juhlaturnauksen ilmoittautuminen on avattu!

Lahdessa tulevana pääsiäisenä 3.-5.4.2026 järjestettävän kansainvälisen koripalloturnauksen Kempower Easter Tournamentin ilmoittautuminen on avattu!

8.10.2025 14:06 Seura tiedottaa

Lady Basket -korisleiri Kisakalliossa 7.–9.11.2025

Oletko valmis kehittämään peliäsi ja viettämään viikonlopun huippuvalmennuksessa? Lady Basket -koripalloleiri Kisakallion kampuksella tarjoaa ainutlaatuisen mahdollisuuden treenata, oppia uutta ja nauttia koripallosta hyvässä seurassa! Leiri on suunnattu kaiken tasoisille naispelaajille ja -harrastajille.

7.10.2025 09:42 Seura tiedottaa

Tykkimäki Basket Tournament 14-16.11.2025 Kouvolassa

Sarjat 2010-2019 syntyneille - kaikissa sarjoissa vielä tilaa!

Näytä lisää vastaavia