6.2.2022 22:36 Anissa Pounds ja Elina Koskimies olivat hurjina johdattaessaan Angels Nördlingenin tärkeään voittoon Saksan Bundesliigassa. Annika Holopaisen ja Montbrisonin vahva vire sai jatkoa Ranskassa ja Anni Jämsä teki ensiesiintymisensä Italiassa.
Anissa Pounds ja Elina Koskimies pelasivat loisto-ottelun viikonloppuna. (Kuva: Ville Vuorinen)
Anissa Pounds ja Elina Koskimies olivat Angels Nördlingenin voiton takuunaisia, kun Angels kaatoi Wasserburgin 86-75 (39-37). Pounds pommitti komeasti 22 pistettä ja sai yhdet merkinnät levypallo-, syöttö- ja riistotilastoihin. Koskimies komppasi 17 pisteen, viiden levypallon, kolmen syötön ja kahden riiston tilastoilla. Angels on nyt sarjassa yhdeksäntenä.
Ottelusta ei ole saatavilla tarkempia tilastoja.
Anniina Äijäsen Royals Saarlouis jäi sarjakakkosen Freiburgin jalkoihin hävitessään 62-93 (33-55). Äijänen heitti kaksi pistettä, nappasi kuusi levypalloa, syötti yhden korin ja torjui vastustajan heiton kertaalleen. Royals on kahdeksantena.
Ottelusta ei ole saatavilla tarkempia tilastoja.
Italiassa Awak Kuierin Ragusa sai kylmää kyytiä sarjajohtaja Schion vieraana hävitessään 41-77 (22-39). Kuier merkkautti monipuolisesti viisi pistettä, kuusi levypalloa, neljä syöttöä, yhden riiston ja kaksi torjuntaa.
Ottelutilastot
Anni Jämsä teki ensiesiintymisensä SerieA2:ssa pelaavassa Torino Teen Basketin riveissä ja saikin vastuuta komeasti yli 32 minuuttia, mutta Torino taipui kärkijoukkue Cremalle 37-91 (16-47). Jämsä tilastoi kahdeksan pistettä, levypallon ja kaksi syöttöä. Torino on voitoitta sarjan viimeisenä.
Ottelutilastot
Annika Holopainen oli Montbrisonin pisteykkönen entistä seuransa Chalons-Reimsiä vastaan, kun Montbrison kirjautti jo seitsemännen peräkkäisen voittonsa juhliessaan 65-57-voittoa. Holopainen kirjautti 14 pistettä, kolme levypalloa, kaksi syöttöä ja riiston. Montbrison on tasaisessa sarjassa kahdeksantena.
Ottelutilastot
Slovakian ja Tshekin yhteiscupissa Veera Pirttinen pääsi juhlimaan pronssimitalia. Välierässä Piestanske Cajky hävisi tulevalle voittajalla, tshekkiläiselle Sokol Hradec Kralovelle 61-80 (31-42). Pirttiselle kertyi ottelussa kuusi pistettä ja levypallo.
Ottelutilastot
Pronssiottelussa Cajky sai vastaansa Slovakian liigan kärkijoukkue Ruzomberokin. Cajky otti toisen kerran peräkkäin Ruzomberokin päänahan voittamalla 65-58 (35-27). Pirttinen saalisti kolme pistettä, levypallon ja syötön.
Ottelutilastot
Mikäli upotus ei näy yläpuolella, voit katsoa sen täältä.
Espanjan LF2 Challengessa Ebba Pekonen heitti kahdeksan pistettä ja antoi kolme syöttöä, mutta Maresme hävisi Costa del Solin vieraana 54-75 (32-30). Maresme on sarjassa viimeisenä.
Ottelutilastot
Sofia Pelander pääsi juhlimaan Saksan cupin voittoa, kun Herner TC valloitti pokaalin Final Four -viikonlopun päätteeksi. Awak Kuier oli taas hurjalla pelipäällä Italiassa.
Awak Kuier oli jälleen Ragusan tähtenä, kun joukkue otti voiton Italiassa. Annika Holopainen oli Montbrisonin paras pistenainen Ranskassa ja Sofia Pelander esitti vahvoja otteita Saksassa.
Saksassa ja Italiassa nähtiin suomalaispelaajat vastakkain. Voittoja pääsivät tuulettamaan Elina Koskimies, Anissa Pounds sekä Helmi Tulonen. Awak Kuier kasasi tupla-tuplan ja Annika Holopainen heitti kovat pisteet.
Anniina Äijänen osoitti monipuolisuuttaan ja Sofia Pelander lukeutui Hernerin runkopelaajiin heidän joukkueidensa juhliessa voittoja Saksan Bundesliigassa. Veera Pirttinen pääsi tuulettamaan kovaa voittoa Slovakian liigassa.
Awak Kuier oli jälleen loistovireessä Italian liigassa ja Helmi Tulonen sekä Anni Jämsä olivat niin ikään Italian kentillä kovassa iskussa.
Annika Holopainen ja hänen seuransa Montbrison ovat tällä hetkellä huippuiskussa Ranskan LF2:ssa. Islannin liigan viime kauden korikuningatar on esiintynyt tehokkaasti myös tällä kaudella.
Annika Holopainen pisti kovat tehot taululle Montbrisonin venyttäessä voittoputkensa kuuteen Ranskan LF2:ssa. Anni Mäkitalo pääsi pitkän tauon jälkeen tositoimiin ja oli heti vahvana.
Helmi Tulonen oli jälleen Carugaten ratkaisija, kun hän heitti joukkueensa tärkeään voittoon Italian Serie A2:ssa.
Awak Kuier oli kahdesti pelihommissa viikolla ja tilastoi kovat tehot Ragusan napatessa kaksi voittoa. Annika Holopainen iski tauluun kovan tupla-tuplan Ranskassa, Elina Koskimies oli tehokkaana Saksassa ja Veera Pirttinen oli isossa roolissa tärkeässä voitossa Slovakiassa.
Susiladiesin marraskuun EM-karsintaikkunassa säväyttänyt Ebba Pekonen, 20, siirtyy kevätkaudeksi Espanjan kakkossarjassa LF Challengessä pelaavaan Maresmeen. Joukkueessa pelaa jo ennestään Heta Äijänen.
Anissa Poundsille ja Elina Koskimiehelle pieni joululepo tulee tarpeeseen, sillä he urakoivat hurjat minuutit peräti kolmannelle jatkoajalle venyneessä ottelussa. Anniina Äijänen ja Sofia Pelander pääsivät joulun viettoon voitto lahjasäkissään ja Awak Kuier iski Italiassa kovat tilastot.
Elina Koskimies iski niitin Angels Nördlingenin voitolle Saksan Bundesliigassa. Helmi Tulonen kasasi jälleen tupla-tuplan Italiassa ja kaksinumeroisille pisteille pääsivät viime viikon aikana myös Veera Pirttinen, Silja Viita ja Annika Holopainen.
Susiladiesin pelaajat olivat loistoiskussa Euroopan kentillä. Awak Kuier, Silja Viita ja Annika Holopainen pistivät tauluun yli 20 pistettä. Kaksinumeroisillekin ylsivät Veera Pirttinen, Marianne Kalin, Anniina Äijänen sekä kauden viidennen tupla-tuplansa tilastoinut Helmi Tulonen.
Helmi Tulonen siirtyi täksi kaudeksi Italiaan tehtyään sopimuksen Serie A2:ssa pelaavan Carugaten kanssa. Tulonen on aloittanut kautensa räväkästi tupla-tuplan keskiarvoilla.
Saksan Bundesliigassa Susiladiesin pelaajat pääsivät kaikki voittojen makuun. Italiassa Awak Kuier jatkoi loistavaa kauttaan ja Helmi Tulonen oli jälleen tehokkaana. Linda-Lotta Lehtoranta debytoi uudessa seurassaan vahvasti.
Susiladiesin takakentän luottopelaaja, Peli-Karhuissa naisten Korisliigaa aiemmin tällä kaudella pelannut, Linda-Lotta Lehtoranta, 30, siirtyy Israeliin, jossa hän vahvistaa Neve David Ramlaa EuroCupissa.
Helmi Tulonen oli täysin pitelemätön Italian Serie A2:ssa, kun hän painoi peräti 30 pisteen tupla-tuplan. Awak Kuier loisti myös Italiassa ja Elina Koskimies merkkautti tupla-tuplan Saksassa.
Annika Holopainen, Silja Viita, Elina Koskimies, Marianne Kalin ja Helmi Tulonen takoivat kovia pistelukemia Euroopan korisparketeilla viime viikolla. Lisäksi Anniina Äijänen ja Awak Kuier lähentelivät tupla-tuplaa Kuierin suojellessa lisäksi omaa koriaan peräti viidellä torjunnalla.
Veera Pirttinen, 24, lähti takaisin ulkomaan kentille vietettyään viime kauden Korisliigassa Catzissa. Tuleviin EM-karsintaotteluihin valmistautuvan Pirttisen tämän kauden seura on slovakialainen Piestanske Cajky.
Ebba Pekonen johdatti Helsingborgin kauden toiseen voittoon hienolla tupla-tuplalla. Saksassa Anniina Äijänen pääsi juhlimaan suomalaiskohtaamisen voittoa, vaikka Sofia Pelander sai tilastoihinsa myös tupla-tuplan.