Mikko Larkas Trefl Sopotin päävalmentajaksi kaksivuotisella sopimuksella

10.7.2025 11:27 Viimeisellä kahdella kaudella Ranskan liigassa SIG Strasbourgia ja Limogesia valmentanut ja pitkän päivätyön Susijengin ja nuorten maajoukkueiden valmentajana tehnyt Mikko Larkas, 44, on solminut kaksivuotisen päävalmentajasopimuksen Puolan hallitsevan pronssimitalistin Trefl Sopotin kanssa.

Mikko Larkas astuu Trefl Sopotin peräsimeen kaksivuotisella sopimuksella. Kuva: Ville Vuorinen / Susijengi.

- Trefl Sopotia viimeisen kolmen kauden ajan valmentanut Zan Tabak ilmoitti lähtevänsä joukkueesta ja ymmärtääkseni seura pallotteli kolmen valmentajavaihtoehdon välillä. Keskiviikkona allekirjoitettiin sopimus, keskusteluyhteys seuran kanssa on ollut hyvä ja uuteen kauteen voi lähteä hyvillä mielin, Mikko Larkas kommentoi.

Mikäli twiitti ei näy yläpuolella, voit katsoa sen täältä.

Trefl Sopotilla on takanaan joukko menestysvuosia, sillä se juhli vuonna 2023 Puolan cupin mestaruutta ja keväällä 2024 Puolan mestaruutta lunastaen siten paikkansa Eurocupissa, jota se pelasi pronssijuhliin päättyneellä 2024–25-pelikaudella. Tulevalla kaudella Trefl Sopot pelaa Puolan liigan lisäksi FIBA Europe Cupia.

- Tavoitteemme on olla ensi kaudellakin mukana pelaamassa Puolan mitaleista ja ymmärtääkseni budjettimme on heti Wloclawekin jälkeen Puolan suurimpia, Larkas taustoittaa.

- Tiedossa on sikälikin uusi kokemus, että syystä tai toisesta en ole Puolassa koskaan käynyt. Parin vuoden aikana olen kuitenkin saanut siinä määrin kokemusta ulkomailla asumisesta ja ulkomaisessa pääsarjassa valmentamisesta, että lähden uutta kohti avoimin mielin.

Trefl Sopotin seurahistoriassa on jo entuudestaan komea siivu suomalaisedustusta, sillä Jukka Toijala toimi joukkueen päävalmentajana keväällä 2019 ja Carl Lindbom edusti Trefl Sopotia kahden kuukauden ajan syksyllä 2021.

Mikko Larkas debytoi Suomessa aikuisten pääsarjatason päävalmentajana Espoo Teamin Naisten Korisliiga-joukkueessa vuosina 2009-12 ja komensi ryhmänsä Suomen cupin mestaruuteen vuonna 2011. Espoosta Larkas siirtyi Helsinkiin, missä hän toimi Helsinki Seagullsin päävalmentajana 2013-19. Seagulls nousi Larkaksen komennossa Divari A:sta Korisliigaan ja haki SM-pronssia 2017 ja 2018. Seagullsista Larkas jatkoi matkaansa Vantaalle PuHu Juniorien urheilutoimenjohtajaksi vuosiksi 2019-23.

Useita Suomen juniorimaajoukkueita uransa aikana valmentanut Larkas kuului Susijengin valmennusjohtoon vuosina 2016-2023 sisältäen vuosien 2017 ja 2022 EM-kisat ja vuoden 2023 MM-kisat. Syksyllä 2023 Larkas siirtyi Ranskan liigan SIG Strasbourgin apuvalmentajaksi, josta hän eteni pelikaudeksi 2024-25 niin ikään Ranskan liigaa pelaavaan Limogesiin ensin apu- ja sitten päävalmentajaksi.

Henkilöt

 
17.10.2025 11:17 Susijengi

Jantusen kolmossuma Bayern Münchenin turma Euroliigassa

Euroliiga-kautensa alavireisesti aloittanut hallitseva mestari Fenerbahce nappasi torstai-iltana tuiki tärkeän voiton kotikentällään Istanbulissa nujertamalla Gordon ja Daniel Herbertin valmentaman Bayern Münchenin pistein 88–73 (37–32). Fenerbahcen voiton takuumiehenä loisti viisi kolmosta upottanut Mikael Jantunen.

15.10.2025 10:13 Suomalaiset ulkomailla

Ilari Seppälä nauttii suurta vastuuta Unkarissa – ”Ei tunnu väsy”

Ilari Seppälä on aloittanut toisen kautensa Unkarin liigassa pelaavan Kecskemetin joukkueessa. Täksi kaudeksi hän sai tuttua seuraa, kun Okko Järvi siirtyi joukkuekaveriksi.

14.10.2025 20:41 Susijengi

Perttu Blomgren Saksan cup-mestari MBC Mitteldeutscheriin

Susijengin EM-kisaleiritykseen kuulunut Lapuan Korikobrien kasvatti Perttu Blomgren, 196 cm ja 24 vuotta, on allekirjoittanut sopimuksen Saksan Bundesliigaa tappiottomana johtaman MBC Mitteldeutscherin kanssa. Myös Saksan cupin hallitsevana mestarina kauteen lähtenyt Mitteldeutscher pelaa Bundesliigan lisäksi Pohjois-Euroopan liigaa (ENBL).

6.10.2025 21:31 Susijengi

Miikka Muurinen väläytteli Partizan-debyytissään

Susijengin ja Suomi-koripallon suurlupaus Miikka Muurinen, 18, pääsi maanantaina ensimmäistä kertaa tositoimiin Serbian jättiseuran Partizan Belgradin, paidassa. Muurinen viimeisteli seitsemän pistettä ja esitteli taitojaan monipuolisesti, kun Partizan peittosi Adrianmeren liigassa KK Krkan 84–78 (42–28).

6.10.2025 16:33 Suomalaiset ulkomailla

Olivier Nkamhoua aloitti upeasti Italiassa

Olivier Nkamhoua teki melkoisen debyytin Italiassa, kun hän oli koko kierroksen paras pistemies johdattaessaan Varesen voittoon. Edon Maxhuni teki kovaa jälkeä Ranskassa ja Euroliigassa saatiin pelit käyntiin.

29.9.2025 11:33 Suomalaiset ulkomailla

Aatu Kivimäki riemuitsi Mestarien liigan lohkopaikasta – ”Hulluin peli missä olen ollut osallisena”

Aatu Kivimäki täydensi Mestarien liigan vahvaa suomalaispanosta, kun hänen seuransa Patrioti Levice voitti oman karsintalohkonsa dramaattisten vaiheiden jälkeen. Samalla joukkue sai hyvän startin keskiviikkona alkavaan sarjakauteen.

26.9.2025 21:06 Susijengi

Miikka Muurinen Euroliigan Partizan Belgradiin

Kesän EM-kisoissa häikäisevän esiinmarssin Susijengin eturiviin tehnyt toisen polven koripalloilija Miikka Muurinen, 211 cm ja 18 vuotta, on solminut sopimuksen Euroliigaa ja Adrianmeren liigaa pelaavan serbialaisen jättiläisseuran Partizan Belgradin kanssa.

26.9.2025 06:55 Susijengi

Aatu Kivimäen Patrioti Levice viime sekunnin heitolla FIBA:n Mestarien Liigaan

Toista kauttaan Slovakian mestari Patrioti Leviceä edustava karkkilalaislähtöinen Aatu Kivimäki, 28, pääsee pelaamaan alkavalla kaudella FIBA:n Mestarien Liigaa. Levice peittosi torstai-iltana henkeäsalpaavien vaiheiden jälkeen toisen jatkoajan viimeisen sekunnin heitolla Bakken Bearsin ratkaisevassa karsintaottelussa 100-98 (39-36, 76-76, 86-86) varmistaen paikkansa Mestarien Liigan lohkovaiheessa.

25.9.2025 07:10 Suomalaiset ulkomailla

Mikael Jantunen loisti kaaren takaa, Fenerbahce Turkin Supercupin mestaruuteen

Viime vuosina runsaasti menestystä Paris Basketballissa nauttinut Mikael Jantunen ei aikaillut ensimmäisen pokaalinsa voittamista uuden joukkueensa Fenerbahcen riveissä. Jantunen nautiskeli 19 pistettä ja kaapi seitsemän levypalloa, kun Fenerbahce kaatoi kirjavien vaiheiden jälkeen Turkin Supercupin finaalissa Besiktasin pistein 85-83 (43-34).

22.9.2025 19:16 Susijengi

Alexander Madsen palaa Kreikan pääsarjaan

AEK Ateenaa kaudella 2022-23 edustanut Susijengin moninkertainen arvokisakävijä Alexander Madsen, 208 cm ja 30 vuotta, palaa Kreikkaan. Madsenin on värvännyt riveihinsä viime keväänä Kreikan liigan puolivälieriin yltänyt A.S. Karditsas, joka pelaa alkavalla kaudella myös FIBA:n Mestarien Liigaa.

Näytä lisää vastaavia