25.3.2024 14:18 Petteri Koposen valmentama Next Generation -kutsujoukkue sijoittui Dubain turnauksessa kolmanneksi. Joukkueen riveissä pelasi täksi kaudeksi Yhdysvaltain high school -kentille Sunrise Christianiin siirtynyt Miikka Muurinen.

Miikka Muurinen debytoi nuorten Euroliigan turnauksessa. Kuva: Samira Lee
Petteri Koposen ja Eero Levän valmentama Next Generation voitti turnauksen pronssiottelussa ranskalaisen Asvelin 86–79. Aloitusviisikkoon kuulunut Muurinen tilastoi pronssiottelussa 6 pistettä ja 5 levypalloa.
- Meiltä hyvä turnaus. Hävisimme Zalgirikselle pinnalla ja meillä oli voittoheitto. Ja lopulta Asvel kaadettiin jatkoajalla pronssimatsissa. Kaikkinensa turnaus oli tasoltaan kova ja finaali (Ulm-Zalgiris) oli tasoltaan kovin nuorten ottelu, mitä olen itse nähnyt, Koponen kommentoi.
Koposella on menossa toinen kausi joukkueen U18-joukkueen päävalmentajana ja hänet on tällä kaudella nähty penkin päässä kolmessa nuorten Euroliigan turnauksessa. Dubain lisäksi joukkue on pelannut turnaukset Beldgarissa ja Podgoricassa. Seuraava turnaus on Pariisiissa ensi viikolla.
Muurisen turnauksen keskiarvot neljässä ottelussa olivat 7 pistettä ja 5 levypalloa. Muurisen lisäksi joukkueen pelaajat tulivat Ranskasta, Espanjasta, Kreikasta, Turkista, Tanskasta, Italiasta, Unkarista ja Latviasta. Turnauksen voitti saksalainen Ratiopharm Ulm.
- Muuriselta hyvä viikko ja hän treenasi hyvin. Hän oli kiistatta yksi turnauksen mielenkiintoisimmista lupauksista. Hänen pelissään on paljon huikeita juttuja, mutta vastapainona suorituksen taso ajoittain heitteli eikä keskittyminen oikeissa asioissa aina pysynyt.
- Hänellä on kaikki työkalut pelata ihan maailman huipulla, kun hän keskittyy oikeisiin asioihin. Kun hän jaksaa tehdä töitä, vain taivas on rajana tulevaisuuden suhteen, Koponen summaa.
NBA:ssa Utah Jazz kärsi tappion vieraissa, kun Orlando Magic kiri ohitse loppumetreillä ja voitti 120-117. Lauri Markkanen tilastoi Jazzille 27 pistettä ja 7 levypalloa.
NBA:ssa Utah Jazz hävisi Atlanta Hawksille viimeisten sekuntien heitolla 121-119. Lauri Markkanen tilastoi Jazzille 18 pistettä ja 5 levypalloa.
NBA:ssa Utah Jazz kykeni katkaisemaan kuuteen venyneen tappioputkensa, kun Jazz päihitti Indiana Pacersin vieraissa 122-131. Lauri Markkanen säkitti 27 pistettä.
Yhdysvaltojen naisten yliopistosarja NCAA:n viimeisen viikon suomalaistähti oli Elsa Lemmilä, joka tilastoi 14 pistettä, 14 levypalloa ja 4 torjuntaa. Albina Sylan Rhode Island taas porskuttaa jo 13 ottelun voittoputkessa.
Yhdysvaltojen miesten yliopistosarja NCAA:n viimeisen viikon suomalaisten pistekärki oli Eemeli Yalaho, joka mätti 26 pistettä Washington Statelle. Miro Littlen yliopisto on kuuden ottelun voittoputkessa, Emil Skytän yliopisto taas on voittanut jo 9 putkeen.
Sasu Salin sai kaappiinsa uuden pokaalin, kun Estudiantes juhli Copa Españjan voittoa. Kokeneelle Susijengi-kipparille pokaalit ovat alkaneet iän myötä maistua entistä paremmalle.
Awak Kuier oli vahvalla pelipäällä viime viikolla niin eurokentillä kuin Turkin liigassa.
NBA:ssa Utah Jazz hävisi jo kuudennen peräkkäisen ottelunsa, kun Toronto Raptors oli parempi kotonaan 107-100. Lauri Markkanen keräsi 27 pistettä ja 11 levypalloa.
Anniina Äijänen vaihtoi tammikuussa seuraa, kun hän siirtyi Espanjan pääsarjan Esteponasta Italian Serie A2:n San Salvatoreen. Äijäsen alkukauteen mahtui haasteita, mutta hän katsoo positiivisin mielin eteenpäin.
NBA:ssa Utah Jazz kärsi neljännen peräkkäisen tappionsa, kun 23 onnistunutta kolmosta heittänyt Golden State Warriors oli parempi 124-140. Lauri Markkanen heitti Jazzille 18 pistettä.