4.7.2025 11:10 Uudenkaupungin Korihait on tehnyt kahden vuoden mittaisen pelaajasopimuksen takamies Leo Eklundin kanssa. 19-vuotias Eklund siirtyy kasvattajaseurastaan Helsingin NMKY:stä ensimmäistä kertaa Korisliiga-ympyröihin.

– Odottavaiset fiilikset sen suhteen, että pääsen ottamaan seuraavan askeleen urallani. Tavoitteena on olla valmiina näyttämään, että pärjään myös kovemmalla tasolla, Eklund kommentoi seuran tiedotteessa.
Uudessa joukkuevalinnassa Eklundin vaakakupissa painoivat vahvasti hänen valmentajansa kokemukset. Helsingin NMKY:ssä Eklundin valmentajana toimi aiemmin kaksi kautta Korihaissa pelannut Atte Perttu.
– Atte on kertonut paljon omia kokemuksiaan Ugista. Lisäksi Korihaissa on tällä hetkellä paljon hyviä ja kokeneita pelaajia, joiden parissa pääsen varmasti kehittymään. Aten kanssa on tehty kovaa duunia, että voisin pärjätä ensin divisioona A:ssa ja nyt haluan päästä kehittymään myös liigatasolla, hän kertoo.
193-senttinen Eklund on pelannut Namikan paidassa juniorien SM-sarjoja niin 16-, 17-, kuin 19-vuotiaissa. Kahden edelliskauden aikana hän murtautui seuran edustusjoukkueeseen divisioona A-tasolle. Maaotteluita hänelle on kertynyt U16- ja U18-ikäluokista yhteensä 41.
Viime kaudella Eklund pelasi miesten divisioonassa 15 ottelua, joissa hän teki keskimäärin 6,4 pistettä ja otti 2,4 levypalloa. Peliminuutteja kertyi vajaat 24 minuuttia ottelua kohden. 19-vuotiaiden SM-sarjassa tilastot olivat 16 ottelussa 11,3 pistettä ja 3,6 levypalloa per peli.
– Koen olevani monipuolinen pelaaja erityisesti puolustuspäässä ja tuon sinne kovaa intensiteettiä. Hyökkäyksessä, kun heitto lähtee uppoamaan, se uppoaa tosi hyvin. Seuraavat kehitysaskeleet ovat pallon kanssa pelaaminen ja varmuus pelata pelintekijänä, heittävän takamiehen paikalla pelaava Eklund kommentoi.
Eklund vietti alkukesän 20-vuotiaiden maajoukkueleirillä ja nyt heinäkuun loppuun asti hän suorittaa varusmiespalvelustaan Puolustusvoimien urheilukoulussa.
– Kaiken muun ohella tässä treenataan kovasti kohti ensi kautta, hän toteaa.
Korihaiden sopimustilanne kaudelle 2025–2026
Takamiehet: Bojan Sarcevic, Joni Herrala, Aamos Nikula, Sheriff Drammeh, Leo Eklund
Laiturit: Roni Ahvenjärvi, Jalen Jackson
Sentterit: Mikael Aalto, Mikael Laihonen
Toimihenkilöt: Ivan Ivanovic (päävalmentaja), Valtteri Pihlajamäki (valmentaja), Jyrki Sairanen (fysiikkavalmentaja)
Salon Vilpas otti tämän kevään Korisliiga-finaalien ensimmäisen voittonsa lähes 40 pisteen marginaalilla ja päätösjakson tukahduttavalla puolustustyöllä.
Takamies Valtteri Mervola on tehnyt ensi kautta kattavan jatkosopimuksen Pyrinnön kanssa. Sopimus sisältää option kaudesta 2027–2028.
Kotimainen pääsarjakoripallo jatkuu Ruudussa uuden monivuotisen sopimuksen myötä. Sopimus astuu voimaan heti seuraavasta kaudesta alkaen.
Kataja Basket otti toisen voittonsa miesten Korisliigan finaaleissa. Salon Vilpas on edelleen nollilla.
Kataja Basket otti harvinaisen kovan vierasvoiton Korisliiga-finaalien ensimmäisessä ottelussa.
Miesten Korisliigan kevään 2026 pronssimitalisti on Uudenkaupungin Korihait.
Karhu Basketia Korisliigassa viimeisen kolmen kauden ajan menestyksekkäästi edustanut Loimaan Korikonkareiden kasvatti Oliver Kandén, 200 cm ja 21 vuotta, siirtyy ensi kaudeksi Yhdysvaltain NCAA-liigaa pelaavaan Pepperdinen yliopistoon.
Salon Vilpas ja Kataja Basket ottavat mittaa miesten Korisliigan finaalien avausottelussa lauantaina 2. toukokuuta. Nuoret suomalaistähdet Luukas Vaara ja Thomas Tumba jakavat ajatuksensa yllättävän kaksikon tulevasta kohtaamisesta.
Ruudussa kauden mittaan nähty Hang Time -sarja Korisliiga-pelaajista on tuonut jälleen ihastuttavat persoonat lähemmäksi kannattajia. Nyt on aika äänestää jo kuudennen tuotantokauden paras jakso.
Lauantaina alkava miesten Korisliigan finaalisarja Salon Vilppaan ja Kataja-Basketin välillä tuomitaan seitsemän erotuomarin voimin.