4.7.2025 09:18 Honkalaiskasvatti Lauri Kallio, 22, nähdään Tapiolan Hongan Korisliiga-joukkueen vahvuudessa myös kaudella 2025-26.

Edellisen nousujohteisen kauden katkaisi loukkaantuminen, kuntoutuksen jälkeen nuori mies palaa kentälle motivoituneena. Kallio pelasi tulokaskautensa liigatasolla kaudella 2023-24 Loimaa Bisonsissa.
- Laurin viime kausi päättyi todella harmittavaan loukkaantumisen, joka osaltaan määritti myös koko joukkueen kautta. Kuntoutus on kuitenkin sujunut hyvin ja toivon että hänet nähdään jo alkukaudesta joukkueen kokoonpanossa. Kaikki tehdään kuitenkin kuntoutumisen ehdoilla ilman turhaa kiirettä, päävalmentaja Aapo Heinonen kommentoi seuran tiedotteessa.
- Laurin kyky vaihtaa rytmiä ja luoda etuja on harvinaislaatuinen suomalaiselle pelaajalle. Onkin todella hienoa, että meillä on tulevallakin kaudelle joukkueessa kotimainen takamies, joka on myös seuran oma kasvatti.”
Kallio valmistautuu tulevaan kauteen askel kerrallaan, rutkasti motivaation tuoma intoa äänessään:
- Alkukausi sujui joukkueena hyvin, ja tiesimme pystyvämme parempaan sijoitukseen kuin lopullinen tulos. Valitettavasti oma kausi katkesi jo varhaisessa vaiheessa. Kuntoutus on yhä käynnissä ja etenee suunnitellusti. Päivä kerrallaan mennään kohti tavoitetta, joka on palata kentälle parempana kuin koskaan ja auttaa joukkuetta tulevan kauden alusta.
- Halusin jäädä Honkaan, koska täällä tehdään pitkäjänteistä työtä nuorten pelaajien kehittämiseksi, ja uskon vahvasti meidän koko joukkueeseen. Tunnen valmennuksen, pelitavan ja seuran tavan toimia, mikä tuo selkeyttä ja vakautta omaan tekemiseen sekä paluuseen parketille.
Miesten korisliigajoukkue rakennus jatkuu pala palalta. Tulevan kauden runko rakentuu tuttujen pelaajien ympärille ja nyt julkaistuna onkin nippu jatkosopimuksia: Alvar Peltoniemi, Riku Korhonen, Iiro Tuomi, Emil Uotila ja Lauri Kallio.
Max Besselink aloittaa ensimmäisen kautensa Katajassa ja tavoittelee ehjää, hyvää vuotta. Kataja puolestaan tavoittelee uusia korkeuksia päästyään viime kaudella mitalipeleihin mutta jäätyään neljänneksi.
Lahti Basketball nousi myrskyisien kausien jälkeen takaisin Korisliigaan, ja nyt päävalmentaja Kristian Palotiellä on edessään haaste saavuttaa kilpailuetua ja ennen kaikkea säilyttää sarjapaikka.
Ensimmäistä Korisliiga-mestaruuttaan metsästävä Eemi Luukkonen tähtää edelleen ammattilaiseksi ulkomaille mutta on 23:een ikävuoteensa mennessä oppinut, että kehitys tapahtuu ajallaan.
Eero Innamaa kokee paikallisylpeyttä Salon Vilppaan paidassa, vaikka välillä vanhan liiton turkulaiset kuittailevatkin paikkakuntavalinnasta. Pitkä jatkosopimus oli pelaajalle helppo valinta.
Joona Tuomala pelasi viime kaudella uransa parasta koripalloa. Uutena osoitteena on kasvattajaseura KTP-Basket, ja pelit käynnistyvät itseluottamuksen siivittäminä.
Joona Heinonen opetteli juniorina yhtä aikaa omillaan asumista ja koripalloa Espanjan kovatasoisilla parketeilla. Nyt 21-vuotias lupaus jatkaa työtään Kouvoissa rikkonaisen Korisliiga-debyytin jälkeen.
Italiasta Espooseen palannut Elias Eerikinharju haluaa saada polvensa kuntoon, kehittyä pelaajana ja auttaa Tapiolan Honkaa nousemaan Korisliigassa uusiin korkeuksiin.
Kaarinan barbaarina tunnettu laituri aloittelee Tampereen Pyrinnön kanssa uutta kautta kovan työn kautta. Edellinen oli haastava mutta nousujohteinen, joten sen päälle on hyvä rakentaa, vaikka kokoonpano onkin kokenut muutoksia.
Bisons Loimaan viime kausi oli pääosin positiivinen yllätys, mutta nopea putoaminen playoffeista kaivoi Vesa Heinosen mieltä. Nyt kapteeni avaa tarkemmin ajatuksiaan niin kentältä kuin sen ulkopuoleltakin.
Kauhajokisten unelma Mestareiden liigan lohkovaiheesta päättyi lauantai-iltana Samokovissa, Bulgariassa. Liettualainen BC Juventus Utena osoittautui vahvemmaksi numeroin 103–89, ja vei näin paikan karsintojen seuraavalle kierrokselle.