23.4.2021 09:12 Kuluneella kaudella pronssia voittanut Helsinki Seagulls on kiinnittänyt takakentälleen kaksi edellistä kautta BC Nokiaa edustaneen Lassi Nikkarisen, 24.
Päättynyt kausi oli Lassi Nikkarisen läpimurtokausi Korisliigassa. Kuva: Ville Vuorinen/Korisliiga
187-senttinen ToPo Junioreiden kasvatti on pelannut Korisliigaa kaksi edellistä kautta BC Nokiassa, jossa hän päättyneellä viimeisteli 10,7 pistettä, 3,1 leyvpalloa ja 4,8 koriin johtanutta syöttöä ottelua kohden. Ennen siirtymistään Nokialle Nikkarinen pelasi kaksi kautta Yhdysvaltojen yliopistosarja NCAA:ssa Montana State’n yliopistossa.
- Mahtava fiilis päästä pelaamaan takaisin omaan kotikaupunkiin ja näin kokeneeseen joukkueeseen. Odotan innolla, että päästään tositoimiin, Nikkarinen iloitsee Segullsin tiedotteessa.
- Lassi tuo kaivattua osaamista juuri sille sektorille, jossa meillä viime kaudella oli hieman vajetta eli pallonkäsittelytaitoa takakentälle. Hän osaa käyttää monipuolisesti ball screen -tilanteita, on röyhkeä viimeistelijä ja osaa myös heittää. Lassi on erittäin koripalloälykäs pelaaja. Hän käyttää älykkyyttä ja röyhkeyttä niin hyökkäys- kuin puolustuspäässä, ollen yksi liigan parhaista pallollisen puolustajista. Olen todella mielissäni Lassin paluusta kotikaupunkiinsa ja siitä mitä hän pystyy tuomaan Gulls-ryhmään, joukkueen päävalmentaja Jussi Laakso tunnelmoi.
Nikkarinen on tuttu kasvo nuorten maajoukkueista, jossa hän on pelannut yhteensä 86 maaottelua eri ikäluokissa. Nikkarinen teki Susijengi-debyyttinsä kesällä 2020 maaottelussa Viroa vastaan. Lisäksi vyöllä on kolme haastajamaajoukkueen ottelua.
Nikkarisen sopimus Seagullsin kanssa on malliltaan 2+1-vuotta.
Kaarinan barbaarina tunnettu laituri aloittelee Tampereen Pyrinnön kanssa uutta kautta kovan työn kautta. Edellinen oli haastava mutta nousujohteinen, joten sen päälle on hyvä rakentaa, vaikka kokoonpano onkin kokenut muutoksia.
Bisons Loimaan viime kausi oli pääosin positiivinen yllätys, mutta nopea putoaminen playoffeista kaivoi Vesa Heinosen mieltä. Nyt kapteeni avaa tarkemmin ajatuksiaan niin kentältä kuin sen ulkopuoleltakin.
Kauhajokisten unelma Mestareiden liigan lohkovaiheesta päättyi lauantai-iltana Samokovissa, Bulgariassa. Liettualainen BC Juventus Utena osoittautui vahvemmaksi numeroin 103–89, ja vei näin paikan karsintojen seuraavalle kierrokselle.
Kauhajoki kohtaa kolmivaiheisen karsinnan avauskierroksella liettualaisen Uniclub Bet Juventus Utenan lauantaina klo 18.45.
Uudenkaupungin Korihait on tehnyt lokakuun loppuun asti kestävän sopimuksen takamies Ville Tahvanaisen kanssa. Viime kaudella Portugalin pääsarjassa pelannut Tahvanainen tulee tekemään ensiesiintymisensä Korisliigassa.
Helsinki Seagullsin kahteen Korisliigan mestaruuteen viime vuosina johtanut helsinkiläislähtöinen ToPo Juniorien kasvatti Lassi Nikkarinen, 187 cm ja 28 v., on allekirjoittanut uransa ensimmäisen ulkomaiden ammattilaissopimuksen. Nikkarinen edustaa alkavalla kaudella Espanjan kakkosliigan kärkipäähän ennakoitua Fuenlabradaa.
Yhdysvaltalaislaituri Taye Donald on liittynyt Tapiolan Hongan Korisliiga-joukkueeseen.
13 kautta Korisliiga-kokemusta kerännyt laituri täydentää lokkipaitojen riviä.
Tapiolan Honka on lisännyt kokoonpanoonsa kaksi uutta pelaajaa.
Tampereen Pyrintö on tehnyt pelaajasopimuksen heittävän takamiehen Giannis Chatzinikolasin kanssa. Lisäksi seura on purkanut toisen ulkomaalaisvahvistuksen Justice Smithin sopimuksen.