24.4.2025 13:49 Kouvot on solminut pelaajasopimukset Teemu Kristerin, Aarni Korkiatuvan ja Lauri Liesmalan kanssa. Kristerin sopimus on 1+1-vuotinen, Korkiatuvan 2-vuotinen ja Liesmalan 2+1-vuotinen. Koko kolmikolla on aikaisempaa historiaa Kouvojen organisaatiossa.
Teemu Kristeri jatkaa Kouvoissa. Kuva: Ville Vuorinen
Kouvojen oma kasvatti Teemu Kristeri (22) jatkaa seurassa. 195-senttinen laituri on pelannut urallaan 35 Korisliiga- ja 89 I divisioona A -ottelua. Tehokkain liigakautensa oli 2023–24 (3,4 pistettä/ottelu, piste-ennätys 15p). Kauden 2024–25 hän joutui jättämään väliin loukkaantumisen vuoksi, mutta nyt tähtäimessä on vahva paluu.
- En malta odottaa, että pääsen taas pukemaan Kouvot-paidan, Kristeri sanoo seuran tiedotteessa.
Aarni Korkiatupa (22) palaa Kouvoihin yhden välivuoden jälkeen. Korisliigassa hän on pelannut 46 ottelua (3,3 p / 2,3 l), divarissa kaksi vahvaa kautta (17,3 p / 8,0 l / 4,4 s).
- Hyvillä fiiliksillä takaisin – tavoite on ehjä kausi ja seuraava askel pelaajana, Korkiatupa avaa.
Lauri Liesmala (18) siirtyy Kouvolaan ToPosta. Viime kaudella I divisioona A:ssa hän teki 3,8 pistettä ja 2,2 levypalloa ottelua kohden, U19 SM-sarjassa 14,2/6,5/3,6. Kouvojen paidassa hän pelasi jo U16 SM-sarjaa kaudella 2021–22.
Päävalmentaja Kari Kurronen korostaa kolmikon sitoutumista ja monipuolisuutta: “Teemu on joukkueen kovimpia harjoittelijoita. Aarni on urheilullinen ja kokenut, Lauri puolustaa useaa pelipaikkaa ja tuo heti laatua harjoituksiin.”
Kouvojen sopimustilanne Korisliigakaudelle 2025-26: Joona Heinonen, Teemu Kristeri, Aarni Korkiatupa, Rasmus Lindberg, Joel Toikka, Lauri Liesmala ja Renne Ikäläinen.
Lue lisää Kouvojen tiedotteesta >
Korisliigan kaksinkertainen mestari Helsinki Seagulls onnistui hankkimaan uuden omistajakaartin kesäkuun aikana. Uuden taustayhtiön taustalla on kokeneita kotimaisia yritysmaailman vaikuttajia useammalta toimialalta.
Marttisen sopimus on muotoa 1+1. Lapualle Marttinen siirtyy Kobrista KTP-Basketista, jossa hän pelasi kaksi edellistä kautta.
196-senttinen takamies on pelannut aiemmin Korisliigaa Lapuan Kobrien ja Helsinki Seagullsin paidassa sekä I divisioona A:ta Helsinki Basketball Academyn (HBA) ja Helsingin NMKY:n riveissä.
Kouvot on solminut tulevan kauden kattavan pelaajasopimuksen 190-senttisen takamiehen Tai Bibbsin kanssa. Bibbs on Columbian ja Howardin yliopistojen kasvatti. Ammattilaisena Bibbs on pelannut aiemmin Suomessa, Kroatiassa ja Luxemburgissa.
Simeon Stefanovic on solminut 1+1-mallisen sopimuksen Kobrien kanssa. Syksyllä 19 vuotta täyttävä Simeon on 187-senttinen pointin paikalla viihtyvä pelaaja.
Tampereen Pyrintö on solminut sopimuksen amerikkalaisen Jared Billupsin ( 193 cm/5,2 p/5,8lp/1,6r) kanssa. Jared pelaa takamiehen ja laiturin paikoilla. Jared Billups pelasi viimeiset kaksi kautta (2023 – 25) George Masonin yliopistossa Atlantic 10 konferenssissa.
Joensuulaisen Kataja Basketin joukkue uudelle Korisliiga-kaudelle rakentuu pala palalta. Ensimmäiseksi ulkomaalaispelaajaksi on rekrytoitu viime kaudella Salon Vilppaan riveissä ammattilaisuransa aloittanut 198-senttinen yhdysvaltalaislaituri Jermaine Marshall. Sopimus on yksivuotinen.
Tulevaan Korisliiga-kauteen valmistautuva Uudenkaupungin Korihait on tehnyt vuoden mittaisen pelaajasopimuksen ruotsalaisen Sheriff Drammehin kanssa. 29-vuotias takamies liittyy haiparveen pelattuaan viime kauden Itävallan pääsarjassa.
Jesper Granlund, 25, vaihtaa Kouvojen peliasun KTP-Basketin vihreävalkoisiin tamineisiin, kun helsinkiläisen Sykin kasvatti on solminut kotkalaisseuran kanssa yksivuotisen sopimuksen.
Viidesti Korisliigan parhaaksi erotuomariksi valittu Ville Selkee, 33, keskittyy jatkossa perhe-elämään ja työuraansa. Päätös lopettamisesta on kypsynyt nokialaislähtöisen Selkeen takaraivossa muutaman viime kauden ajan.