Koripalloliiton syysliittokokous käsitteli liiton edellistä tilikautta

26.10.2024 14:24 Koripalloliiton liittokokous käsitteli lauantaina liiton edellistä tilikautta. Kokouksen avauspuheenvuorossaan Koripalloliiton puheenjohtaja Timo Elo peilasi koripallon kasvua kymmenen vuoden takaiseen.

Nokian kaupungin sivistystoimen johtaja Mika Seppänen ja Koripalloliiton puheenjohtaja Timo Elo.

Koripalloliiton syysliittokokous järjestettiin lauantaina Tampereella Scandic Cityssa. Paikalla oli edustettuna 12 seuraa. Kokouksen puheenjohtajana toimi Nokian kaupungin sivistystoimen johtaja Mika Seppänen.

Kokouksen avauspuheenvuorossa Koripalloliiton puheenjohtaja Timo Elo nosti esiin olosuhteiden merkityksen lajin kasvun mahdollistajana.

- Nokia liittyi uuden areenan myötä Kauhajoen ja Joensuun vanaveteen uusien, upeiden pelipaikkojen suhteen. Olosuhteilla on valtava merkitys koripallon kasvun kannalta ja sen myötä ihmisiä saadaan paremmin liikkeelle. Kun puitteet ovat kunnossa, voidaan ottelutapahtumia kehittää entistä paremmiksi ja katsojaystävällisemmiksi. Iso kiitos näille paikallisille tekijöille, jotka ovat uskaltaneet uskoa unelmiinsa ja vieneet areenaprojekteja päättäväisesti eteenpäin, Elo kiitteli.

- Suomalainen koripallo on kehittynyt monella saralla edellisen kymmenen vuoden aikana. Lisenssipelaajamäärä on kasvanut, vaikka ihmisten vapaa-aika on kortilla ja sitouttaminen on entistä haastavampaa. Koripalloliiton budjetti on samassa ajassa noussut kolminkertaiseksi. Kasvun myötä olemme myös onnistuneet parketilla, mistä kirkkaimpana kruununa tuore 16-vuotiaiden naisten Euroopan mestaruus.

Uudet strategiset pilarit hyväksyttiin

Kokouksessa käytiin läpi toimitusjohtaja Kati Packalénin johdolla Koripalloliiton strategiset pilarit tulevalle strategiakaudelle, ja päämääränä on varmistaa koripallon laadukas kasvu Suomessa. Strategiset pilarit toimivat suunnannäyttäjänä kohti uutta strategiakautta, joka käynnistyy 1.7.2025.

Strategisina tavoitteina on olla valloittava ja hyvinvoiva laji, johon kaikki haluavat tulla mukaan eri rooleihin unohtamatta huippu-urheilullista menestystä. Kriittisinä menestystekijöinä ovat osaavat tekijät, toiminnan monipuolisuus, pääsarjojen kehitys ja kasvun laadun mahdollistavat resurssit.

Liittokokous hyväksyi myös muutoksen ehdollepanotoimikunnan sääntöihin. Jatkossa seurat voivat tehdä toimikunnalle ehdotuksia Koripalloliiton hallituksen jäseniksi kuukautta ennen kevätliittokokousta aiemman helmikuun lopun sijasta.

EM-kisojen pääsihteeri Ari Tammivaaran esitteli kokouksessa tilannekatsauksen Tampereella 2025 järjestettävistä miesten EM-kisoista.

Koripalloliiton tulos ylijäämäinen

Koripalloliiton tilikauden tulos oli poistojen jälkeen 354 000 euroa ylijäämäinen. Edelliseen tilikauteen verrattuna eniten tulosta paransi maajoukkuetoiminnan kulujen jääminen ennakoitua pienemmiksi.

Koripalloliiton liikevaihto päättyneellä tilikaudella oli 12,5 miljoonaa euroa.

Liittokokous hyväksyi tilinpäätöksen ja myönsi Koripalloliiton hallitukselle ja muille vastuuvelvollisille vastuuvapauden. 

 
23.5.2026 13:43 Koripalloliitto tiedottaa

Koripalloliiton hallitukseen uusia kasvoja: Granström, Joensuu ja Rauramo

Koripalloliiton kevätliittokokous järjestettiin 23.5. Kulttuurikasarmilla Helsingissä. Liittohallitukseen valittiin uusina jäseninä Mikko Granströmin, Olli Joensuun ja Janne Rauramon.

15.5.2026 15:06 3x3

Jamar Wilson ottaa ohjat 3x3-koripallon kehittämisestä

Koripalloliitto on nimittänyt Jamar Wilsonin vetämään 3x3-koripallon kehitystä Suomessa. Wilson aloittaa tehtävässään 18. toukokuuta.

11.5.2026 11:13 Koripalloliitto

Superlauantaina juhlistetaan porukalla koriskautta 2025–2026

Koriskausi 2025–2026 saa arvoisensa päätöksen, kun koko korisperhe kokoontuu Helsingin ytimeen lauantaina 23. toukokuuta 2026. Superlauantai tuo saman katon alle pelaajat, seuratoimijat, fanit, alumnit ja kaikki, joiden sydän sykkii suomikorikselle.

8.5.2026 08:49 Koripalloliitto

Syksyllä heitetään taas Miljoona koria! – hyödynnä kampanja seurassanne

Elokuussa innostetaan jälleen Suomen koululaisia yhteisiin korintekotalkoisiin. Seuroille Miljoona koria! tarjoaa valmiin konseptin lisätä niin yhteistyötä koulujen kanssa kuin seuran harrastajamäärää.

13.4.2026 11:07 Koripalloliitto tiedottaa

Koripalloliiton hallitusvalinnat kevätliittokokouksessa 2026

Seura voivat ehdottaa hallituksen jäseniä liittohallitukseen ehdollepanotoimikunnalle 26. huhtikuuta asti. Valinnat tehdään toukokuussa kevätliittokokouksessa, johon osallistuminen on seuroille paras tapa vaikuttaa liiton toimintaan.

10.4.2026 13:51 Koripalloliitto

Superlauantain liput ovat nyt myynnissä – koriskausi huipentuu Helsingissä 23.5.2026

Koriskausi 2025–2026 saa arvoisensa päätöksen, kun koko korisperhe kokoontuu Helsingin ytimeen lauantaina 23. toukokuuta 2026. Superlauantai tuo saman katon alle pelaajat, seuratoimijat, fanit, alumnit ja kaikki, joiden sydän sykkii suomikorikselle.

28.3.2026 07:00 Koripalloliitto

Koripalloliitto hakee pelaajakehitysvastaavaa

Tule mukaan rakentamaan suomalaisen koripallon tulevaisuutta!

28.3.2026 07:00 Koripalloliitto

Koripalloliitto hakee 3x3-manageria

Tule mukaan rakentamaan suomalaisen koripallon tulevaisuutta!

9.3.2026 14:28 Koripalloliitto

Lisenssiennätys rikki – koripallon vahva vire näkyy kentillä ja katsomoissa

Koripallon lisenssipelaajien kaikkien aikojen ennätys 22 682 rikkoutui perjantaina. Lisenssiennätys on tärkeä virstanpylväs suomalaiselle koripallolle ja vahva viesti siitä, että lajin kasvu jatkuu.

26.1.2026 14:49 Koripalloliitto

Koripalloliiton ja K-ryhmän pitkälle sekä menestyksekkäälle yhteistyölle jatkoa

Suomen Koripalloliitto ja K-ryhmä ovat solmineet jatkosopimuksen vuonna 2015 alkaneelle yhteistyölle. Uusi sopimus on kestoltaan 1+2 -mallinen. Pirkka Street Basket -kiertueiden, Pirkka Pikkusudet -koriskoulujen ja -riehojen ja maajoukkuenäkyvyyden lisäksi Koripalloliitto ja Pirkka jatkavat entistä isommassa roolissa K-ryhmän valtakunnallisessa Liike on lääke -hankkeessa.

Näytä lisää vastaavia