17.8.2020 10:23 Mentorointiohjelma tukee koripalloilijoiden siirtymistä työelämään, ammatillista kehittymistä ja urasuunnittelua. Nyt etsitään ohjelmalle myös tukijoita varmistamaan ohjelman jatko 2021.

Kasva isoksi - pelaa korista! Tämä slogan ei voisi paremmin sopia tähänkin koripallon osa-alueeseen.
Koripallo on tarjonnut lukemattomalle joukolle ihmisiä merkittävää elämänkokemusta ja oppia, joita on hyödynnetty monissa hyvinkin vaativissa tehtävissä työuran varrella. Alumnitoiminnan kautta on tarkoitus luoda mahdollisuus antaa lajille takaisin. Mentorointiohjelma tukee koripalloilijoiden siirtymistä työelämään, ammatillista kehittymistä ja urasuunnittelua. Mentoreina toimivat koripallotaustaiset asiantuntijat, jotka haluavat jakaa työelämäkokemustaan ja -näkemystään sekä ammatillisia verkostojaan.
Kentältä johtajuuteen 2020 - mentorointiohjelma käynnistettiin alkuvuodesta ja kevään aikana useampi "mestari-kisälli"-pari kävi yhteisvoimin läpi urakysymyksiä, joita mentoroitava halusi selvittää. Nyt avataan uusi haku koripallotaustaisille ihmisille osallistua ohjelmaan ja saada apua niin työ- kuin opiskeluhaasteisiin. Koronasta johtuen yritysvierailuja ei olla päästy toteuttamaan, mutta syksyn aikana on edelleen tarkoitus toteuttaa johtajuutta käsittelevä seminaari kaikille mukana oleville, sekä myös ulkopuolisille aiheesta kiinnostuneille.
Kenelle?
Mukaan voivat hakea koripallotaustaiset henkilöt, jotka kaipaavat tukea opiskeluun, työelämään tai koripallouraan liittyvien kysymysten ratkaisuun. Hakijoina voivat olla mm. juuri uransa lopettaneet pelaajat/valmentajat/tuomarit, koripalloammattilaisuudesta haaveilevat, koripallon ja opiskelun/työelämän yhdistäjät, seurauralle aikovat, jne.
Mitä ohjelma tarjoaa hakijalle:
Lue lisää mentoriohjelmasta ja hae mukaan: TÄSTÄ LINKISTÄ.

Yksi Kentältä johtajuuteen 2020-mentorointiohjelman pareista, kansanedustaja Ville Kaunisto ja maajoukkuekapteeni Shawn Huff, kävivät yhteiskunnallista keskustelua siitä, miltä asiat näyttävät eduskunnasta käsin.
Kaunisto totesi politiikasta kiinnostuneen Huffin tapaamisesta sanoittaen samalla osuvasti urheilijoiden osaamista: "Minua ilostuttaa aina kun huomaa, miten valveutuneita monet suomalaiset urheilijat ovat. Se kuitenkin alleviivaa aika paljon omaakin mainetta. Siinä mielessä urheilijoiden pitäisikin päästä enemmän ääneen myös kentän ulkopuolisista asioista. Tavoitteiden asettaminen, vastuunkantaminen ja periksiantamattomuus ovat asioita, joista urheilijoilla on paljon kokemusta, ja joista ei koskaan puhuta liikaa."
Kaksoisura
Olympiakomitean kaksoisura-asiantuntija Juha Dahlström on mukana ohjelmassa ja valottaa, miten urheilija voi hyödyntää urheilu-uraansa ammatillisesti.
Ohjelman tukijaksi?
Ohjelman pilottivuoden rahoitus saatiin Opetus- ja kulttuuriministeriöstä. Nyt etsitään kumppaneita, jotka näkevät toiminnan tärkeänä ja haluavat antaa lajille tätä kautta tukensa. Yrityskumppanien suhteen teemme mielellämme yritysvierailuja ja saamme lisänäkemystä ja kokemusten monialaisuutta mentoriohjelmaan kumppanien myötä. Ota yhteyttä, jos haluat olla varmistamassa hienosti alkaneen ohjelman jatko vuonna 2021! Mietitään yhdessä yhteistyömalli yksilöllisesti.
Yhteydenotot:
Jari Toivonen
Toiminnanjohtaja
Finnish Basketball Hall of Fame
040 5708078
Hakemukset lähetetään: korisalumni@gmail.com
Luhtasen valinta täydentää vuonna 2026 Hall of Fameen nostettavien viiden legendan ryhmän.
Keturi on yksi Superlauantaina 23. toukokuuta suomalaisen koripallon kunniagalleriaan nostettavista legendoista.
Miesten maajoukkueen pitkäaikainen päävalmentaja ja nykyinen Koripalloliiton valmennuksen johtaja on yksi viidestä tänä vuonna suomalaisen koripallon Hall of Fameen nimettävästä legendasta.
Tänä vuonna suomalaisen koripallon Hall of Fameen nimetään viisi uutta legendaa.
Koriskausi 2025–2026 saa arvoisensa päätöksen, kun koko korisperhe kokoontuu Helsingin ytimeen lauantaina 23. toukokuuta 2026. Superlauantai tuo saman katon alle pelaajat, seuratoimijat, fanit, alumnit ja kaikki, joiden sydän sykkii suomikorikselle.
Koriskausi 2025–2026 saa arvoisensa päätöksen, kun koko korisperhe kokoontuu Helsingin ytimeen lauantaina 23. toukokuuta 2026. Superlauantai tuo saman katon alle pelaajat, seuratoimijat, fanit, alumnit ja kaikki, joiden sydän sykkii suomikorikselle.
Koriskausi 2025–2026 klousataan taas tyylillä, kun koko korisperhe kokoontuu Helsingissä lauantaina 23.5.2026. Tapahtuma tuo yhteen pelaajat, seuratoimijat, fanit ja alumnit – kaikki, joiden sydän sykkii suomikorikselle.
Koriskauden 2024–25 parhaat pelaajat ja toimijat on palkittu lauantaina Superlauantain yhteydessä pidetyssä vuosittaisessa palkintogaalassa. Vuoden pelaajina loistivat Helsinki Seagullsin Lassi Nikkarinen ja Torpan Poikien Taru Tuukkanen. Koripallon kunniagalleria Hall of Fame kasvoi neljällä uudella legendalla.
Korisperheen kauden päätösjuhla Superlauantai lähestyy – varaa paikkasi yhteiseen korisjuhlaan edullisemmin vielä huomisen 4.4. ajan.
Koriskausi 2024–2025 saa arvoisensa kruunun, kun koko korisperhe kokoontuu Helsingissä lauantaina 17.5.2025. Tapahtuma tuo yhteen pelaajat, seuratoimijat, fanit ja alumnit – kaikki, joiden sydän sykkii suomikorikselle.