31.8.2023 09:01 Viimeiset kolme kautta madridilaista Zentro Basketia edustanut Munkkiniemen Kisapoikien kasvatti Joona Heinonen, 19, siirtyy ammattilaissopimuksella Espanjan kakkostasolla pelaavan San Pablo Burgosin organisaatioon.
Joona Heinosen ura jatkuu Espanjassa. Kuva: Gabiwazowski
San Pablo Burgos pelasi Espanjan ACB-liigaa vuosina 2017-22, jonka lisäksi seura voitti FIBAn Mestareiden liigan kahtena vuonna peräkkäin kausilla 2019–20 ja 2020–21. Organisaation tähtäin on palauttaa seura takaisin Espanjan korkeimmalle sarjatasolle ja viime kaudella Burgos etenikin aina nousufinaaliin saakka, jossa kuitenkin Palencia oli parempi lukemin 95-83 ansaiten paikan ACB-liigaan tulevalle kaudelle.
Heinonen pelaa pääosin Burgosin kehitysjoukkueessa, Grupo de Santiagossa, Espanjan neljänneksi korkeimmalla sarjatasolla (EBA), mutta harjoittelee sekä kehitysjoukkueen että LEB Oroa pelaavan edustusjoukkueen kanssa.
Viime kaudella Heinonen pelasi Liga EBA:ssa Madridissa 21 minuutin ja 9.0 pisteen ottelukohtaisella keskiarvolla.
San Pablo Burgosin General Manager Albano Martínez on innoissaan sopimuksesta suomalaisen kanssa:
- Arvostamme suuresti Joonan monipuolisuutta, sillä hän pystyy pelaamaan erilaisissa rooleissa niin puolustus- kuin hyökkäyspäässäkin. Hän tulee varmasti auttamaan molempia meidän joukkueitamme. Olemme ilosia, että saamme olla osa hänen mukana hänen seuraavassa kehitysvaiheessaan.
Severi Kaukiainen on aloittanut Viron liigan finaalit vahvasti Kalev/Cramon paidassa ja ratkaisi Kalev/Cramolle toisen finaalin.
Sasu Salin huipentaa keväänsä tähtäämällä pitkän uransa ensimmäiseen Suomen ulkopuoliseen kansallisen liigan mestaruuteen. Salinin Cluj-Napoca peittosi Valcean Romanian liigan välierien kolmannessa osaottelussa lunastaen finaalipaikkansa. Perttu Blomgrenin erinomainen kevätkausi Latviassa päätyi puolestaan hopeamitaleihin.
Awak Kuierin haaveet toisesta peräkkäisestä Italian mestaruudesta kaatuivat ratkaisevan viidennen pelin 61-73-tappioon.
Remu Raitanen pääsi kauden aikana kokemaan Slovakian ja Islannin erilaisen koripallotavat ja -kulttuurit. Vuosi oli Raitaselle kaikkinensa antoisa.
Aatu Kivimäen Patrioti Levice peittosi Inter Bratislavan Slovakian liigan ratkaisevassa viidennessä finaaliottelussa lauantai-iltana lukemin 85-76 (44-38). Mestaruus oli Levicelle neljäs perättäinen. Kivimäki seurasi finaalisarjaa loukkaantuneena sivusta, mutta kuului läpi kauden Slovakian mestarin avainmiehistöön.
Roosa Lehtorannan ja Saarlouis Royalsin hieno kausi Saksan Bundesliigassa tuli päätökseen, kun joukkue hävisi finaaleissa Kelternille. Kokonaisuudessaan kausi oli kuitenkin positiivinen finaalitappiosta huolimatta.
Saksan Bundesliigassa saatiin runkosarja paketoitua ja pudotuspeleissä nähdään hienosti suomalaisväriä, kun Bayern München, Niners Chemnitz ja Academics Heidelberg varmistivat paikan suoraan puolivälierissä. Sasu Salinin mestaruusjahti jatkuu Romaniassa, Edon Maxhuni debytoi Turkissa ja Alexander Madsenin Lleida varmisti sarjapaikkansa Espanjassa.
Severi Kaukiaisen BC Kalev/Cramo päihitti Viron liigan kolmannella välieräkierroksella haastajansa Raplan selkein lukemin 96-79 (51-28) Severi Kaukiaisen heilutellessa tahtipuikkoa. Kaukiainen ja Kalev/Cramo puolustavat finaaleissa mestaruuttaan Tartto-TalTech-välieräsarjan voittajaa vastaan.
Vuodenvaihteessa Bosniasta Latviaan siirtynyt Perttu Blomgren keräsi 10 pistettä, neljä levypalloa ja kolme syöttöä, kun hänen edustamansa BK Ventspils peittosi Rigas Zellin 84–94 (43–50) kolmannessa ja ratkaisevassa Latvian liigan välieräottelussa.
Anniina Äijänen oli Trevison johtohahmo, kun joukkue aloitti Italian Serie A2:n lohkovälierät voitolla. Awak Kuier puolestaan taistelee Serie A1:ssä mestaruudesta finaalissa.