Evan Yates ja Dyllon Hudson-Emory täydentävät Karhu Basketin kokoonpanon

16.8.2019 14:29 Hallitseva Suomen mestari solmi yksivuotisen sopimuksen Yatesin kanssa ja 1+1-mallisen Hudson-Emoryn kanssa.

Evan Yates pelasi Ashland yliopistossa NCAA:n II-tasolla vuosina 2011-2013. Pelejä kertyi yhteensä 51 kappaletta ja niissä syntyi pisteitä 18,4 per ottelu sekä käsiin tarttui 10,2 levypalloa. Yliopiston jälkeen hänen ammattilaisuransa pyörähti käyntiin Espanjan kolmostasolla, jossa 26 ottelussa peliaikaa tuli 31 minuuttia per kamppailu ja tehoiksi tulivat lukemat 14,4/8,7. Seuraavana vuonna Yates pelasi Ruotsin pääsarjassa lukemilla 20,6/9,8. Ruotsin jälkeen hän vaihtoi Israelin pääsarjaan, mutta siellä kokemusta tuli vain kahdesta ottelusta. Loppukausi 2017-2018 Yatesilta meni Espanjan kakkossarjassa 13,8 pisteen ja 8,5 levypallojen keskiarvoilla.

Viime kaudella Yates pelasi Ranskan Pro B:ssä eli kakkostasolla. Gries Oberhoffen BC oli seura ja 32 ottelussa tilastoihin tuli merkinnät 12,9 pisteestä ja 7,8 levypallosta. Yatesin joukkue eteni Pro B:n pudotuspeleihin ja niissä se tippui välierissä otteluvoiton 0-2. Ensimmäisellä kierroksella se oli voittanut Vichy Clermont joukkueen 2-0.

– Meillä oli hyvin erilaisia vaihtoehtoja 5-paikalle ja mietimme tarkkaan millaiseen pelaajaan päädymme, koska tämän pelaajan ominaisuudet vaikuttavat esim. hyökkäyspelin tilankäyttöön ja puolustuksessa palloscreenipuolustuksen eri vaihtoehtoihin, valmentaja Janne Koskimies kertoo seuran nettisivuilla.

Mikäli twiitti ei näy yläpuolella, voit katsoa sen täältä.

– Evan Yatesin valinnan ratkaisi jälleen kerran aiemmista rekrytoinneistamme tuttu kyky tehdä useita eri asioita kentällä. Analysoidessani aiempia kausia, meidän amerikkalaispelaajien monipuolisuus on ollut ehdoton etumme moniin muihin joukkueiseen verrattuna. Kauden edetessä vastustajat oppivat tuntemaan jokaisen joukkueen pelityylin. Meidän joukkuettamme ei ole pystytty pysäyttämään kuin hetkellisesti ottamalla jonkun meidän juttumme pois, koska meiltä on löytynyt kykyä muuntautua tilanteen vaatimalla tavalla.

– Kokonaisuudessaan meillä on nyt kokemusta ja pelintekovoimaa niin takakentällä (Bojan ja Cameron), laidassa (Samme) kuin korin läheisyydessä (Evan). Uskon, että pystymme rakentamaan tästä tasapainoisen ja taitavan joukkueen, joka pystyy hieman viime kautista nopeatempoisempaan peliin, Koskimies luonnehtii tulevaa joukkuetta ja jatkaa, että ei liioin sovi unohtaa Okko Järven ja Antti Niskasen panosta molemmissa päissä kenttää.

Dyllon Hudson-Emory kehittymään Kauhajoelle

Toinen uusi sopimuspelaaja on Dyllon Hudson-Emory. Hänen kanssa on solmittu 1+1-vuotinen sopimus, jonka toisen vuoden optio on Karhubasketilla. Kaudella 2016-2017 Hudson-Emory pelasi Holy Family Tigersin joukkueessa, NCAA:n II-tasolla. 28 ottelussa hän pelasi 38 minuuttia per peli ja teki tilastoihin rivin 22,5 pistettä/7,7 levypalloa/3,3 syöttöä. Kaudeksi 2018-2019 hän vaihtoi yliopistoa, joten kausi 2017-2018 jäi häneltä väliin. 2018-2019 meni Davenportin yliopistossa, NCAA:n kakkostasolla. Siellä hän teki runsaan 31 minuutin peliajalla 18,2 pistettä ja repi 6,2 levypalloa.

Mikäli twiitti ei näy yläpuolella, voit katsoa sen täältä.

– Dyllon Hudson-Emory on näistä meidän rekrytoinneista selvästi se kehityspelaaja. Hän tulee Alex Thompsonin tavoin 1+1 team option –sopimuksella eli tavoitteena on pitää nämä kaverit meillä kahden vuoden ajan. Olen tyytyväinen, että meillä on mahdollisuus jatkuvuuteen niin suomalaisten kuin ulkomaalispelaajien osastolla jo kautta 2020-21 ajatellen, Koskimies kommentoi.

– Dyllon on erittäin urheilullinen, ulottuva ja motivoitunut nuori mies, joka on valmis hyväksymään roolin kuin roolin tässä joukkueessa. Ensimmäiseksi hänen täytyy tietysti sopeutua eurooppalaiseen pelityyliin. Parin lisäkilon tarttuminen varteen ei myöskään olisi huono asia.

– Tarkoituksenamme on kierrättää ulkomaalaispelaajia 44 ottelun runkosarjassa. Nämä suunnitelmat menevät kuitenkin heti uusiksi, jos loukkaantumisia tapahtuu. Liian pitkälle meneviä suuntaviivoja ei siis kannata vielä piirtää, Koskimies pohtii tulevaa kautta.

 

 

Asiat

 
25.11.2025 11:01 Korisliiga

Korihait tekee kokoonpanomuutoksia – Frank Champion ja Jamir Harris liittyvät haiparveen

Korisliigassa kahdeksannella sijalla oleva Uudenkaupungin Korihait tekee kokoonpanoonsa muutoksia. Joukkueen vahvuuteen liittyvät yhdysvaltalaispelaajat Frank Champion ja Jamir Harris. Alkukauden haiparvea edustaneen Bobby Planutisin sopimus on puolestaan purettu. Lisäksi Aamos Nikulan sopimus on purettu pelaajan omasta pyynnöstä.

22.11.2025 19:33 Korisliiga

Tahvanainen ja Aalto johtivat Korihaiden pistetehtailua – Katajalle kauden kolmas voitto

Hiljattain pitkän tappioputken kärsinyt Korhait sai alle toisen peräkkäisen voiton, joka oli kaikkiaan kauden viides. Vaikeasta alkukaudesta kärsinyt Kataja Basket puolestaan sai tililleen kauden kolmannen onnistumisen.

21.11.2025 21:38 Korisliiga

Korkiatupa tulitti kaaren takaa Kouvojen täpärässä voitossa – Kauhajoki vei vieraspisteet Helsingistä rajulla piste-erolla

Kauhajoki kipuaa ahkerasti Korisliigan sijoja ylöspäin. Tämän illan vierasvoitolla se ohitti Seagullsin ja on toisella sijalla tasoissa Hongan kanssa, joka otti niin ikään vierasvoiton omasta ottelustaan Loimaalla. Illan kolmannen vierasvoiton vienyt Vilpas jatkaa edelleen sarjan kärjessä.

15.11.2025 20:08 Korisliiga

Korihait palasi voittojen tielle kuuden ottelun tappioputken jälkeen – Vilpas kaatoi Seagullsin ja nousi taas sarjan kärkeen

Mikael Aalto, Jalen Brooks ja Ty Berry olivat joukkueidensa pistekuninkaat illassa, jonka aikana Korisliigan paalupaikka vaihtoi hallitsijaa ja kauden upeasti aloittanut Korihait sai vihdoin tappioputkensa katki.

14.11.2025 21:17 Korisliiga

Kokko ja Keeler Bisonsin tehokaksikko – KTP kaatoi Kouvot 27:llä

Miesten Korisliigassa sarjapisteitä keräsivät Bisons Loimaa, KTP-Basket ja Tapiolan Honka.

12.11.2025 14:20 Pääjuttu

Jyri Lehtonen HBA:n poikien edustusjoukkueen päävalmentajaksi

Pitkän ja menestyksekkään valmentajauran Korisliigassa tehnyt entinen huippupelaaja ja Äänekosken Huiman kasvatti Jyri Lehtonen, 51, on Viroon siirtyneen Anton Mirolybovin seuraaja Helsinki Basketball Academyn Divari A:ssa pelaavan poikien edustusjoukkueen päävalmentajana sekä nuorten olympiavalmentajana.

12.11.2025 14:03 Korisliiga

Seagullsin Kahron Ross kertoo erityisestä suhteestaan Suomeen ja Korisliigaan – ”Olen pikkukaupungin kasvatti, joten eniten sopeutumista on vaatinut muutto Nokialta Helsinkiin”

Kuukauden pelaaja Kahron Ross johti Helsinki Seagullsin lokakuussa kuuden ottelun mittaiseen voittoputkeen ja tilastoi omiksi keskiarvoikseen tuplatuplan 17,7 pisteellä ja 10,1 syötöllä.

8.11.2025 21:24 Korisliiga

Henrit johtivat Katajan vihdoin kauden toiseen voittoon – Lahdelta näyttävä esitys vierasmatkalla

Henri Permanto ja Henri Kantonen olivat Kataja Basketin johtotähtiä, kun sarjan kärkikaksikkoon kuuluva Salon Vilpas taipui Joensuussa.

7.11.2025 21:32 Korisliiga

Honka nappasi vierasvoiton Seagullsista ja nousi ottelun päähän sarjan kärkipaikasta – myös Lapualla kärsittiin kotitappio

Alvar Peltoniemi johti Hongan voittoon hurjalla 17 pisteen ja 15 levypallon tuplatuplalla. KTP:n voitossa Tuomas Hirvonen puolestaan nakutteli 12 pistettä ja jakoi kymmenen syöttöä.

6.11.2025 14:41 Korisliiga

Kahron Ross on valittu Korisliigan lokakuun kuukauden pelaajaksi

Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Kauden ensimmäinen valinta on Helsinki Seagullsin Kahron Ross.

Näytä lisää vastaavia