Cup-voitto maistui Sasu Salinille – ”Aina mukava voittaa jotain”

2.2.2026 21:45 Sasu Salin sai kaappiinsa uuden pokaalin, kun Estudiantes juhli Copa Españjan voittoa. Kokeneelle Susijengi-kipparille pokaalit ovat alkaneet iän myötä maistua entistä paremmalle.

Sasu Salin pääsi juhlimaan uutta pokaalia. (Kuva: FIBA Europe)

Copa Españja pelataan Espanjan toiseksi ja kolmanneksi korkeamman sarjatason joukkueiden kesken. Estudiantes oli pudota cupissa jo heti kättelyssä Valladolidille, mutta Salinin kolmen pisteen heitto 11 sekuntia ennen loppua varmisti Estudiantesille pisteen voiton ja paikan neljännesvälieriin. Matkalla Final Four -lopputurnaukseen kaatuivat myös Palma Basket Mallorca sekä Burgos, jotka menivät nurin selvin numeroin.

Final Four pelattiin Palenciassa ja Estudiantes kaatoi välierässä Ourensen, jonka jälkeen finaalissa asettui vastaan finaaliturnauksen isäntäjoukkue. Finaalissa Estudiantes oli lopulta niukasti parempi 73-69.

- Onhan se aina mukava voittaa jotain. Tämä oli meille mahdollisuus saada jotain ja teimme sen. Tulihan tuossa pelejä pelattua tähän voittoon eikä tällaisen voittaminen ole koskaan helppoa.

- Meillä on esityksissä vähän vaihtelevaisuutta ja ehkä tämä osoitti, että pystymme parhaimmillamme olemaan ihan hyviä, Salin miettii.

Viime kaudella Salin pääsi juhlimaan ensimmäistä kansallista mestaruuttaan ulkomailla, kun hän Cluj-Napocan paidassa pääsi pokkaamaan Romanian liigan mestaruuspokaalin. Salinin ansioluettelosta löytyy myös Mestarien liigan voitto (2022), kaksi FIBA Intercontinental Cupin voittoa (2020 ja 2023), Espanjan Supercup (2016), kolme Slovenian cupia (2011-13) sekä kotimaan kentiltä Korisliigan mestaruus (2008) ja Suomen Cupin (2010) voitto.

Uran varrelle on putoillut pystejä tasaiseen tahtiin, mutta Salin myöntää pokaalien maistuvan näin uran loppuvaiheessa entistä makeammilta.

- Juuri vaimolle sanoin, että jos pitäisi valita voittaako pokaalit mieluummin uran alussa vai lopussa, niin ehkä mieluummin palkitsee itseään enemmän näin uran loppupuolella. Jäävät paremmin mieleenkin, 34-vuotias konkari heittää.

Cup-voitto antaa Estudiantesille itseluottamusta Primera FEB:n kovaan nousutaisteluun. Estudiantes on tällä hetkellä sarjassa kolmantena, kun kaksi joukkuetta nousee suoraan. Takana hengittää kuitenkin viisi joukkuetta kahden voiton sisällä.

Estudiantesilla on suoraan nousuun matkaa kahden voiton verran, kun kaudesta käynnistyi toinen puolisko viikonloppuna. Salinin mukaan joukkueella on edellytyksiä nähtyä parempaan.

- Meillä tulee peleissä sellaisia hetkiä, ettei mikään onnistu emmekä saa mitään sisään. Sitten seuraavat 20 minuuttia saatamme pelata kauden parasta peliämme.

- Vähän on sellaista ailahtelua ja meiltä on puuttunut joitain pelaajia. Nyt saimme cupissa hyvät ja ehjät pelit, niin se on hyvä jatkoa ajatellen.

Luvassa tiukat Belgia-ottelut

Salin pukee taas Susijengin paidan ylleen, kun Suomi kohtaa MM-karsinnoissa tuplaottelussa Belgian. Suomi aloitti karsinnat tappiolla Unkarista ja komealla voitolla Ranskasta.

- Onneksi voitimme Ranskan, niin se antoi vähän positiivisemmat lähtökohdat näihin peleihin ja jäi parempi mieli. Kahdella tappiolla olisi aika vaikea lähteä, mutta nyt kaikki on omissa käsissä.

Suomi ja Belgia kohtasivat kahdesti kesän aikana, mutta tällä kertaa Suomella ei ole riveissään muun muassa 48 pistettä Jyväskylässä heittänyttä Lauri Markkasta. Belgialta puolestaan puuttui kesän peleissä nippu avainpelaajia, joten tällä kertaa on odotettavissa varsin erilaiset koitokset.

- Varmasti on tulossa tiukat pelit ja saamme hyvät matsit aikaiseksi. Belgia on vaikea vastustaja. Heillä on taitavia ja atleettisia jätkiä, jotka pelaavat kovissa sarjoissa. Joka pelipaikalle löytyy hyviä pelaajia, Salin arvioi tulevaa vastustajaa.

Salin uskoo, että Unkari-peli toimi hyvänä herätyksenä karsintojen loppua ajatellen.

- Varmasti se toimii varoittavana esimerkkinä. En tiedä mistä johtui, että Unkari-peli oli meiltä niin tahmea, mutta Unkarikin pelasi tosi hyvin. Näytimme kuitenkin potentiaalimme voittamalla Ranskan.

- Jokainen tietää, että karsinnat ovat lyhyet eikä ohipeleihin ole varaa, jos haluamme mennä kisoihin.

Espoossa pelattava Belgia-peli myytiin loppuun jo joulukuussa. Susijengin kippari iloitsee fanien syttyvän myös MM-karsintoihin.

- Onhan se hieno juttu. Minäkin olen saanut viestejä, että saisinko lippuja peliin. Harmi, etteivät välttämättä kaikki halukkaat pääse peliin, mutta sehän on vain positiivinen ongelma, että kiinnostusta on noin paljon.

Susijengi kohtaa Belgian vieraskentällä 27.2. ja Espoossa 1.3.

Lassi Nikkarinen ja Touko Tainamo tehoilivat Tshekissä

Lassi Nikkarinen pelasi alkukauden Espanjassa, mutta teki joulukuussa sopimuksen tshekkiläisseura Hradec Kraloven kanssa. Viime viikolla Tshekin liigassa saatiin suomalaiskohtaaminen, kun Touko Tainamon USK Praha isännöi joukkueiden kohtaamista. USK kuittasi ottelusta voiton Nikkarisen tilastoidessa 14 pisteen ja 11 syötön tupla-tuplan. Kyseessä oli jo neljäs kerta tällä kaudella, kun Nikkarinen saa kaksinumeroiset kahteen tilastosarakkeeseen.

Tainamo puolestaan loisti viikonloppuna, kun USK kaatoi Olomouckon. Tainamo paukutti peräti 31 pistettä ja nappasi seitsemän levypalloa.

Ilari Seppälä oli käsi kuumana Unkarissa heittäessään upeasti 33 pistettä, mutta Kecskemet taipui Pecsille 69-86. Seppälä oli kaaren takaa liekeissä upottaessaan peräti kahdeksan kolmen pisteen heittoa pussiin.

Edon Maxhuni oli jälleen Gravelines-Dunkerquen hahmoja, kun joukkue kirjautti toisen peräkkäisen voittonsa kaatamalla Nancyn vieraskentällä. Maxhuni taituroi ottelussa 19 pistettä.

Susijengin pelaajat viime viikolla:

Euroliiga:
Fenerbahce-Anadolu Efes 79-62
Mikael Jantunen (Fenerbahce): 6 pistettä, 4 levypalloa, 1 syöttö
Ottelutilastot

Hapoel Tel Aviv-Bayern München 64-79
Daniel Herbert (Bayern München, apuvalmentaja)
Ottelutilastot

Mestarien liiga:
Karditsa-Tofas 79-93
Alexander Madsen (Karditsa): 2 pistettä, 2 levypalloa, 1 syöttö, 1 riisto
Ottelutilastot

Rytas Vilna-Galatasaray 85-89 ja.
Vesa Vertio (Rytas, apuvalmentaja)
Ottelutilastot

Turkin Süper Ligi:
Karsiyaka-Fenerbahce 55-92
Mikael Jantunen (Fenerbahce): 9 pistettä, 4 levypalloa, 3 syöttöä, 2 riistoa
Ottelutilastot

Italian Serie A1:
Milano-Varese 74-84
Olivier Nkamhoua (Varese): 10 pistettä, 2 levypalloa, 2 syöttöä, 1 riisto
Ottelutilastot

Varese-Reggio Emilia 61-76
Olivier Nkamhoua (Varese): 6 pistettä, 5 levypalloa, 1 syöttö, 1 riisto
Ottelutilastot

Ranskan Elite1:
Nancy-Gravelines-Dunkerquee 88-93
Edon Maxhuni (Gravelines-Dunkerque): 19 pistettä, 1 levypallo, 4 syöttöä
Ottelutilastot

Espanjan Primera FEB:
Gipuzkoa-Estudiantes 73-66
Sasu Salin (Estudiantes): 6 pistettä, 1 syöttö, 1 riisto
Ottelutilastot

Saksan Bundesliiga:
Mitteldeutscher-Oldenburg 84-90
Perttu Blomgren (Mitteldeutscher): 5 pistettä, 3 levypalloa, 1 riisto
Ottelutilastot

Löwen Braunschweig-Academics Heidelberg 94-99
Daniel Jansson (Heidelberg, päävalmentaja)
Ottelutilastot

Bayern München-Ulm 62-79
Daniel Herbert (Bayern München, apuvalmentaja)
Ottelutilastot

Kreikan liiga:
Iraklis-Karditsa 93-73
Alexander Madsen (Karditsa): 4 pistettä, 1 levypallo, 1 riisto
Ottelutilastot

Unkarin liiga:
Pecs-Kecskemet 86-69
Ilari Seppälä (Kecskemet): 33 pistettä, 4 levypalloa, 2 riistoa
Okko Järvi (Kecskemet): 4 levypalloa, 1 syöttö
Ottelutilastot

Alankomaiden ja Belgian yhteisliiga BNXT:
Oostende-LWD 94-76
Andre Gustavson (Oostende): 9 pistettä, 6 levypalloa, 1 riisto
Ottelutilastot

Brussels Basketball-Landstede Hammers 97-75
Erik Sajantila (Landstede): 8 pistettä, 1 levypallo
Ottelutilastot

Kosovon liiga:
Trepca-Golden Eagle Ylli 98-81
Mustapha Amzil (Trepca): 14 pistettä, 9 levypalloa, 3 syöttöä, 1 riisto
Ottelutilastot

Viron ja Latvian yhteisliiga:
Kalev/Cramo-Viimsi 110-73
Severi Kaukiainen (Kalev/Cramo): 9 pistettä, 2 levypalloa, 9 syöttöä, 2 riistoa
Anton Mirolybov (Kalev/Cramo, päävalmentaja)
Ottelutilastot

Tshekin liiga:
USK Praha-Hradec Kralove 100-93
Touko Tainamo (USK Praha): 12 pistettä, 5 levypalloa, 1 syöttö, 2 riistoa
Lassi Nikkarinen (Hradec Kralove): 14 pistettä, 1 levypallo, 11 syöttöä
Ottelutilastot

USK Praha-Olomoucko 101-74
Touko Tainamo (USK Praha): 31 pistettä, 7 levypalloa, 1 riisto
Ottelutilastot

Hradec Karlove-Slavia Praha 73-76
Lassi Nikkainen (Hradec Karlove): 11 pistettä, 1 levypallo, 6 syöttöä, 2 torjuntaa
Ottelutilastot

Slovakian liiga:
Patrioti Levice-Nitra Blue Wings 98-72
Aatu Kivimäki (Levice): 10 pistettä, 1 levypallo, 2 syöttöä, 2 riistoa
Ottelutilastot

Japanin B-liiga:
Koshigaya Alphas-Jokohama 63-92
Lassi Tuovi (Jokohama, päävalmentaja)
Jukka Toijala (Jokohama, apuvalmentaja)
Ottelutilastot

Jokohama-Nagoya 75-95
Lassi Tuovi (Jokohama, päävalmentaja)
Jukka Toijala (Jokohama, apuvalmentaja)
Ottelutilastot

Jokohama-Nagoya 80-70
Lassi Tuovi (Jokohama, päävalmentaja)
Jukka Toijala (Jokohama, apuvalmentaja)
Ottelutilastot

Puolan liiga:
Trefl Sopot-Dziki Warszawa 64-104
Mikko Larkas (Sopot, päävalmentaja)
Ottelutilastot

Liettuan liiga:
Neptunas-Rytas Vilna 95-87
Vesa Vertio (Rytas Vilna, apuvalmentaja)
Ottelutilastot

Australian NBL:
New Zealand Breakers-Melbourne United 97-95
Petteri Koponen (NZ Breakers, päävalmentaja)
Ottelutilastot

Tasmania JackJumpers-New Zealand Breakers 91-89
Petteri Koponen (NZ Breakers, päävalmentaja)
Ottelutilastot

Henkilöt

 
19.1.2026 23:07 Suomalaiset ulkomailla

Andre Gustavson odotti oikeaa askelta eteenpäin – ”Paljon kiinni myös tuurista”

Jo muutaman kesän Susijengin vakionimiin ja EM-nelonen Andre Gustavson, 26, joutui odottamaan aina joulukuulle saakka ennen kuin ovet ulkomaille avautuivat. Lopulta seuraksi tuli Belgian mahtiseura Oostende.

22.12.2025 21:35 Suomalaiset ulkomailla

Mustapha Amzil saanut hyvän startin ammattilaisuralleen – ”Olen pelannut tasaisesti”

Mustapha Amzil, 24, vietti edelliset viisi kautta USA:n yliopistosarjassa Daytonissa ja New Mexicossa, mutta palasi takaisin vanhalle mantereelle tänä kesänä. Amzil on aloittanut ammattilaisuransa vahvasti Kosovon tuplamestari Trepcan joukkueessa.

8.12.2025 15:20 Suomalaiset ulkomailla

Perttu Blomgrenin odotus kannatti – ”Olen tosi tyytyväinen”

Susijengin takamies Perttu Blomgren joutui odottelemaan lokakuun puoliväliin saakka ennen kuin uusi joukkue löytyi. Odotus kuitenkin kannatti, sillä Blomgren sai hakemansa siirryttyään Saksan hallitsevan cup-mestari Mitteldeutscherin joukkueeseen.

26.11.2025 11:36 Susijengi

Elias Valtonen EM-kisamenestyksen jälkeen: ”Katseet on käännetty eteenpäin”

Elias Valtonen, 26, paistatteli kirkkaimmissa parrasvaloissa syyskuun EM-pudotuspeleissä täysonnistumisillaan Serbiaa ja Georgiaa vastaan. Ikimuistoisen EM-kisakesän jälkeen Susijengi valmistautuu pitkään MM-karsintarupeamaan ja Valtonen muistuttaa, että viime vuosien kehitysaskelista huolimatta töitä on tehtävä hartiavoimin arvokisaputken jatkamiseksi.

24.11.2025 14:16 Suomalaiset ulkomailla

Mikael Jantunen vei Euroliigan suomalaiskohtaamisen – ”Eipä saanut tehtyä pisteitä”

Perjantaina Beogradska Arenan pätsissä tarjottiin suomalaisittain harvinaista herkkua, kun kentällä nähtiin samanaikaisesti kaksi Susijengin pelaajaa Miikka Muurisen Partizanin isännöidessä Mikael Jantusen Fenerbahcea. Jantunen pääsi ottelun jälkeen paukuttelemaan henkseleitään voiton kunniaksi.

17.11.2025 23:15 Suomalaiset ulkomailla

Edon Maxhuni palasi tuttuun maahan – ”Ranska on sopinut minulle hyvin”

Edon Maxhuni palasi vaiherikkaan viime kauden jälkeen täksi kaudeksi takaisin Ranskaan tehdessään sopimuksen Gravelines-Dunkerquen kanssa. Maxhuni on ollut alkukaudesta joukkueensa ehdottomia avainpelaajia.

11.11.2025 10:22 Suomalaiset ulkomailla

Alexander Madsen teki seurapäätöksensä EM-kisojen jälkeen – ”Luotin, että työpaikka löytyy kyllä”

Alexander Madsen teki päätöksen uudesta seurastaan EM-kisojen jälkeen suostuttuaan kreikkalaisseura Karditsan sopimustarjoukseen. Madsen on kauden edetessä ottanut isompaa roolia joukkueessa ja lähtee hyvässä vireessä tuleviin MM-karsintoihin.

27.10.2025 15:57 Suomalaiset ulkomailla

Sasu Salin uudessa tilanteessa Espanjassa – ”Meri-ilma ei tuoksu”

Kymmenen Espanjan ACB-kauden jälkeen Sasu Salin pelaa ensimmäistä kauttaan kakkostason Estudiantesissa. Uuden sarjatason lisäksi Salin on saanut totuttautua suurkaupungin sykkeeseen.

15.10.2025 10:13 Suomalaiset ulkomailla

Ilari Seppälä nauttii suurta vastuuta Unkarissa – ”Ei tunnu väsy”

Ilari Seppälä on aloittanut toisen kautensa Unkarin liigassa pelaavan Kecskemetin joukkueessa. Täksi kaudeksi hän sai tuttua seuraa, kun Okko Järvi siirtyi joukkuekaveriksi.

29.9.2025 11:33 Suomalaiset ulkomailla

Aatu Kivimäki riemuitsi Mestarien liigan lohkopaikasta – ”Hulluin peli missä olen ollut osallisena”

Aatu Kivimäki täydensi Mestarien liigan vahvaa suomalaispanosta, kun hänen seuransa Patrioti Levice voitti oman karsintalohkonsa dramaattisten vaiheiden jälkeen. Samalla joukkue sai hyvän startin keskiviikkona alkavaan sarjakauteen.

Näytä lisää vastaavia