Carl Lindbom siirtyy loppukaudeksi Ranskaan, suuntana Pro B:n Antibes

4.2.2021 14:00 Alkukauden Puolan liigan Stal Ostrowissa pelannut Carl Lindbom on solminut loppukauden mittaisen sopimuksen Ranskan kakkosliigassa pelaavan Antibesin kanssa.

Edelliset kaksi ja puoli kautta Puolan pääsarjassa pelannut Carl Lindbom lähtee hakemaan lisää vastuuta loppukaudeksi Ranskan Pro B:stä. Ranska on 29-vuotiaalle Lindbomille kuudes maa, jossa hän pelaa ammatikseen koripalloa.

- Todella hyvä fiilikset sopimuksesta. Viikonloppuna kävi selväksi, että he ovat kiinnostuneet minusta ja hienoa, että näin nopeasti hommat saatiin maaliin. Ranskan Pro B on hyvä liiga ja se on hieno mahdollisuus minulle, Lindbom sanoo.

Antibes on perinteikäs seura, joka pelasi pääsarjassa vielä muutama kausi sitten. Parhaillaan joukkue on sarjan keskikastissa, kun se on kahdeksasta pelaamastaan ottelusta voittanut kolme.

- Kyseessä on tunnettu ja erittäin arvostettu organisaatio ja on mahtavaa päästä osaksi sitä. Ranska on upea korismaa ja hyvät näytöt siellä avaavat varmasti ovia tulevaisuudessa.

Lindbom myöntää, että rooli Puolan liigassa tällä kaudella jäi ohueksi. Lindbom pelasi Stal Ostrowin riveissä 10 ottelua 5,5 pisteen ja 3 levypallon keskiarvolla. Peliaikaa kertyi reilut 18 minuuttia ottelua kohden. Kahden ensimmäisen Puolan kautensa aikana Lindbom tykitti Radomille 14,8 pistettä ja noukki 5,4 levypalloa ottelua kohden.

- Roolini jäi pieneksi Puolassa tällä kaudella. En ollut itse tyytyväinen eikä joukkue, joten päätimme yhdessä lähteä eri teille. Uskon, että Ranska tulee olemaan koripallollisesti hieno askel minulle pelaajana ja tämä tuli täydellisellä ajoituksella. Lähden sinne todella innoissani jatkamaan kautta ja nauttimaan myös vähän auringosta, Lindbom virnistää.

Kosolti kokemusta kotimaasta, Euroopasta ja Susijengistä  

Carl Lindbom aloitti pääsarjauransa vasta 16 vuoden iässä Mihailo Pavicevicin valmentamassa Espoon Hongassa kaudella 2008–09.

Edustettuaan Honkaa kevääseen 2010 Lindbom siirtyi Saksaan Frankfurt Skylinersiin Gordon Herbertin valmennettavaksi. Kaudella 2010–11 Lindbom pelasi sekä Saksan kolmosliigaa (Pro B) että Saksan Bundesliigaa. Kevätkauden 2011 lopussa Lindbom palasi loppukauden ajaksi Honkaan.

Korisliigan läpimurtonsa Lindbom teki 2011–12, jolloin hän urakoi helsinkiläiselle ToPolle 10,4 pistettä ja 4,2 levypalloa ottelua kohden pronssiin päättyneellä kaudella. Korisliigan kapteenit ja päävalmentajat äänestivät keväällä 2012 Lindbomin Korisliigan parhaaksi kuudenneksi pelaajaksi.

ToPosta Lindbomin tie vei Loimaa Bisonsin ja Tampereen Pyrinnön kautta takaisin Helsinkiin, missä hän kuului 2014–2017 Helsinki Seagullsin avainpelaajiin.

Ulkomaan ammattilaisdebyyttinsä Lindbom teki liettualaisessa Juventus Utenassa syksyllä 2017 kahden kuukauden ajan 2,4 pisteen ja 1,4 levypallon ottelukeskiarvoin. Haettuaan vauhtia Seagullsista Lindbom siirtyi Kroatian liigan KK Osijekiin, jota hän edusti Kroatian liigassa 10,2 pisteen ja 6,1 levypallon keskiarvoin.

Viimeiset kaksi ja puoli kautta Lindbom on antanut vahvoja näyttöjä Puolan liigassa - aluksi Radomissa ja tällä kaudella Stal Ostrowissa. Kahden ensimmäisen Puolan kautensa aikana Lindbom tykitti Radomille 14,8 pistettä ja noukki 5,4 levypalloa ottelua kohden.

Lindbomin palkintokaapista löytyy kolme SM-pronssia (ToPo 2012, Bisons 2014, Seagulls 2017) sekä kaksi Suomen Cupin mestaruutta (Honka 2009, Pyrintö 2011).
Maajoukkueurallaan Lindbom on pelannut 71 nuorten ja 32 haastajien maaottelua sekä edustanut Suomea vuosien 2013 ja 2015 universiadeissa. Susijengissä Lindbom on pelannut 59 ottelua 2,6 pisteen keskiarvolla. Suomen EM-kisajoukkueeseen Lindbom kuului syksyllä 2017 Helsingissä ja Istanbulissa.

Henkilöt

 
9.8.2025 16:00 Pääjuttu

Susijengin kysyttyyn EM-otteluun 30.8. vapautui lippuja

Loppuunvaratuksi aiemmin julistettuun Susijengin EM-kisaotteluun Montenegroa vastaan lauantaina 30. elokuuta on vapautunut kansainvälisestä kiintiöstä satakunta lippua. Päivää aiemmin pelattavaan Suomi–Iso-Britannia -otteluun on lippuja jäljellä enää reilut 500. 

9.8.2025 14:06 Susijengi

Wagnerin Saksa kaatoi Doncicin Slovenian, Iso-Britannia haastoi Ranskaa

Tampereen EM-alkulohkon päätösottelussa Susijengiä vastaan iskevä maailmanmestari Saksa kaatoi perjantai-iltana Ljubljanassa Luka Doncicin Slovenian 89–103 (48–53). Tampereen alkulohkon joukkueista tositoimissa perjantaina oli myös Iso-Britannia, joka haastoi Ranskan Pau’ssa, mutta kaatui lopulta pistein 74–67 (35–27).

9.8.2025 10:42 Susijengi

Markkasella jo kolme 40 pisteen ylitystä miesten maajoukkuetasolla

Lauri Markkasen 48 pisteen hurjastelu Belgian kustannuksella Jyväskylän perjantai-illassa oli kaikkien aikojen seitsemäs 40 pisteen ylitys miesten maajoukkuetasolla. Markkanen on yltänyt sinivalkopaidassa 40 pisteeseen nyt jo kolme kertaa.

8.8.2025 21:46 Susijengi

Hurja Markkanen murjoi 48 pistettä Jyväskylässä, Susijengi leikitteli Belgian nurin

Todistusaineiston perusteella on pääteltävissä, että Lauri Markkanen nauttii pelaamisesta jyväskyläläisyleisön edessä. Markkanen paranteli miesten maaottelun yhden ottelun piste-ennätyksen 48 pisteeseen, kun Susijengi avasi EM-kisakesänsä juoksemalla Belgian nurin 105–62 (53–34) LähiTapiola Areenalla 4294 katsojan edessä.

8.8.2025 12:05 Susijengi

Lauri Markkanen Jyväskylässä: ”Halli täyteen ja samanlainen meteli kuin kolme vuotta sitten”

Maailman kuuluisimman jyväskyläläisen tittelistä kisaava Susijengin johtotähti Lauri Markkanen, 28, iloitsee mahdollisuudestaan päästä pelaamaan maaottelua lapsuuden ja nuoruuden kotikaupunkiinsa. Markkanen toivoo näkevänsä illalla täyden LähiTapiola Areenan ja saavansa joukkueineen runsaasti tukea Belgian kaatoon.

8.8.2025 10:29 Susijengi

Susijengin alkulohkovastus Liettua jyräsi Turkin Istanbulissa

Susijengin vieraaksi Tampereen EM-alkulohkoon saapuva Liettua näytti myrskyn merkkejä torstai-iltana Istanbulissa kaatamalla EM-kisojen mitalisuosikkien joukkoon ilmoittautuneen Turkin pistein 71–90 (31–52).

7.8.2025 18:39 Susijengi

Edon Maxhuni Gravelines-Dunkerquen takalinjoille

Viime kevätkaudella Italian ja Turkin liigoissa pelannut Susijengin luottomies ja Hyvinkään Pontevan kasvatti Edon Maxhuni, 188 cm ja 27 vuotta, palaa Ranskan pääsarjatasolle. Maxhunin uusi seura on viime keväänä Ranskan pudotuspelipaikoista taistellut perinteikäs BCM Gravelines-Dunkerque.

7.8.2025 18:22 Susijengi

Susijengi neljällätoista miehellä Belgia-otteluun – Salinilla 150. maaottelu, Amzil debytoi

Susijengin päävalmentaja Lassi Tuovi valmennusjohtoineen on nimennyt neljätoista pelaajaa kesän perjantaiseen avausotteluun Belgiaa vastaan Jyväskylän LähiTapiola Areenalla. Ottelussa tullaan näkemään maajoukkuehistoriaa kahdessakin muodossa.

7.8.2025 14:27 Susijengi

Yllätysvalmis Belgia Susijengin koetinkivenä Jyväskylässä perjantaina

Susijengin valmennusjohtoon kuuluva Teemu Rannikko luonnehtii Jyväskylän LähiTapiola Areenalla perjantaina vastaan asettuvaa Belgiaa erinomaiseksi avausvastukseksi EM-kisakesään. Belgia on aavistuksen viime vuosista uudistunut, mutta silti kokenut ja hyvin yhteen pelaava arvokisojen vakiokävijä.

7.8.2025 14:08 Susijengi

Sasu Salin palaa Espanjaan, uusi osoite Estudiantes

Viime kaudella Cluj-Napocan paidassa Romanian mestaruuden voittanut ja Eurocupia pelannut susikapteeni Sasu Salin, 191 cm ja 34 vuotta, palaa vuoden tauon jälkeen Espanjaan. Salinin uusi seura on 1+1-vuotisella sopimuksella perinteikäs madridilainen Estudiantes, joka tavoittelee paluuta maan kakkostasolta (LEB Oro) sen pääsarjaan (ACB).

Näytä lisää vastaavia