Ahren Freeman Pyrintöön

14.8.2025 11:11 Tampereen Pyrintö on solminut sopimuksen Ahren Freemanin kanssa.

Yliopistovuotensa 24-vuotias ja 200-senttinen Freeman pelasi New Orleansin yliopistossa (NCAA1) sekä viimeiset kaksi vuotta UT Rio Grande Valleyn yliopistossa Texasissa. Viimeisellä kaudellaan Texasissa hän tilastoi 11,1/5,7 ottelua kohden.

Freeman pelasi Australiassa NBL1-sarjassa kevään ja kesän 2025 Albury-Wodongan joukkueessa tehokkaasti 22/9,3. 

Hänen vahvuutena on monipuolisuus ja urheilullisuus. Hänen luontainen pelipaikkansa on nelospaikalla. Monipuolisuutensa ansiosta hän voi pelata myös laidassa ja sisällä. Valmennus etsi ns. “linkkuveitsipelaajaa” ja Ahrenista odotetaan juuri tämän roolin täyttäjää.

Floridasta kotoisin olevalla Freemanilla on myös Unkarin passi, koska hänen isoisänsä oli unkarilainen. Näin Ahren kommentoi itseään ja syntynyttä sopimusta:

- Vahvuuteni on viimeistely korin läheisyydessä. Tuon energiaa ja levypallopelaamista joukkueeseen. Teen kaiken joukkueen eteen. Joukkueen menestyminen tuo myös yksilölle menestystä. Olen harjoitellut hyvin koko kesän ja keskittynyt kokonaisvaltaiseen harjoitteluun. Olen erittäin iloinen mahdollisuudesta tulla pelaamaan Pyrintöön ja Korisliigaan. Odotan innolla millaisia muistoja tulemme tekemään yhdessä niin kentällä kuin kentän ulkopuolella.

- Etsittiin nelospaikalle monipuolista pelaajaa, joka sopii meidän pelitapaamme molemmissa kenttäpäädyissä. Ahrenilla on kyky laittaa palloa koriin, niin kasvot kohti koria kuin selkä koria kohti. Monipuolinen pelaaja, joka täyttää “linkkuveitsi” määritteet hyvin, päävalmentaja Tero Hassinen kommentoi.

Tampereen Pyrintö 2025-26

Pyrinnöllä on voimassa olevat sopimukset Riku Laineen, Valtteri Mervolan, Topias Jokelan, Joona Hakamaan, Erik Muhosen, Kion Williamsin, Justice Smithin, Jared Billupsin, Otto Räisäsen ja Jaakko Niemisen kanssa.

Asiat

 
10.3.2026 20:27 Korisliiga

Pyrintö varmisti playoff-paikkansa, Kataja joutuu voitostaan huolimatta vielä jännittämään – Vilppaan sarjavoitto sinetöity

Tampereen Pyrintö on varmuudella mukana Korisliigan pudotuspeleissä, mutta Lahti Basketball ja Bisons Loimaa voivat vielä teoriassa saavuttaa toista pääsylippua hallussaan pitävän Kataja Basketin. Ylemmässä jatkosarjassa Korihait, KTP-Basket ja Tapiolan Honka uhkaavat Kauhajoen kakkossijaa. Salon Vilpas ei pelannut tänään, mutta sen paalupaikkaa ei voi viedä enää kukaan.

10.3.2026 10:00 Korisliiga

Remu Raitasen päässä pyörivät iltaisin sekä koripallotilastot että pörssikurssit – KTP:n laituri tavoittelee Korisliiga-menestystä edellistä kertaa kouliintuneempana

KTP-Basketin Remu Raitanen on kehittynyt koripalloilijana mutta pyrkii iltaisin tyhjentämään lajiin liittyvät mietteet päästään. Muutoin kentällä tapahtuvia asioita tulee helposti yliajateltua – etenkin nyt, kun seura pelaa parasta kauttaan aikoihin.

7.3.2026 20:44 Korisliiga

Vilpas porskuttaa edelleen paalupaikalla – Korihait taivutti Seagullsin jälleen yhteen tappioon

Korisliigan ylemmässä jatkosarjassa pelattiin kaksi ottelua. Korihait kaatoi Helsinki Seagullsin, jolle tappio oli jo viides kuudesta viimeisimmästä ottelusta. Salon Vilpas puolestaan kasvatti kaulaa lohkon kärjessä taivuttamalla kakkossijan haltija Kauhajoen.

6.3.2026 20:58 Korisliiga

KTP:lle roima voitto Hongasta – Pyrintö jatkaa alemman jatkosarjan huipulla

Miesten Korisliigassa voittivat tänään ylemmän jatkosarjan kolmonen KTP-Basket ja alemman jatkosarjan ykkönen Tampereen Pyrintö.

5.3.2026 20:41 Pääjuttu

Kouvot varmisti Korisliiga-paikkansa ensi kaudelle kahden pisteen voitolla

Korisliigan jatkosarjoja pelataan vielä muutama kierros, mutta Kouvot varmisti tämäniltaisella voitollaan Bisons Loimaasta, ettei voi enää pudota sarjan viimeiselle sijalle. Putoajan paikalle sijoittuu näin ollen Kobrat.

5.3.2026 09:36 Korisliiga

Aapo Heinonen jatkaa Hongan miesten päävalmentajana

Erinomaista Korisliiga-kautta pelaavan Tapiolan Hongan miesten joukkueen ensi kauden 2026-27 rakentaminen on käynnistetty sopimalla Aapo Heinosen jatkosta joukkueen päävalmentajana.

4.3.2026 20:23 Korisliiga

Kamppailu alalohkon kuninkuudesta kiihtyy – tänään Pyrintö taivutti Katajan

Miesten Korisliigan alemmassa jatkosarjassa vain kaksi parhaiten sijoittunutta joukkuetta pääsee playoffeihin. Näitä sijoja pitävät tällä hetkellä hallussaan Kataja Basket ja Tampereen Pyrintö, jotka kohtasivat tänään Tampereella.

4.3.2026 11:07 Korisliiga

Frank Champion on valittu Korisliigan helmikuun kuukauden pelaajaksi

Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Helmikuun parhaaksi valittiin upean kuukauden pelannut Korihaiden Frank Champion.

26.2.2026 13:49 Korisliiga

Erik Muhonen ja Pyrintö kaksivuotiseen jatkosopimukseen - myös Liljebergille jatkosopimus

Pyrintö on tehnyt jatkosopimuksen Erik Muhosen, 21, kanssa. Ensimmäistä kauttaan Pyrinnössä pelaavan Muhosen jatkosopimus on kevääseen 2028 saakka. Lisäksi Pyrintö on tehnyt kahden vuoden jatkosopimuksen korisliigan valmentaja Santeri Liljebergin kanssa.

23.2.2026 11:00 Korisliiga

Mestaruuden voittanut Tucker Richardson palaa Korisliigaan - siirtyy KTP-Basketiin

KTP vahvistaa rivejään Tucker Richardsonilla, joka oli johdattamassa keväällä 2024 BC Nokian Suomen mestaruuteen.

Näytä lisää vastaavia