2.12.2022 21:11 Naisten Korisliigassa pelattiin perjantaina yksi ottelu. Siinä ViVe haki vieraspisteet Kouvolasta.

Ninni Salmi esiintyi eduksen VIVe:n voitossa. Kuva: Ville Vuorinen / Naisten Korisliiga
Ottelu eteni tasaisena puoliaikaan asti, jolle mentiin tasatilanteessa. Tämän jälkeen vierasjoukkue löi isomman vaihteen silmään ja meni menojaan. Sarjapisteet matkasivat Vimpeliin 96-75.
Ottelun kovin pistenikkari oli ViVe:n tuorein vahvistus Kristina King. Hänelle merkittiin 31 pistettä ja kahdeksan levypalloa. Ninni Salmi 14/9 väänsi myös vahvasti. Alexandria McDonald 28/18 oli Kouvottarien tehokkain.
Vimpeli nousi voitollaan 12 pisteeseen ja on sarjassa neljäntenä. Kouvottaret on sarjassa kahdeksantena.
Naisten Korisliigan finaalit jatkuivat Helsingissä. Avausottelun hävinnyt PeKa oli tänään parempi lukemin 61–53 ja tasoitti finaalisarjan tilanteeseen 1–1.
Naisten Korisliigan finaalit alkoivat vierasvoitolla, kun HBA otti ensimmäisen kiinnityksen mestaruuteen. Samaan aikaan pelatussa pronssiottelussa ToPo päätti kautensa pronssijuhliin.
Naisten Korisliigan finaalit alkavat perjantaina 17. huhtikuuta Kotkassa. Mestaruuteen vaaditaan kolme voittoa.
Naisten Korisliigan finaalisarja Peli-Karhujen ja HBA-Märskyn välillä käynnistyy perjantaina. Finaaliryhmään kuuluu seitsemän erotuomarin joukko.
Naisten Korisliigan välierät saatiin pakettiin, kun PeKa ja HBA veivät viidennet ottelut nimiinsä ja etenivät finaaleihin.
HBA-Märsky haki elintärkeän voiton BC Nokian vieraana. Ottelu päättyi 78-60.
ToPon ja PeKan välinen välieräsarja eteni 2–2-tilanteeseen, kun ToPo otti tärkeän kotivoiton.
BC Nokia ja PeKa ottivat toiset kiinnitykset finaalipaikkoihin. Molemmilla joukkueilla on tulevana viikonloppuna ensimmäinen mahdollisuus edetä finaaleihin.
Kaudella 2025–2026 naisten Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Maaliskuun parhaaksi on valittu Peli-Karhun Lauren Heard, jonka johdolla joukkue nappasi runkosarjan voiton.
Naisten Korisliigan välierissä nähtiin jälleen vierasvoittoja, kun sekä HBA-Märsky että Peli-Karhut tasoittivat ottelusarjat.