21.11.2021 20:08 Naisten Korisliiga jatkui sunnuntaina yhdellä ottelulla. Se olikin todellinen trilleri, josta voittajana selvisi lopulta ViVe.

Kym Royster heitti ottelun korkeimman pistemäärän. Kuva: Ville Vuorinen/Naisten Korisliiga
Avausjaksolla molemmilla joukkueilla onnistumisia nähtiin hyökkäyspäässä. Joukkueet upottivat heittoja kovalla prosentilla ja ensimmäiselle tauolle mentiin Vimpelin johtaessa 27-21.
Vierasjoukkue oli parempi myös toisella jaksolla ja kasvatti johtoaan. Puoliajalla vierasjohto oli yhdeksän pistettä.
Kouvottaret oli kuin eri joukkue kolmannella jaksolla. Sen puolustus tylsytti vieraiden hyökkäyksen ja johtoasema vaihtui. Viimeiselle tauolle mentiin Kouvottarien kolmen pisteen johdossa.
Päätösjaksolla joukkueet tekivät pisteitä tasatahtiin. Ratkaisu nähtiin vasta päätösminuutilla, kun Kym Royster ja Anni Kujala osuivat molemmat kertaalleen vapaaheitoissa. Sarjapisteet matkasivat Vimpeliin 71-69.
Royster upotti ottelussa 24 pistettä ja keräsi 13 levypalloa. Anni Kujala säkitti 14 pistettä. Sarah Toeaina teki kotijoukkueelle 18 pistettä.
Naisten Korisliigan välierät alkavat tänään Kotkassa ja Helsingissä. Finaalipaikkaan vaaditaan kolme voittoa.
Naisten Korisliigan välierät käynnistyvät torstaina 2. huhtikuuta, kun molemmat välieräsarjat käynnistyvät.
Naisten Korisliigan puolivälierät saatiin päätökseen maanantaina, kun ToPo kaatoi vieraskentällä Pyrinnön 61–52 ja vei ottelusarjan voitoin 3–2.
Naisten Korisliigan viimeisessä puolivälieräsarjassa nähdään ratkaiseva viides ottelu, kun ToPo kaatoi kotonaan Pyrinnön jatkoajan jälkeen lukemin 78–70.
Naisten Korisliigan kolmas välieräjoukkue on selvillä, kun BC Nokia kaatoi kotonaan Vimpelin Vedon 71–69 ja eteni jatkoon otteluvoitoin 3–1.
Naisten Korisliigan puolivälierät jatkuivat kolmessa otteluparissa. HBA nappasi toisena joukkueena välieräpaikan. Pyrintö siirtyi ToPoa vastaan johtoon ja ViVe otti avausvoittonsa.
Naisten Korisliigan ensimmäinen välieräjoukkue on selvillä, kun PeKa kaatoi Hongan kolmannen kerran. Kotkassa pelattu ottelu päättyi 79–67.
Naisten Korisliigassa kolme puolivälieräsarjaa jatkui lauantaina. Voittoihin ylsivät toiset voittonsa ottaneet BC Nokia ja PeKa sekä sarjan tasoittanut Pyrintö.
HBA:n ja EBT:n välinen sarja jatkui Helsingissä. Märsky siirtyi ottelusarjassa 2–0-johtoon, kun EBT kaatui 76–68.
Tapiolan Honka on tehnyt valmentajasopimuksen Arttu Tammen kanssa. 30-vuotias Tammi liittyy Reetta Piiparin seuraksi naisten Korisliiga-joukkueen valmennusstaffiin ja ottaa vastuulleen seuran U19- ja U17-vuotiaiden tyttöjen valmennuksen.