28.6.2019 13:13 Päättyneellä kaudella debyyttinsä ulkomailla Saksan Bundesliigassa tehnyt Veera Pirttinen, 22, siirtyy tulevaksi kaudeksi Islannin pääsarjan Snæfelliin.
Veera Pirttinen pelaa tulevalla kaudella Islannissa. Kuva: Ville Vuorinen.
Pirttinen pelasi edelliskauden Bundesliigan ChemCats Chemnitzissä, jossa hän sai mukavasti vastuuta 25 minuuttia per ottelu 7,5 pisteen ja 2,3 levypallon keskiarvoilla. Ammattilaisura ulkomailla vaihtuu nyt Saksasta Islantiin.
– Viime kausi Saksassa opetti paljon. Sain kokea, mitä koripallo on ja ammattilaisuus on Euroopassa. Se oli hienoa. Kovat pelit ja mukavuusalueen ulkopuolella harjoittelu kehitti pelaajana, mutta kasvatti myös henkisesti, Pirttinen kertoo.
Snæfell jäi viime kaudella Islannin pääsarjassa niukasti ulos pudotuspeleissä jääden tasapisteissä viidenneksi. Neljännen, ja viimeisen pudotuspelipaikan, nappasi Vilma Kesäsen KR.
– Snæfell vaikuttaa hyvältä paikalta, jossa koen pystyväni kehittämään peliäni edelleen. Olen kuullut paljon hyvää sieltä. Maana Islanti on todella mielenkiitoinen ja hieno kokemus jo itsessään. Keskustelin Vilman kanssa heti, kun sain kuulla tästä mahdollisuudesta. Häneltä sain paljon hyödyllistä tietoa sarjasta ja paikasta.
Pirttinen on BC Nokian kasvatti, jolta löytyy kuusi kautta kokemusta Naisten Korisliigasta, joista yksi kasvattajaseurassaan ja viisi Catz Lappeenrannassa. Juuri ennen siirtymistään Saksaan Pirttinen palkittiin Naisten Korisliigan vuoden puolustupelaajaksi.
– Olen innoissani ja koen olevani askeleen valmiimpi pelaaja Saksassa vietetyn kauden jälkeen. Tarkoituksena olisi edelleen kehittää omaa peliä ja auttaa joukkuetta parhaaseen mahdolliseen tulokseen.
Naisten maajoukkuepaidan Pirttinen on pukenut ylleen yhdeksän kertaa.
– Rohkea, kova sekä mielestäni looginen ja hyvä askel Veeran uralla. Veerassa kohtaa taito, motivaatio ja tavoitteellisuus. Onnittelut sopparista, Susiladiesin päävalmentaja Pekka Salminen kommentoi.
Viimeiset kaksi kautta Western Wyomingissa NJCAA:ta pelannut Nenna Lindström, 20, siirtyy tulevaksi kaudeksi NCAA:han Liberty Universityyn.
Yhdysvaltojen yliopistokoripallosarja NCAA pyörähtää käyntiin Suomen aikaan tiistain ja keskiviikon välisenä yönä. Suomalaisedustus rapakon takana on jälleen vahva ja pelikentillä nähdään muun muassa viime kaudella vakuuttavia otteita esittänyt Elina Koskimies sekä tulokaskautensa aloittava huippulupaus Lotta-Maj Lahtinen.
Yhdysvaltojen yliopistosarja NCAA:n kausi 2018/19 käynnistyy tiistain ja keskiviikon välisenä yönä. Suomella on jälleen kerran vahva edustus Atlantin takana, kun yksitoista suomalaislupausta pelaa NCAA:n ykkösdivisioonassa.
Suomi-koriksen tulevaisuuden nimiin lukeutuvat HBA-Märskyn Awak Kuier ja Thomas Exaucia edustavat Suomea NBA:n ja FIBA:n järjestämällä Euroopan Basketball Without Borders -leirillä Serbian Belgradissa 15.-18. elokuuta.
Korisliigan kotimaisten pistetykkien kärkisijoille viime vuosina noussut ja keväällä Helsinki Seagullsin kanssa Suomen mestaruutta juhlinut Erik Sajantila, 195 cm ja 24 vuotta, on solminut ensimmäisen kotimaan ulkopuolisen ammattilaissopimuksensa. Tapiolan Hongan kasvatteihin lukeutuvan Sajantilan uusi joukkue on hollantilainen Landstede Hammers.
Susijengin kapteeni Sasu Salin päätti seurajoukkuekautensa riemukkaisiin tunnelmiin, kun hänen edustamansa Cluj-Napoca kukisti Romanian liigan perjantaisessa viidennessä finaaliottelussa Oradean vieraskentällä 67–68 (39–37). Kyseessä on Salinin ensimmäinen kansallisen liigan mestaruus sitten kevään 2008, jolloin hän juhli Espoon Hongan kanssa Suomen mestaruutta.
Roosa Lehtoranta, 28, on tehnyt jatkosopimuksen Saksan Bundesliigassa pelaavan Saarlouis Royalsin kanssa. Päättyneellä kaudella Royals voitti Saksan cupin ja eteni sarjassa finaaleihin saakka.
Susijengin kapteeni Sasu Salin pelasi yhden kauden parhaista peleistään tärkeimmällä mahdollisella paikalla, kun hän upotti 21 pistettä ja kauhoi yhdeksän levypalloa Cluj-Napocan kaataessa Romanian liigan neljännessä finaaliottelussa Oradean pistein 92–83 (41–40). Romanian mestaruus ratkeaa viidennessä finaalissa perjantai-iltana.
Susiladiesin tähtipelaaja Awak Kuier siirtyy Italiasta Euroopan huippuseura Galatasaray Çağdaş Faktoringiin Turkkiin. Sopimus on mallia 1+1 ja kattaa ainakin kauden 2025–26.
Helmi Tulosen, 26, kausi Italian Serie A1:ssä päättyi ikävästi putoamiseen. Henkilökohtaisella tasolla Tulonen pelasi kuitenkin jälleen hyvän kauden.