23.7.2020 08:16 Naisten Korisliigaan valmistautuva lappeenrantalaisseura on solminut jatkosopimuksen viime kaudeksi joukkueeseen saapuneen Tuulia Timon kanssa.

Tuulia Timo on pelannut naisten Korisliigassa 158 ottelua 6,3 pisteen keskiarvolla. Kuva: Ville Vuorinen/Naisten Korisliiga
Timo saapui Catziin kasvattajaseurastaan Vimpelin Vedosta. Viime kaudella tarkkakätinen heittäjä tilastoi 10,8 pistettä, 2,4 levypalloa ja 1,2 koriin johtanutta syöttöä ottelua kohden.
- Tosi hyvillä fiiliksillä jatkan Catzissa ja odotan jo kauden alkua innolla! Catzissa on hyvä ympäristö kehittyä pelaajana ja Lappeenranta on hieno kaupunki. Oma ja joukkueen peli meni viime kauden edetessä paljon eteenpäin, eikä joukkueen todellista potentiaalia päästy mittaamaan kauden jäätyä harmittavasti kesken. Tuntui siis luonnolliselta jatkaa Catzissa, Timo kommentoi Catzin tiedotteessa.
- Tuulia oli sarjan kovin heittäjä Alex Louinin ja Zykira Lewisin ohella. Hienoa saada hänet takaisin. Tuulia pääsi viime kaudella pienen luonnollisen alkuhakemisen jälkeen sisään pelitapaamme ja sen jälkeen pelasi hienoa korista marraskuun alusta eteenpäin ja oli sarjan parhaita kotimaisia korintekijöitä, kommentoi joukkueen päävalmentaja Mika Haakana.
Tuulia Timo on Catzin kolmas sopimuspelaaja, aiemmin joukkue on kiinnittänyt riveihinsä kapteeni Roosa Kososen ja ulkomaanoptiolla saapuvan Susiladies-pelaaja Veera Pirttisen. Edustuksen päävalmentajana jatkaa Mika Haakana.
189-senttinen SB-Girlsin kasvatti solmi espoolaisseuran kanssa vuoden mittaisen jatkosopimuksen.
Vimpelin Veto on tehnyt pelaajasopimuksen yhdysvaltalaispelaaja Lily Hansfordin kanssa. 188-senttinen laituri on pelannut mm. Oregonin ja Iowan yliopistoissa.
Kouvottaret on solminut yksivuotiset pelaajasopimukset Johanna Rädyn, Jasmina Jonesin ja Lila Lampisen kanssa. Lisäksi Kouvottaret on kiinnittänyt valmennukseen yksivuotisilla sopimuksilla tutun kolmikon: päävalmentaja Joonas Frimodig, valmentaja Jussi Kukkonen ja fysiikkavalmentaja Immo Hietakallio.
Vimpelin Veto on tehnyt kauden 2026-27 kattavan jatkosopimuksen Silja Viidan kanssa.185-senttinen laitahyökkääjä oli viime kaudella joukkueen avainpelaajia.
Koriskauden 2025–26 parhaat pelaajat ja toimijat on palkittu lauantaina Superlauantain yhteydessä pidetyssä vuosittaisessa palkintogaalassa. Vuoden pelaajina loistivat Salon Vilppaan Samu Adler ja Tampereen Pyrinnön Annika Aarrejoki.
Juuso Sainio, 36, on Vimpelin Vedon Naisten Korisliiga-joukkueen uusi päävalmentaja.
Tampereen Pyrinnön Naisten Korisliiga -joukkue on tehnyt jatkosopimuksen joukkueessa kolme edellistä kautta pelanneen Saana Kujalan kanssa.
Pyrintö on tehnyt sopimuksen Antti Nikkilän kanssa koskien Naisten Korisliigan ja I divisioonan valmennusta kaudella 2026-2027. Nikkilä tulee vastaamaan naisten päävalmentajana myös tyttöpuolen akatemiatoiminnasta, joka kattaa ikäluokat WU19-WU16.
Kotimainen pääsarjakoripallo jatkuu Ruudussa uuden monivuotisen sopimuksen myötä. Sopimus astuu voimaan heti seuraavasta kaudesta alkaen.
BC Nokian naiset on solminut ensi pelikautta koskevan valmennussopimuksen Denis Kucevicin kanssa.