5.7.2024 09:21 BC Nokian naisten Korisliiga-joukkueeseen liittyy viime kaudella Tampereen Pyrintöä edustanut Tuulia Timo. Jo yli kymmenen vuoden liigakokemuksella Tuulia Timo tuo joukkueeseen kokemusta liigapeleistä.

Kuva: Ville Vuorinen
Tuulia Timo on pelannut naisten Korisliigassa 248 ottelua 7,6 pisteen ottelukohtaisella keskiarvolla.
- Upeaa saada Tuulia joukkueeseen. Tuulia on tuttu pelaaja divarin ajalta. Hän tuo kokemusta sekä kentälle että pukuhuoneeseen. Tuulian sitoutuminen ja kyky yhdistää kilpaurheilun ja muun elämän on ihailtavaa, kommentoi joukkueen päävalmentaja Denis Kucevic.
- Mukava palata takaisin BC Nokiaan. Seura on ollut minulle aina tärkeä ja on ollut hienoa seurata viime kaudet Nokian tekemistä. Tutun valmennuksen ja pelaajien vuoksi joukkueeseen on helppo liittyä. Kun sen aika on, en malta odottaa, että pääsen pelaamaan taas keltamustissa! Vahvuutemme tulee varmasti olemaan tiivis ja aktiivinen joukkuepelaaminen ja sitä myös edesauttaa, että joukkue on ajoissa kasassa, Timo kommentoi.
Naisten Korisliigan finaalit alkoivat vierasvoitolla, kun HBA otti ensimmäisen kiinnityksen mestaruuteen. Samaan aikaan pelatussa pronssiottelussa ToPo päätti kautensa pronssijuhliin.
Naisten Korisliigan finaalit alkavat perjantaina 17. huhtikuuta Kotkassa. Mestaruuteen vaaditaan kolme voittoa.
Naisten Korisliigan finaalisarja Peli-Karhujen ja HBA-Märskyn välillä käynnistyy perjantaina. Finaaliryhmään kuuluu seitsemän erotuomarin joukko.
Naisten Korisliigan välierät saatiin pakettiin, kun PeKa ja HBA veivät viidennet ottelut nimiinsä ja etenivät finaaleihin.
HBA-Märsky haki elintärkeän voiton BC Nokian vieraana. Ottelu päättyi 78-60.
ToPon ja PeKan välinen välieräsarja eteni 2–2-tilanteeseen, kun ToPo otti tärkeän kotivoiton.
BC Nokia ja PeKa ottivat toiset kiinnitykset finaalipaikkoihin. Molemmilla joukkueilla on tulevana viikonloppuna ensimmäinen mahdollisuus edetä finaaleihin.
Kaudella 2025–2026 naisten Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Maaliskuun parhaaksi on valittu Peli-Karhun Lauren Heard, jonka johdolla joukkue nappasi runkosarjan voiton.
Naisten Korisliigan välierissä nähtiin jälleen vierasvoittoja, kun sekä HBA-Märsky että Peli-Karhut tasoittivat ottelusarjat.
Naisten Korisliigassa alkoivat välierät. Molemmat ottelusarjat käynnistyivät vierasvoitoilla, kun ToPo ja BC Nokia ottivat ensimmäiset kiinnitykset finaalipaikkoihin.