Tuomisen Bears jyräsi jatkopaikkaan Joensuussa

10.12.2013 22:50 Ville Tuomisen valmentama Tanskan mestari Bakken Bears kirjasi itselleen varman paikan EuroChallengen 16 parhaan joukkoon nujertamalla Kataja Basketin tiistaina Joensuussa 66–68 (37–35). Bakken Bearsin kanssa jatkoon EuroChallengen G-lohkosta eteni ranskalainen Cholet Basket.

Mike Morrison (205 cm) jäi tiistaina kakkoseksi Bakken Bearsin Chris Christofferssenin (218 cm) vierellä.

Thomas Laerke ja Ville Tuominen johdattivat Bearsin EuroChallengen 16 parhaan joukkoon. Kuvat: Vesa Kuukka/Kuvanmaailma.

Kataja Basketin ja Bakken Bearsin edellisessä ottelussa Aarhusissa nähtiin hyökkäysilottelua ja hurlumheikoripalloa, mutta tiistain pelissä joukkueet tekivät kaikkensa tylsyttääkseen toistensa syömähampaat.

 

Tasainen ottelu sai yllätyskäänteen kolmannen jakson lopulla, kun Katajalle iski painajaismainen kolmeminuuttinen. Kotijoukkueelle kirjattiin perätysten useampi heikko hyökkäys, jonka vastineeksi Bakken Bears onnistui juoksemaan pariin otteeseen nopeita hyökkäyksiä sekä viimeistelemään koreja kaaren takaa.

 

Kataja nousi suosta tasoihin (66–66) Petri Virtasen ja Teemu Rannikon onnistumisilla vain 11 sekuntia ennen loppua. Vieraiden Andreas Jakobsen pussitti kuitenkin ratkaisevan korin kaksi sekuntia ennen summerin sointia ja Katajan Brian Greenen tasoitusyritys osui 218-senttisen Chris Christofferssenin blokkiin.

 

– Kun miettii, minkälaisia joukkueita täällä Joensuussa on pelannut EuroChallengea ja hävinnyt ja sitten yksi etukäteen heikommaksi arvioitu tanskalaisporukka voittaa täällä pelin, on suoritus hatunnoston arvoinen, Bearsin EuroChallengen 16 parhaan joukkoon luotsannut Ville Tuominen uhkui.

 

– Katajan vahvuus tässä EuroChallengessa on ollut pick and roll-pelien järjestäminen Mike Morrisonille, mutta saimme Chrisin (Christofferssen) avulla Morrisonin kuriin. Teemu Rannikko pääsi alussa kalastamaan meille muutaman virheen, mutta jaksoimme hyvin luoda painetta häneen koko pelin ajan emmekä antaneet hänelle mitään helpolla.

 

– Kaikki kunnia vastustajalle, joka toteutti pelisuunnitelmaansa erinomaisesti ja teki hyökkäyksestämme äärimmäisen huonoa. Onnittelut valmentaja Tuomiselle hyvin tehdystä työstä – kaiken näkemäni perusteella tanskalaisella koripallolla on mahdollisesti valoisa tulevaisuus edessään, Katajan päävalmentaja Jukka Toijala kiteytti.

 

Teemu Rannikko (19/6), Brian Greene (11/9/3 syöttöä) ja Petri Virtanen (11/1) olivat joensuulaisten parhaat. Bakkenilta Brandon Penn (16/14) ja Chris Christofferssen (15/12/3 blokkia) olivat korin alla omaa luokkaansa.

 

Bakken Bearsin lisäksi EuroChallengen G-lohkosta eteni 16 parhaan joukkoon Cholet, joka isännöi ensi viikolla Bearsia. Kataja päättää EuroChallenge-taipaleensa vierasottelulla Hollannissa ZZ Leideniä vastaan.

 

Kataja Basket, Joensuu – Bakken Bears, Aarhus 66–68 (19–17, 37–35, 49–57), EuroChallengen alkusarjaa, Joensuu 10.9.2013

 

Kataja: Teemu Rannikko 19/6, Brian Greene 11/9/3 syöttöä, Petri Virtanen 11/1, Mike Morrison 10/3/3 blokkia, Juho Nenonen 7/2, Antti Kanervo 6/5, Juho Lehtoranta 2/1, Renaldo Major 0/6/2 blokkia, Sami Lehtoranta 0/1, Johannes Lasaroff, Kalle Naapi.

Bakken: Brandon Penn 16/14, Chris Christofferssen 15/12/3 blokkia, Thomas Laerke 11/1, Kenny Barker 10/3.

 

Ottelutilastot: Kataja – Bakken

Asiat

 
24.5.2022 09:55 Korisliiga

Ventoniemi ja Waxlax jatkavat Lahti Basketballin paidassa

Lahtelaisseura on käyttänyt sopimuksien optiovuodet Henri Ventoniemen, 26, ja Ricky Waxlaxin, 22, kanssa.

24.5.2022 07:40 Suomalaiset ulkomailla

Hollannin ja Belgian finaalisarjoissa tasaista

Belgian ja Hollannin kansallisten sarjojen finaalit alkoivat tasaisissa merkeissä. Saksan ProA:ssa Daniel Janssonin ja Hussain Dassoukin valmentama Tigers Tübingen hävisi finaalisarjan kovan taistelun jälkeen.

23.5.2022 16:08 Pirkka Street Basket

Pirkka Street Basket -tapahtumassa vauhdikas meininki Vantaalla

Aurinkoisessa Martinlaakson liikuntapuistossa katukorista pääsi pelaamaan 150 lasta, kun Pirkka Street Basket -kiertue jatkui maanantaina. PuHu Junioreiden organisoima tapahtuma keräsi kehuja ja kiitosta osallistujilta, ja K-Supermarket Martsarin tarjoamat eväät pitivät pelaajat liikkeellä.

23.5.2022 10:36 Susijengi

Susijengillä tiedossa superkesä – EM-kisat, MM-karsintaa ja valmistavia maaotteluita

Kaksi pandemiavuotta ovat enää muisto vain ja kansainvälinen huippukoripallokalenteri täyttyy tapahtumista alkavana kesänä 2022. Ennen syyskuun kauan odotettuja EM-kisoja Susijengi pelaa niin MM-karsintaa kuin valmistavia maaotteluita sekä ulkomailla että kotimaan kamaralla.

23.5.2022 09:30 FIBA

FIBA nimesi Venäjän ja Valko-Venäjän korvaajat kilpailuissaan

Kansainvälinen koripalloliitto FIBA on kokouksissaan päättänyt jatkaa Venäjän ja Valko-Venäjän sulkuja maa- ja seurajoukkueiden kansainvälisistä kilpailuista ainakin kauden 2022–23 loppuun asti. Samalla päätettiin ko. maiden korvaajista eri kilpailuissa.

21.5.2022 09:04 Suomalaiset ulkomailla

Edon Maxhuni ja Mikael Jantunen valmiina finaaleihin

Hollannissa ja Belgiassa alkavat viikonloppuna kansallisten liigojen finaalisarjat. Hollannissa Edon Maxhuni havittelee Heroes Den Boschin kanssa mestaruutta ja Belgiassa Mikael Jantunen hakee Oostenden kanssa pokaalia. Kansallisten sarjojen jälkeen molempien kaudet jatkuvat vielä Belgian ja Hollannin yhteisliigan pudotuspeleissä.

20.5.2022 23:07 Suomalaiset ulkomailla

Alexander Madsenista taas Latvian mestari – ”Aikamoinen lopetus kaudelle”

Alexander Madsen pääsi juhlimaan kolmatta Latvian mestaruuttaan VEF Riian kaataessa finaalisarjassa Ventspilsin. VEF Riika voitti kauden aikana myös Viron ja Latvian yhteisliigan sekä Latvian cupin.

20.5.2022 15:53 Pirkka Street Basket

Pirkka Street Basket ensimmäistä kertaa Pälkäneellä

Pälkäneen Luja-Lukko ja K-Supermarket Pälkäne järjestivät ensimmäisen Pirkka Street Basket -tapahtumansa perjantaina Kostia Areenan edustalla. Hienosti sujunut päivä keräsi paikalle 150 pelaajaa, ja tapahtumaan saapui myös fanibussi!

20.5.2022 13:50 Suomalaiset ulkomailla

Anton Mirolybov ja Swans Gmunden jatkosopimukseen

Swans Gmundenin Itävallan mestaruuteen kaudella 2020–21 luotsannut Anton Mirolybov ja seura ovat solmineet vuoden mittaisen jatkosopimuksen. Parhaillaan seura valmistautuu sunnuntaina käynnistyvään finaalisarjaan.

20.5.2022 11:11 Korisliiga

Korisliigan Vuoden pelaaja Remu Raitanen arvostaa saamaansa tunnustusta – ”Henkilökohtaisiin palkintoihin kannattaa suhtautua ennen kaikkea motivaattoreina”

24-vuotias Remu Raitanen pelasi KTP-Basketissa onnistuneen kauden, joka toi hänelle torstai-illan gaalassa Korisliigan vuoden pelaajan palkinnon. Ura jatkuu syksyllä joko KTP:ssä tai ulkomailla.

19.5.2022 15:30 Pirkka Street Basket

Pirkka Street Basket toteutettiin seurayhteistyöllä Tampereella

YMCA Tampere ja Tampereen Pyrintö vastasivat yhdessä Pirkka Street Basketin paikallisesta organisoinnista, ja yli 300 lasta pääsi viettämään vuoden hauskinta koulupäivää Tammelan torilla. Eväät vauhdikkaaseen päivään tarjosi K-Supermarket Mestari.

19.5.2022 10:24 Suomalaiset ulkomailla

Carl Lindbomilla kokemusten täyteinen kausi

Carl Lindbom aloitti kauden Puolassa ja päätti sen Islannissa. Lindbomin kauteen mahtui kokonaisuudessaan paljon.

18.5.2022 20:16 Korisliiga

Remu Raitanen on Korisliigan Vuoden pelaaja, Suomen mestari Karhu Basketille kosolti tunnustusta

KTP-Basketia edustava Remu Raitanen on äänestetty Korisliigan Vuoden pelaajaksi. Kauhajoen Karhu Basket kahmi palkintoja viidessä eri kategoriassa.

18.5.2022 20:13 Naisten Korisliiga

Elena Melto naisten Korisliigan Vuoden pelaaja, sarjan nuorisokaarti putsasi palkintopöytää

Naisten Korisliiga-seurojen valmentajat ja kapteenit valitsivat 36-vuotiaan, Catzia edustavan Elena Melton sarjan parhaimmaksi pelaajaksi. Palkinnot osuivat laajalla skaalalla eri joukkueille, kun finalistijoukkueet olivat ainoat kahden palkinnon saaneet.

18.5.2022 17:02 Pirkka Street Basket

Aurinkoinen Pirkka Street Basket Forssassa

Tiistaina 200 alakoululaista pääsi viettämään vuoden hauskinta koulupäivää, jonka mahdollistivat K-Citymarket Forssan kauppias ja Feeniks Basketin kokenut ja taitava talkoolaisjoukko. Pelejä pelattiin aamupäivän aikana kuudella kentällä keväisessä auringonpaisteessa.

18.5.2022 13:11 Susiladies

Naisten koripallomaajoukkueen ensimmäisestä ottelusta tänään kuluneeksi 70 vuotta

Tänään keskiviikkona 18.5. tulee kuluneeksi 70 vuotta Suomen naisten koripallomaajoukkueen ensimmäisestä ottelusta. Viisi kertaa historiansa aikana arvokisoihin osallistunut naisten maajoukkue tavoittelee nousua takaisin arvokisatasolle.

17.5.2022 16:25 Pirkka Street Basket

Pirkka Street Basket kokosi Karkkilan alakoulut yhteen

Pirkka Street Basket -kiertueen matka jatkui Karkkilaan, missä pelipaikkana toimi pelejä varten suljettu kadunpätkä keskustassa. Karkkilan Urheilijoiden ja K-Supermarket Karkkilan kanssa yhteistyössä järjestettyyn tapahtumaan osallistui yhteensä 350 alakoululaista.

17.5.2022 09:55 Korisliiga

Perttu Blomgren ja Vilpas jatkosopimukseen

Salon Vilpas ja Perttu Blomgren ovat solmineet yksivuotisen jatkosopimuksen. 20-vuotias takamies oli suuressa roolissa hopeaan päättyneellä kaudella.

16.5.2022 16:55 Korisliiga

Jussi Savolainen Vilppaan päävalmentajaksi, Sami Toiviaisesta seuran uusi toiminnanjohtaja

Päättyneellä kaudella SM-hopeaa saavuttanut Salon Vilpas on maanantaina kertonut uusista tulevaisuuden kuvioistaan. Päävalmentajaksi nousee seuran oma kasvatti Jussi Savolainen. Sami Toiviainen puolestaan siirtyy toimiston puolelle.

16.5.2022 14:18 Pirkka Street Basket

Hauska Pirkka Street Basket -päivä Leppävaarassa

Pirkka Street Basket -kiertue jatkui maanantaina Espoon Leppävaarassa, missä 150 alakoululaista vietti vuoden hauskinta koulupäivää katukoriksen merkeissä. Eväät tapahtumaan tarjosi K-Citymarket Sellon kauppias ja tapahtuman paikallisesti organisoinnista vastasi Leppävaaran Pyrintö.

Näytä lisää vastaavia