ToPolle seitsemäs perättäinen voitto, Huima voittoon trillerissä Robinsonin kolmosella

29.11.2014 Lauantain Korisliiga-kierroksella nähtiin kasa hienoja otteluita. ToPo esiintyi jälleen vahvasti keräten jo seitsemännen perättäisen voittonsa, Huiman voittaessa oman trillerinsä Kenya Robinsonin viime hetken kolmosella. Sarjataulukon häntäpään joukkueet TuRi ja FoA esittivät myös hyviä otteita, vaikka ihan loppuun asti ei bensa riittänytkään.

ToPo ja Heta Korpivaara jatkavat vakuuttavaa etenemistään Korisliigassa. Tänään kaatui Vimpelin Veto.

Ilpo Rantasen johtama Tampereen Pyrintö haki lauantaina äärimmäisen tärkeän vierasvoiton Forssasta.

Jennifer Schlott oli kentän kuningatar 36 pisteellään kun Tapiolan Honka nousi päätösjaksolla voittoon ohi Turun Riennon. Kuvat: Tytti Nuoramo & Francois Perthuis

Torpan Pojat jatkaa vakuuttavaa tahtiaan Lappeenrannan Catzin perässä Korisliigan kärkipäässä. ToPon pysäyttämättömältä näyttävän kulkueen uhriksi joutui Töölön kisahallissa lauantain Korisliiga-kierroksella Vimpelin Veto.

ToPon voiton sinetöi joukkueen materiaalin laajuuden ja pelaajien kokemuksen tuoma varmuus ja suorittamisen korkea taso ottelun toisella puoliajalla. 38-39 –tappiotilanteesta toiselle puolikkaalle lähtenyt ToPo tuli astetta terävämpänä ulos pukukopista, ja päätösneljänneksellä oli kentällä enää yksi joukkue joka voitosta kilpaili.

- Tehtiin jälleen kerran peli meille vaikeaksi. Vimpeli pelasi ensimmäisen jakson ennakkoluulottomasti ja voitti kaikki kaksinkamppailut. Toisella puoliajalla pelasimme omilla vahvuuksillamme, parannettiin puolustustamme ja hyökkäyksessä liikuimme paremmin, summasi ToPo-luotsi Kari-Pekka Klinga

Vierailijoiden leirissä oltiin syystäkin tyytyväisiä ottelun ensimmäiseen puoliaikaan.

- Tänään tulimme eri ilmeellä, kuin Kotkassa edellisellä viikolla. Olen tyytyväinen, pelasimme hyvällä ilmeellä ja puolustimme hyvin.  Hävittiin levypallot ja Topo ratkaisi kokemuksella ja kypsyydellä. Ekan matsin hävisimme  Topolle 40 pinnaa ja nyt pysyimme hyvin mukana viimeisen jakson loppuvaiheille saakka, niputti Vedon pääkäskijä Jukka-Pekka Kujala

Kotijoukkueen tehokkaimpina Kisahallin lauantaissa toimivat todella vakuuttavaa jälkeä tehnyt sentteri Niina Laaksonen (28 pistettä/20 levypalloa), sekä tasaista suorittamistaan jatkanut Heta Korpivaara (22/8/5 syöttöä).

Vierailijoiden Kenya McBee (18/13) suoriutui puhteestaan tupla-tuplan arvoisesti, ja sai kiitettävää tukea Breanna Salleylta (14/4 syöttöä).

Ottelutilastot: ToPo-ViVe

Kenya Robinsonin kolmonen toi Huimalle voiton trillerissä

Kenya Robinsonin viimeisellä sekunnilla sukkaan upottama kolmen pisteen heitto lähetti Äänekosken liikuntahallin yleisön tyytyväisenä kotiin, kun Huima päihitti lauantai-illan tiukimmassa ottelussa Hyvinkään Pontevan lukemin 82-81 (34-37).

Ottelu kulki päätösneljänneksellä Huiman hallinnassa aina päätösminuutille asti, kunnes Titta-Riina Lepistön kahden pisteen hyppyheitto vei HyPon pisteen johtoon. Anni Jämsällä oli mahdollisuus siirtää Huima vapaaheittoviivalta kolmen pisteen karkumatkalle seitsemän sekuntia ennen loppua, mutta vain ensimmäisen kahdesta heitosta osuttua sukkaan, jäi Huimalle mahdollisuus tasoittaa ottelu, tai voittaa se kolmosella.

Tässä vaiheessa kuvaan astui ikinuori Kenya Robinson. Chandra Harrisin otettua puolustuslevypallon, siirtyi Huima nopeasti toiseen päähän, eikä Robinson erehtynyt kaaren takaa. Pallo sukkaan ja kellossa sekunti aikaa. HyPon Taru Tuukkanen pääsi vielä yrittämään voittoa, mutta naisen lay-up ei riman läpi tietään löytänyt.

Kotijoukkue Huiman parhaana esiintyivät tupla-tuplan tehoillut Chandra Harris (20/14), peliä mallikkaasti johtanut Michaela Houser (18/5 syöttöä) sekä tietysti ottelun ratkaissut Robinson (16/7/4 riistoa).

HyPon kirkkaimpana tähtenä tuikki tälläkin kertaa sentteri-tähti Tuukkanen joka oli joukkueensa ykkönen niin pisteissä (18), levypalloisa (12) sekä syötöissä (4). Parasta tukea pisteiden muodossa tarjosivat Anni Jämsä (17) sekä Mirka Kilpijärvi (16).

Ottelutilastot: Huima-HyPo

Pyrinnön toinen puoliaika liikaa Forssan Alulle

Forssan Alun nousujohteinen pelaamisen taso ei lauantaina kestänyt Feeniksin kotiyleisön harmiksi kuin avauspuolikkaan ajan. Toisella puoliajalla Pyrintö tuli ensin rinnalle ja sen jälkeen heittämällä ohi, voittaen ottelun lopulta lukemin 95-73 (41-45).

Vierailijoiden voiton takuunaisina toimivat ottelun pisteykkönen Jessica Schroll (25), tupla-tuplan operoinut Brittany Hedderson (14/10) sekä Pyrinnön hyökkäystä mallikkaasti johtanut takamies Meral Bedretdin (17/6 syöttöä).

Alun jenkkikolmikon avausottelu ei luonnollisestikaan ollut virheetöntä suorittamista, mutta tupla-tuplan toimittanut laituri Sarah Hansen (12/11/3 syöttöä), 14 pistettä pussittanut takamies Ashley Evans ja palloa hyvin liikuttanut takamies Brittany Kennedy (5/5/5 syöttöä) nostattivat epäilemättä toiveita Feeniksin yleisössä.

Ottelutilastot: FoA-Pyrintö

Honka päätösjaksolla Riennon ohi

Nunnavuoren Palloiluhallissa nähtiin pitkästä aikaa positiivisin esitys Turun Riennolta. Kolme jaksoa vierailija Hongan kanssa tasaisesti kamppailleet turkulaiset eivät kuitenkaan saaneet kuuden ottelun mittaiseksi kasvanutta tappioputkeaan katkaistua, vaan vierasjoukkue keräsi sarjapisteet matkaansa lukemin 91-83 (39-48).

Tapiolan Hongan Jennifer Schlott oli jatkuva riesa turkulaisille, päästessään vapaaheittoviivalle käytännössä koska tahansa tahtoi, ja kaikki 14 heittoaan bonusviivalta upottikin osana 36 pisteen iltapuhdettaan. Elina Koskimies esiintyi myös edukseen, tarjotessaan Schlottille tukea pussittaen 18 pistettä.

TuRin pisteykkönen oli tuttuun tapaan Shafontaye Myers (32/11 levypalloa), ja myös Amber Moore jatkoi positiivisia esityksiään upottamalla 21 pistettä ja repien käsiinsä 7 levypalloa.

Ottelutilastot: TuRi-Honka
 
7.9.2021 10:41 Naisten Korisliiga

Henna Salomaa palaa naisten Korisliigaan – myös Kelsey McClure vahvistamaan ToPoa

Torpan Poikien naisten Korisliiga-joukkue on solminut kaksi uutta pelaajasopimusta tulevalle kaudelle. Joukkueeseen lisäkokemusta tuo paluun Korisliiga-kentille tekevä Henna Salomaa. Lisäksi seura solmi sopimuksen Kelsey McCluren kanssa.

6.9.2021 08:37 Naisten Korisliiga

Vuoden pelaajaksi valittu Linda-Lotta Lehtoranta jatkaa Peli-Karhuissa

Hallitseva Suomen mestari sai iloisia uutisia, kun naisten maajoukkueen takapelaaja Linda-Lotta Lehtoranta solmi yksivuotisen jatkosopimuksen kotkalaisseuran kanssa.

3.9.2021 08:30 Naisten Korisliiga

EBT:lle tärkeitä jatkosopimuksia: Vesiluoma, Mäntylä ja Niinikoski jatkavat

Naisten Korisliiga-kauteen valmistautuva Espoo Basket Team on solminut jatkosopimukset Lotta Vesiluoman, Kiia Mäntylän ja Amanda Niinikosken kanssa. Uusina pelaajina joukkueeseen liittyvät Juliana Haddad ja Roberta Björnman.

25.8.2021 08:55 Susiladies

Liisa Taponen on sitoutunut Illinoisin yliopistoon

Kasvattajaseurassaan Tampereen Pyrinnössä loistodebyyttikauden naisten Korisliigassa pelannut Liisa Taponen, 19, on tehnyt suullisen sitoumuksen University of Illinoisin kanssa. Susiladiessa tulikasteensa tänä kesänä saanut Taponen siirtyy Yhdysvaltojen yliopistosarjaan syksyllä 2022.

5.8.2021 09:07 Naisten Korisliiga

Upea ura jatkuu: Taru Tuukkanen vahvistamaan ToPoa

Suomalaisen naiskoripalloilun ikoni, Taru Tuukkanen, on solminut vuoden mittaisen sopimuksen kasvattajaseuransa kanssa. Tuukkanen tekee paluun seuran edustusjoukkueeseen yli kymmenen vuoden tauon jälkeen.

26.7.2021 08:23 Naisten Korisliiga

Rashida Timbilla vahvistaa Kouvottaria – Elli Salovaara jatkaa

Naisten Korisliigan Kouvottaret on solminut tulevaa kautta koskevan pelaajasopimuksen kanadalaisen 185-senttisen Rashida Timbillan, 28, kanssa. Timbillan lisäksi takapelaaja Elli Salovaara, 20, jatkaa Kouvolassa myös tulevalla kaudella.

23.7.2021 10:00 Naisten Korisliiga

Naisten Korisliigan vahvistettu sarjaohjelma kaudelle 2021-2022 on julkaistu

Kamppailu Suomen mestaruudesta naisien osalta käynnistyy lokakuun alussa ja mestari on selvillä viimeistään 26.4.2022. Myös naisten Korisliigassa siirrytään formaattiin, jossa joukkueet jaetaan tammikuussa ylempään ja alempaan jatkosarjaan.

17.7.2021 13:21 Naisten Korisliiga

Magdalene Agyei ja Meri Damoiseaux jatkavat ToPossa

Torpan Poikien naisten Korisliiga-joukkue on solminut kaksi jatkosopimusta. Viime kausien luottopelaaja Magdalene Agyei, 22, jatkaa joukkueessa, jonka lisäksi myös Meri Damoiseaux, 20, on solminut jatkosopimuksen ToPon kanssa.

14.7.2021 13:03 Naisten Korisliiga

Elena Melto tekee paluun Lappeenrannan Catziin

Naisten Korisliigan Catz Lappeenranta sai riveihinsä kovan luokan paluumuuttajan, kun kaksi edellistä kautta Peli-Karhuissa pelannut Elena Melto, 35, palaa kasvattajaseuraansa. Melton ja Catzin välinen sopimus on yksivuotinen.

12.7.2021 14:43 Naisten Korisliiga

Vuoden kehittynein pelaaja Roosa Kosonen siirtyy Forssan Alkuun

Naisten Korisliigan kauden 2020/21 kehittyneimmäksi pelaajaksi valittu Roosa Kosonen, 21, siirtyy Catz Lappeenrannasta Forssan Alkuun. Alku on myös tehnyt sopimuksen Tampereen Pyrinnöstä siirtyvän Tinna Rantalaisen kanssa.

28.6.2021 11:06 Susiladies

Minna Sten on päättänyt lopettaa koripallouransa

Kaksinkertainen naisten Korisliigan vuoden puolustuspelaaja, kolminkertainen Suomen mestari ja 76 naisten maaottelua pelannut Minna Sten, 33, on päättänyt lopettaa uransa.

17.6.2021 20:00 Korisliiga

Pääsarjojen sarjalisenssit kaudelle 2021–22 myönnetty – mukana ennätysmäärä joukkueita

Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjapaikat pelikaudelle 2021–22. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 10 sarjalisenssiä. Suurin muutos nähdään miesten I divisioona B:ssä sekä naisten I divisioonassa, joiden joukkuemäärät kasvavat.

25.5.2021 10:00 Korisliiga

Aalto, Luukkonen ja Salonen divisioonien parhaat pelaajat, Vilppaan Vihiniemi Vuoden seurajohtaja

Mikael Aalto valittiin I divisioona A:n parhaaksi pelaajaksi, I divisioona B:n paras oli Eemi Luukkonen. Naisten I divisioonan Vuoden pelaajaksi valittiin Sanni Salonen. Mestaruutta juhlineen Salon Vilppaan toiminnanjohtaja Marko Vihiniemi palkittiin Vuoden seurajohtajana. 

7.5.2021 14:40 Naisten Korisliiga

Linda-Lotta Lehtoranta on naisten Korisliigan Vuoden pelaaja, mestari Peli-Karhut rohmusi palkintoja

Naisten Korisliiga-seurojen valmentajat ja kapteenit valitsivat 29-vuotiaan Linda-Lotta Lehtorannan sarjan parhaimmaksi pelaajaksi. Suomen mestari Peli-Karhujen edustajia palkittiin neljässä kategoriassa.

5.5.2021 10:22 Naisten Korisliiga

Tähtipelaaja Zykera Rice vuoden jatkosopimukseen Peli-Karhujen kanssa

Tuore Suomen mestari Peli-Karhut solmi jatkosopimuksen Gonzagan yliopiston kasvatin Zykera Ricen kanssa.

29.4.2021 12:14 Naisten Korisliiga

Mestaruushaastattelussa Roosa Lehtoranta: ’’ Sillä on iso merkitys, että ensimmäinen mestaruus tulee siellä, mistä kaikki on lähtöisin’’

Kotkan Peli-Karhut juhli sunnuntaina Suomen mestaruutta. Joukkueen riveissä ensimmäisestä mestaruudestaan pääsi nauttimaan seuran oma kasvatti Roosa Lehtoranta.

25.4.2021 17:19 Naisten Korisliiga

Peli-Karhut vei Suomen mestaruuden

Finaalisarjan neljäs ottelu pelattiin Espoossa. Peli-Karhut nousi toisella puoliajalla voittoon 75-57 ja pääsi juhlimaan Suomen mestaruutta. Joukkue voitti kauden aikana kaiken mahdollisen, sillä se vei tällä kaudella myös Suomen cupin.

24.4.2021 12:02 Korisliiga

Koriksen supersunnuntai valtaa Ruudun – kuuden tunnin lähetyksessä katkolla miesten sekä naisten mestaruus

Tulevana sunnuntaina vietetään todellista korisfanien juhlaa, kun Ruutu välittää naisten 4. ja miesten 5. finaaliottelun suorana kanavillaan. Ennakkostudio käynnistyy jo klo 14.30. Peli-Karhut ja Vilpas voivat voitolla varmistaa Suomen mestaruuden.

22.4.2021 20:10 Naisten Korisliiga

Hongalle avausvoitto finaalisarjassa

Kotkan Peli-Karhuilla oli mahdollisuus ratkaista Suomen mestaruus suoraan kolmessa ottelussa. Vierasjoukkue ei kuitenkaan tähän suostunut ja hallitsi päivän ottelua oikeastaan alusta loppuun. Ratkaisu siirtyi ainakin neljänteen peliin, kun Honka voitti 90-64.

20.4.2021 09:10 Erotuomarit

Naisten toisessa finaalissa tehtiin historiaa: naispuolinen nelikko vastasi oikeuden jakamisesta

Tapiolan Hongan ja Peli-Karhujen toisessa finaalissa tehtiin suomalaista korishistoriaa, kun ottelun koko erotuomarikolmikko sekä komissaari olivat naisia.

Näytä lisää vastaavia