27.3.2023 09:53 Parhaillaan puolivälierissä pelaava Tapiolan Honka on solminut kolme jatkosopimusta tulevalle kaudelle. Cierra Walker, Marianne Määttänen ja Peppi Tyynilä jatkavat espoolaisjoukkueessa.
Kuva: Ville Vuorinen
Walkerille tuleva kausi on toinen Hongassa. Walker on ollut yksi sarjan tarkimmista kolmenpisteen heittäjistä (40%). Hän on tehtaillut 18,5 pistettä ja jakanut 4,4 koriin johtanutta syöttöä ottelua kohden.
- Loistavaa saada Cierran kaltainen positiivinen ja ahkera ammattilainen takaisin ensikaudeksi. Meille on ollut jo pitkään selvää, että haluamme mahdollisimman paljon jatkuvuutta tulevan kauden joukkueeseemme. Cierra tuo meille esimerkillistä johtajuutta ja paljon heittouhkaa unohtamatta juonikkaita syöttöjä. Cierra on osoittanut kuluvalla kaudella olevansa liigan parhaita pelaajia omalla pelipaikallaan ja pelaa aina joukkueelle mikä on meidän ohjelman kannalta äärimmäisen tärkeää, päävalmentaja Niko Nyholm kommentoi seuran tiedotteessa.
Marianne Määttänen teki läpimurron kuluvalla kaudella naisten Korisliigassa pelaavan joukkueen aloitusviisikkoon ja on ollut joukkueen kantavia voimia läpi kauden 7,4 pisteen ja 2,2 syötön keskiarvolla ottelua kohden.
- Olen super iloinen Mariannen päätöksestä jatkaa osana joukkuettamme myös kaudella 23-24. Martsa on pelannut huikean tulokaskauden Naisten Korisliigassa. Martsa on nuori pelaaja, joka on kovalla työllä nostanut itsensä täysin uudelle tasolle pelaajana. Sen lisäksi loistavana persoonana hän sopii hyvin joukkueemme tulevaisuuteen. Hänellä on katto erittäin korkealla ja suurella mielenkiinnolla jäämme odottamaan seuraavia askeleita, Nyholm summaa.
Peppi Tyynilä on puolestaan ollut naisten I-divisioonan joukkueessa tärkeässä ja isossa roolissa pelinjohtajan paikalla ja väläytellyt taitojaan myös Naisten Korisliigassa. Peppi on esiintynyt naisten divarissa 11,3 pisteen ja 5,2 syötön keskiarvoilla pelaten reilut 30 minuuttia ottelua kohden.
Sopimuksien myötä Hongalla on naisten Korisliiga-kaudelle 2023-24 kasassa jo kuusi pelaajasopimusta: Elsa Lemmilä, Olivia Saarelainen, Emma Ristola, Marianne Määttänen, Peppi Tyynilä ja Cierra Walker.
Naisten Korisliigassa pelattiin neljä ottelua. Päivän voittajia olivat EBT HBA, ToPo ja Peli-Karhut.
Naisten Korisliigan jatkosarjat saatiin käyntiin. Ylemmässä voitot kirjattiin Kouvottarille ja Peli-Karhuille. Alemmassa jatkosarjassa voittajia olivat BC Nokia ja HBA Märsky.
Vimpelin Vedon naisten Korisliiga-joukkueen pelaajapula saa helpotusta, kun yhdysvaltalainen Destinee Walker, 28, saapuu vahvistamaan joukkuetta.
Naisten Korisliigan jatkosarjat pyörähtävät käyntiin neljän ottelun kierroksella keskiviikkona 29. tammikuuta. Joukkueet pelaavat jatkosarjoissa kaksinkertaisen sarjan, jossa joukkueet kohtaavat samassa jatkosarjassa pelaavat joukkueet kertaalleen kotikentällä ja kerran vieraskentällä.
Naisten Korisliigassa pelattiin runkosarjan viimeiset ottelut. Illan voittajia olivat ToPo, BC Nokia, Kouvottaret, Honka ja Peli-Karhut.
Tulevat ylemmän ja alemman jatkosarjan joukkueet ovat jo selvillä ennen keskiviikona 22. tammikuuta pelattavaa täyttä kierrosta.
Naisten Korisliigassa pelattiin täysi viiden ottelun kierros. Päivän voittajia olivat EBT, HBA, PeKa, Honka ja ToPo.
Naisten Korisliigassa pelattiin kaksi ottelua. Molemmissa otteluissa kotijoukkueet olivat vahvempia, kun voitot kirjattiin EBT:lle ja Kouvottarille.
Kreikassa viime vuonna pelannut Shyia Smith tuo joukkueeseen lisää kokoa ja intensiteettiä.
Naisten Korisliiga jatkui kolmella ottelulla. Sarjapisteitä nappasivat Honka, PeKa ja ToPo.