23.1.2015 Kouvojen uudistunut miehistö saa erinomaisen tulikokeen tänään perjantai-iltana Mansikka-ahon urheiluhallissa, kun kouvolalaisten vieraaksi saapuu kovassa talvivireessä oleva Bisons Loimaa. Joukkueet ovat kohdanneet tällä kaudella kahdesti ja molemmat ovat poistuneet voittajana kotikentältään. Ottelun näyttää suorana nettilähetyksenä sekä VeikkausTV että KorisliigaTV.

Jason Conley ja Kouvot saavat vieraakseen "Manskarille" Bisonsin. Kuva: Kai Kilappa.
Viimeiset kaksi peliään voittanut Kouvot on sitten edellisen Honka-kotivoittonsa jälkeen päässyt harjoittelemaan viikon ajan. Joukkueen tuoreimmat kasvot Matthew Gibson ja Andre Williamson ovat täten päässeet hieman paremmin joukkueen kuvioihin mukaan.
- Meillä on takana kaksi viikkoa harjoittelua uudella joukkueella. Kiva nähdä missä mennään tällä hetkellä, Kouvot-luotsi Jyri Lehtonen kommentoi.
- Kouvoilla on täysin uusi joukkue verrattuna viime kertaan. Gibson ja Williamson ovat suurissa rooleissa. Meidän pitää pystyä rajoittamaan Kouvojen runeja, sillä emme saa antaa heille yhtään itseluottamusta, Bisonsin päävalmentaja Greg Gibson analysoi.
Vaikean alkukauden jälkeen Bisonsin kone on lähtenyt käyntiin aiemmilta pääsarjakausilta tuttuun tapaan: viimeisestä kymmenestä Korisliiga-ottelusta loimaalaiset ovat voittaneet kahdeksan ja joukkue on noussut pudotuspeliviivan tuntumasta sarjakolmoseksi.
- Biisonit ovat viime viikkoina osoittaneet olevansa sarjan kuumin joukkue. Suuri ottelumäärä on hitsannut biisoneiden joukkuepelaamisen yhteen poikkeuksellisen aikaisessa vaiheessa tätä kautta, Lehtonen kertoo.
Ottelu alkaa 23.1. kello 18:30 Mansikka-ahon urheiluhallissa. Ottelun näyttää suorana nettilähetyksenä sekä KorisliigaTV että VeikkausTV.
Susijengin EM-mitalipelijoukkueeseen viime kesänä kuulunut ja marraskuussa Karhu Basketia Korisliigassa edustanut helsinkiläislähtöinen Wartti Basketin kasvatti Andre Gustavson, 196 cm ja 26 vuotta, on solminut loppukauden kattavan sopimuksen Belgian suurseuran Filou Oostenden kanssa.
Toista kautta Tampereen Pyrinnön pelinjohtajan paikalla pelaava Valtteri Mervola kertoo saaneensa Pyynikin palloiluhallin yleisöltä paljon lämmintä palautetta. Parin vuoden takainen lyhyt Saksan-kokemus kuitenkin laittaa edelleen miettimään toisen ulkomaanmatkan mahdollisuutta.
Korisliigassa kahdeksannella sijalla oleva Uudenkaupungin Korihait tekee kokoonpanoonsa muutoksia. Joukkueen vahvuuteen liittyvät yhdysvaltalaispelaajat Frank Champion ja Jamir Harris. Alkukauden haiparvea edustaneen Bobby Planutisin sopimus on puolestaan purettu. Lisäksi Aamos Nikulan sopimus on purettu pelaajan omasta pyynnöstä.
Hiljattain pitkän tappioputken kärsinyt Korhait sai alle toisen peräkkäisen voiton, joka oli kaikkiaan kauden viides. Vaikeasta alkukaudesta kärsinyt Kataja Basket puolestaan sai tililleen kauden kolmannen onnistumisen.
Kauhajoki kipuaa ahkerasti Korisliigan sijoja ylöspäin. Tämän illan vierasvoitolla se ohitti Seagullsin ja on toisella sijalla tasoissa Hongan kanssa, joka otti niin ikään vierasvoiton omasta ottelustaan Loimaalla. Illan kolmannen vierasvoiton vienyt Vilpas jatkaa edelleen sarjan kärjessä.
Mikael Aalto, Jalen Brooks ja Ty Berry olivat joukkueidensa pistekuninkaat illassa, jonka aikana Korisliigan paalupaikka vaihtoi hallitsijaa ja kauden upeasti aloittanut Korihait sai vihdoin tappioputkensa katki.
Miesten Korisliigassa sarjapisteitä keräsivät Bisons Loimaa, KTP-Basket ja Tapiolan Honka.
Pitkän ja menestyksekkään valmentajauran Korisliigassa tehnyt entinen huippupelaaja ja Äänekosken Huiman kasvatti Jyri Lehtonen, 51, on Viroon siirtyneen Anton Mirolybovin seuraaja Helsinki Basketball Academyn Divari A:ssa pelaavan poikien edustusjoukkueen päävalmentajana sekä nuorten olympiavalmentajana.
Kuukauden pelaaja Kahron Ross johti Helsinki Seagullsin lokakuussa kuuden ottelun mittaiseen voittoputkeen ja tilastoi omiksi keskiarvoikseen tuplatuplan 17,7 pisteellä ja 10,1 syötöllä.
Henri Permanto ja Henri Kantonen olivat Kataja Basketin johtotähtiä, kun sarjan kärkikaksikkoon kuuluva Salon Vilpas taipui Joensuussa.