Talvivireessä oleva Bisons Kouvojen vieraaksi

23.1.2015 Kouvojen uudistunut miehistö saa erinomaisen tulikokeen tänään perjantai-iltana Mansikka-ahon urheiluhallissa, kun kouvolalaisten vieraaksi saapuu kovassa talvivireessä oleva Bisons Loimaa. Joukkueet ovat kohdanneet tällä kaudella kahdesti ja molemmat ovat poistuneet voittajana kotikentältään. Ottelun näyttää suorana nettilähetyksenä sekä VeikkausTV että KorisliigaTV.

Jason Conley ja Kouvot saavat vieraakseen "Manskarille" Bisonsin. Kuva: Kai Kilappa.


Viimeiset kaksi peliään voittanut Kouvot on sitten edellisen Honka-kotivoittonsa jälkeen päässyt harjoittelemaan viikon ajan. Joukkueen tuoreimmat kasvot Matthew Gibson ja Andre Williamson ovat täten päässeet hieman paremmin joukkueen kuvioihin mukaan.

- Meillä on takana kaksi viikkoa harjoittelua uudella joukkueella. Kiva nähdä missä mennään tällä hetkellä, Kouvot-luotsi Jyri Lehtonen kommentoi.

- Kouvoilla on täysin uusi joukkue verrattuna viime kertaan. Gibson ja Williamson ovat suurissa rooleissa. Meidän pitää pystyä rajoittamaan Kouvojen runeja, sillä emme saa antaa heille yhtään itseluottamusta, Bisonsin päävalmentaja Greg Gibson analysoi.

Vaikean alkukauden jälkeen Bisonsin kone on lähtenyt käyntiin aiemmilta pääsarjakausilta tuttuun tapaan: viimeisestä kymmenestä Korisliiga-ottelusta loimaalaiset ovat voittaneet kahdeksan ja joukkue on noussut pudotuspeliviivan tuntumasta sarjakolmoseksi.

- Biisonit ovat viime viikkoina osoittaneet olevansa sarjan kuumin joukkue. Suuri ottelumäärä on hitsannut biisoneiden joukkuepelaamisen yhteen poikkeuksellisen aikaisessa vaiheessa tätä kautta, Lehtonen kertoo.

Ottelu alkaa 23.1. kello 18:30 Mansikka-ahon urheiluhallissa. Ottelun näyttää suorana nettilähetyksenä sekä KorisliigaTV että VeikkausTV.

 

Lisätietoja: VeikkausTV
Lisätietoja: KorisliigaTV

Asiat

 
15.11.2025 20:08 Korisliiga

Korihait palasi voittojen tielle kuuden ottelun tappioputken jälkeen – Vilpas kaatoi Seagullsin ja nousi taas sarjan kärkeen

Mikael Aalto, Jalen Brooks ja Ty Berry olivat joukkueidensa pistekuninkaat illassa, jonka aikana Korisliigan paalupaikka vaihtoi hallitsijaa ja kauden upeasti aloittanut Korihait sai vihdoin tappioputkensa katki.

14.11.2025 21:17 Korisliiga

Kokko ja Keeler Bisonsin tehokaksikko – KTP kaatoi Kouvot 27:llä

Miesten Korisliigassa sarjapisteitä keräsivät Bisons Loimaa, KTP-Basket ja Tapiolan Honka.

12.11.2025 14:20 Pääjuttu

Jyri Lehtonen HBA:n poikien edustusjoukkueen päävalmentajaksi

Pitkän ja menestyksekkään valmentajauran Korisliigassa tehnyt entinen huippupelaaja ja Äänekosken Huiman kasvatti Jyri Lehtonen, 51, on Viroon siirtyneen Anton Mirolybovin seuraaja Helsinki Basketball Academyn Divari A:ssa pelaavan poikien edustusjoukkueen päävalmentajana sekä nuorten olympiavalmentajana.

12.11.2025 14:03 Korisliiga

Seagullsin Kahron Ross kertoo erityisestä suhteestaan Suomeen ja Korisliigaan – ”Olen pikkukaupungin kasvatti, joten eniten sopeutumista on vaatinut muutto Nokialta Helsinkiin”

Kuukauden pelaaja Kahron Ross johti Helsinki Seagullsin lokakuussa kuuden ottelun mittaiseen voittoputkeen ja tilastoi omiksi keskiarvoikseen tuplatuplan 17,7 pisteellä ja 10,1 syötöllä.

8.11.2025 21:24 Korisliiga

Henrit johtivat Katajan vihdoin kauden toiseen voittoon – Lahdelta näyttävä esitys vierasmatkalla

Henri Permanto ja Henri Kantonen olivat Kataja Basketin johtotähtiä, kun sarjan kärkikaksikkoon kuuluva Salon Vilpas taipui Joensuussa.

7.11.2025 21:32 Korisliiga

Honka nappasi vierasvoiton Seagullsista ja nousi ottelun päähän sarjan kärkipaikasta – myös Lapualla kärsittiin kotitappio

Alvar Peltoniemi johti Hongan voittoon hurjalla 17 pisteen ja 15 levypallon tuplatuplalla. KTP:n voitossa Tuomas Hirvonen puolestaan nakutteli 12 pistettä ja jakoi kymmenen syöttöä.

6.11.2025 14:41 Korisliiga

Kahron Ross on valittu Korisliigan lokakuun kuukauden pelaajaksi

Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Kauden ensimmäinen valinta on Helsinki Seagullsin Kahron Ross.

5.11.2025 21:40 Korisliiga

Pyrintö dominoi peliä häkellyttävin pistelukemin – toisaalla Gustavson ja Granlund johtivat omat joukkueensa voittoihin

Tampereen Pyrintö kaatoi Kobrat tehden 133 pistettä. Vastaavaan lukemaan on ylletty 2000-luvun aikana vain neljästi. Illan muita voittajia olivat Kauhajoki ja KTP-Basket.

4.11.2025 21:35 Korisliiga

Seagulls ja Vilpas tasapisteissä sarjan johdossa – voitot tänään liigan koko kärkikolmikolle

Helsinki Seagulls, Salon Vilpas ja Tapiolan Honka pitävät kolmen kärkeä miesten Korisliigassa.

4.11.2025 10:24 Korisliiga

Andre Gustavson palaa Karhu Basketiin

Räjähtävän sisääntulon Korisliigaan viime kaudella tehnyt Andre Gustavson, 196 cm ja 26 vuotta, palaa maajoukkuetaukoon asti kestävällä sopimuksella hallitsevan SM-hopeamitalisti Karhu Basketin riveihin. Sopimuksessa on optio loppukaudesta. Wartti Basketin kasvatteihin lukeutuva Gustavson edusti Suomea mitalipeleihin päättyneissä historiallisissa kesän 2025 EM-kotikisoissa.

Näytä lisää vastaavia