12.10.2020 09:22 Viime viikolla nähtiin useita onnistumisia Susiladiesin pelaajilta. Anissa Pounds avasi kauden tehokkaasti Belgiassa ja Anniina Äijänen, Elina Koskimies sekä Helmi Tulonen saivat hyvän startin kauteen Espanjassa.

Elina Koskimies avasi kautensa vahvasti. (Kuva: Ville Vuorinen)
Awak Kuier oli Italian liigassa kahdesti tositoimissa viikon aikana. Ragusa hävisi ensimmäisessä ottelussaan Virtus Bolognalle 60-63 (34-30) Kuierin tilastoidessa kahdeksan pistettä, kuusi levypalloa, kaksi syöttöä, riiston ja kaksi torjuntaa.
Ottelutilastot
Viikonloppuna Ragusa palasi voittojen tielle kaatamalla Dinamo Sassarin 84-67 (40-28). Kuier heitti jälleen kahdeksan pistettä ja lisäksi saalisti viisi levypalloa, kolme syöttöä, riiston ja torjunnan.
Ottelutilastot
Espanjan liigassa Marianne Kalinin ja Sara Rokkasen Bembibre hävisi niukasti Zaragozan vieraana 75-79 (35-43). Kalin heitti kuusi pistettä, nappasi viisi levypalloa ja otti yhden riiston. Rokkanen jäi ottelussa ilman tilastomerkintöjä.
Ottelutilastot
Liga Femenina 2 starttasi viikonloppuna ja Anniina Äijänen pääsi viettämään murskajaisia Ferrolin voittaessa Cortegadan selvästi 94-29 (44-14). Anniina Äijänen oli joukkueensa parhaimmistoa 12 pisteen, seitsemän levypallon ja neljän syötön saaliillaan.
Ottelutilastot
Mikäli twiitti ei näy yläpuolella, voit katsoa sen täältä.Final del partido en A Malata.
— Baxi Ferrol (@UniFerrol) October 10, 2020
BAXI Ferrol 94@ADCORTEGADA 29#DISFRUTARdelCAMINO #LF2 pic.twitter.com/8D4V5ruZBW
Elina Koskimies ja Helmi Tulonen pääsivät myös voiton makuun Ibaizabalin voittaessa vieraskentällä Barakaldon 64-47 (32-19). Suomalaiskaksikko esiintyi vahvasti Koskimiehen saadessa tilastoihinsa 11 pistettä ja kahdeksan levypalloa. Hänen teholukunsa 15 oli myös joukkueen paras. Tulonen komppasi mallikkaasti kahdeksan pisteen, kuuden levypallon, yhden syötön ja yhden riiston tilastoilla.
Ottelutilastot
Ruotsin liigassa Sandra Kastrenin ja Ninni Salmen Wetterbygdens Sparks hävisi loppusekuntien korilla Södertäljelle 72-74 (33-32). Karstenin sai tilastoihinsa kolme pistettä, yhden levypallon ja syötön. Salmi jäi pisteittä, mutta kahmi kahdeksan levypalloa ja antoi yhden syötön.
Ottelutilastot
Mikäli upotus ei näy yläpuolella, voit katsoa sen täältä.
Anissa Poundsin kausi Belgiassa käynnistyi kahdella tappiolla. Ensin viikolla Spirou Charleroi nappasi Pepinsteristä 88-57 (40-29)-voiton. Pounds oli joukkueensa pisteykkönen 12 pisteen saldolla ja tilastoihin kertyi myös kolme levypalloa, kaksi syöttöä ja kaksi riistoa.
Ottelutilastot
Viikonloppuna Pepinster hävisi Liege Panthersille 62-92 (27-43). Pounds oli jälleen tehokkaana 15 pisteen, kuuden levypallon, kolmen syötön ja riiston tilastoilla.
Ottelutilastot
Italian Serie A2:ssa Faenzan sarjanousuun juuri johdattanut Lilli Onnela, 20, siirtyy ensi kaudeksi yliopistokentille. Touhun Pojat Lauttasaaren kasvatti ensi kauden osoite on NCAA:n ykköstasolla pelaava Davidson.
WNBA:ssa Dallas Wings voitti vieraissa New York Libertyn 91-76 (43-44). Awak Kuier pelasi Wingsille 24 minuuttia, joiden aikana hän tilastoi 10 pistettä, 6 levypalloa, yhden syötön ja kaksi torjuntaa.
WNBA:ssa Dallas Wings voitti kotonaan Washington Mysticsin 69-92 (29-38). Awak Kuier keräsi 20 minuutin peliajalla 9 pistettä, kolme levypalloa, neljä syöttöä, kolme riistoa ja yhden torjunnan.
WNBA:ssa Dallas Wings pelasi kauden ensimmäisen kotiottelunsa, jossa vieraileva Atlanta Dream oli parempi 77-72 (38-41). Awak Kuier tilastoi 6 pistettä ja 4 levypalloa 14 minuutin ja 32 sekunnin peliajalla.
Kahden kauden mittaisen tauon jälkeen Awak Kuier, 24, nähdään tänä kesänä jälleen WNBA-parketeilla Dallas Wingsin riveissä. WNBA:n kausi 2026 käynnistyy tänä viikonloppuna ja Wings pelaa ensimmäisen ottelunsa lauantaina klo 20.00 Suomen aikaa Indiana Feveriä vastaan.
Lilli Onnela oli jälleen isossa roolissa, kun Faenza eteni yllättäen lohkonsa finaaliin. Anissa Poundsin Oaklands Wolves eteni Ison-Britannian liigan välieriin.
Helmi Tulonen pääsi juhlimaan Slovakian liigan pronssimitaleja. Lotta-Maj Lahtisen Araski pelasti sarjapaikkansa kauden päätösottelussa ja Lilli Onnela oli ilmiliekeissä Italiassa.
Awak Kuier pääsi taistelemaan Euroliigan voitosta, mutta tuloksena oli kirvelevä finaalitappio. Linda-Lotta Lehtoranta pääsi Bulgariassa juhlimaan mestaruutta ja Lilli Onnelan Faenza eteni jatkoon Italiassa.
Elina Koskimiehen ja Roosa Lehtorannan Saarlouis Royals joutui taipumaan Saksan Bundesliigan pudotuspelien puolivälierissä. Lopputulosta lukuun ottamatta Koskimiehelle jäi kuitenkin positiivinen maku kaudesta.
Päättyneellä NCAA-kaudella North Carolinassa pelannut Elina Aarnisalo, 20, palaa ensi kaudeksi UCLA:n riveihin, jossa hän aloitti yliopistouransa.