Seagulls murskasi Korihait Kisahallissa – Mangano johdatti Kauhajoen kotivoittoon

12.1.2019 20:47 Pyrintö nousi arvokkaaseen voittoon Joensuussa.

Seagullsin Tuukka Kotti täytti tilastoriviään tasaisesti, 9 pistettä, 13 levypalloa ja 7 syöttöä. Kuva: Ville Vuorinen

Hiljalleen koko miehistönsä täyteen teräänsä saanut Helsinki Seagulls oli ylivoimainen isäntä Uudenkaupungin Korihaiden vieraillessa Kisahallin parketilla. Seagulls latoi tulostaululle murskaavat loppulukemat 115–79 (58–39).

Kotijoukkue jätti Korihait kauas taakseen toisella neljänneksellä. Seagulls voitti toisen jakson peräti 34–17.

Avauspuoliskolla edukseen esiintyi etenkin paluun pitkästä loukkaantumisesta viime viikkoina tehny Wayne Blackshear. Blackshear tulitti läheltä ja kaukaa lähes erehtymättömällä heittotyöskentelyllä puoliaikataukoon mennessä jo 20 pistettä.

Toisella puoliajalla Seagullsin valmennusjohto jakoi vastuuta tasaisesti koko rosterille. Siitä huolimatta piste-ero joukkueiden välillä kasvoi tasaisesti. Seagullsilta tilastosarakkeitaan näyttävimmin täyttivät Blackshear (25/2/4s), Jalen Jackson (23/8), Tuukka Kotti (9/13/7s), Jesper Granlund (12/1) ja Juwan Staten (16/2/5s). Blackshear ei epäonnistunut kuin kertaalleen pelitilanneheitossaan.

Seagullsin päävalmentaja Mikko Larkas oli syystäkin tyytyväinen joukkueensa tekemiseen. 115 pistettä on Korisliigassa hurja määrä.

– Silti tärkeintä on kuitenkin se, että joukkueessa ilme on tullut koko ajan positiivisemmaksi.

– Heillä oli vaikeat lähtökohdat eikä peli ollut helppo. Ollaan pelattu nyt kaksi ottelua paljon paremmin joukkueena.

Korihaille lauantainen reissu Helsinkiin oli tosiaan jo lähtökohtaisesti haastava. Kun päävalmentaja Damion Dantzler oli toimitsijakiellossa, joukkueen valmennuksesta vastasi seurassa henkilöstö- ja talousjohtajana toimiva Jouni Grönroos.

– Lähtökohdat joukkueella ei ollut parhaimmat. Aikamoinen loukkaantumissuma ja tänäänkin tippui yksi pelaaja. Sitten tulee tällainen vanha valmentaja vielä sekoilemaan jotain eikä tiedä mistään mitään. Ei edes puolien pelaajien nimiä, Gröönroos selitti.

– Joukkue taisteli loppuun asti, mutta ongelmia oli levypalloissa ja puolustuspäässä. 115 pistettä on aika paljon. Isot pelaajat pelasivat erinomaisesti tänään. Paljon on vielä tekemistä, että saadaan joukkue kasaan ja oikea päävalmentaja paikalle.

Korihaiden pelaajistosta puuttuivat Topias Kuukkanen ja Emil Osmanu Djeen. Seagullsin vieraana pisteistä parhaiten vastasivat Brandon Conley (22/12/6s) ja Bryan Coleman (20/4). Kotimaisesta osastosta Marius Van Andringa (13/1/8s) ja Mika Nuolivirta (14/4) pelasivat kelpo ottelut.

Ottelutilasto

BC Nokia jäi Karhu Basketin jalkoihin

Karhu Basket otti kauden 11. voittonsa kukistamalla Kauhajoella vierailleen BC Nokian selvästi 98–75 (48–35).

Kauhajokelaisjoukkueelle kotivoiton takasivat vahvat keskimmäiset neljännekset. Toinen jakso päättyi Karhu Basketin hyväksi 28–12, kolmas 28–19.

BC Nokia joutui edelleen tulemaan toimeen hyvin laihalla pelaavalla kokoonpanolla. Jälleen koko BC Nokian aloitusviisikko urakoi kentällä yli 30 minuttia. Poissaoloista johtuva kova kuormitus samoilla pelaajilla alkaa hiljalleen näkyä itse kunkin otteissa. Esimerkiksi vahvan kauden pelannut Aapeli Alanen epäonnistui jokaisessa kymmenessä korintekoyrityksessään.

Karhu Basket tuntuu puolestaan jatkuvasti parantavan otteitaan. Tällä kertaa kesken kauden Kauhajoelle palannut Greg Mangano (25/7/3t) alkaa olla elementissään molemmissa kenttäpäädyissä. Ikitaistelija Rene Rougeau (19/12) urakoi totuttuun tyyliinsä. 14 pistettä tehtaillut Bojan Sarcevic jakoi 12 koriin johtanutta syöttöä.

Karhu Basketin seuraava Korisliiga-kamppailu on Uudessakaupungissa ensi lauantaina. BC Nokialla on sen sijaan edessään hieman pidempi tauko, sillä nokialaiset isännöivät Korihaita 23. tammikuuta.

Ottelutilasto

Pyrintö nousi lopussa vierasvoittoon Joensuussa

Tampereen Pyrintö esitti hieman vajaamiehisenäkin huiman nousun Joensuun Kataja Basketin vieraana. Pyrintö käänsi ottelun voitokseen lopulta koriluvuin 82–84 (37–36).

Ottelu näytti olevan jo vahvasti Katajan näpeissä, kunnes tamperelaiset nousivat rinnalle ja ohi.

Katajan Vincent Simpson nosti kotijoukkueen viiden pisteen johtoon, kun pelikellossa oli jäljellä enää alle kaksi minuuttia. Simpsonin korin jälkeen Kataja ei enää korinteossa onnistunut. Pyrintö sen sijaan pussitti seitsemän pistettä Kenneth Manigaultin (25/4/4s) johdolla ja nousi kahden pisteen voittoon.

Voitto oli Pyrinnölle neljäs peräkkäinen. Manigaultin lisäksi Pyrinnöltä 25 pistettä kasasi takamies Jaylon Tate. Pyrinnön poissaolojen lista kasvoi vielä ottelun alla Petri Heinosen ja Jonne Saarisen estyttyä pelipaidan pukemiselta. Ennestään kokoonpanosta uupuivat jo Antero Lehto, Ville Haapoja, Joonas Caven ja Lasse Kilpinen.

Korisliigan lisäksi FIBA Europe Cupissa tahkoavan Katajan parhaat olivat Topias Palmi (20/8/4s) ja Daniel Mullings (17/5/4s).

Katajan peliruuhka ei juuri helpota, sillä Lapuan Kobrat saapuu Joensuuhun jo sunnuntaina klo 17 alkavaan koitokseen. Kataja on voittanut kauden 16 Korisliiga-ottelustaan puolet.

Ottelutilasto

 
1.2.2025 19:54 Korisliiga

Erik Sajantila upotti Korihait kaaren takaa – Katajasta ei tänään vastusta Kauhajoelle

Miesten Korisliigan kahdessa ylemmän jatkosarjan ottelussa voittivat Helsinki Seagulls ja Kauhajoki.

31.1.2025 20:25 Korisliiga

Kahdeksanhenkinen Nokia voittoon Kobrista – toiset perättäiset KTP:lle ja Kouvoille

Miesten Korisliigassa pelattiin kolme alemman jatkosarjan ottelua, joissa voittajia olivat BC Nokia, KTP-Basket ja Kouvot.

29.1.2025 20:45 Korisliiga

Kokko ja Wood tukahduttivat vajaamiehisen Katajan – joensuulaisille jatkosarjavaiheen toinen tappio

Miesten Korisliigan ylemmässä jatkosarjassa Bisons Loimaa ja Korihait saalistivat kumpikin vieraspisteet.

28.1.2025 20:42 Korisliiga

KTP-Basket avasi jatkosarjataipaleensa roimalla voitolla – ylälohkon puolella Seagulls päihitti Kauhajoen

Miesten Korisliigassa jatkosarjat ovat jo täydessä tuoksinassa, kun ylälohkossa pelattiin yksi ja alalohkossa kolme ottelua. Niistä voittoja juhlivat KTP-Basket, Tapiolan Honka, Kouvot ja Helsinki Seagulls.

25.1.2025 20:16 Korisliiga

Korihait ja Kauhajoki kolmituntisessa trillerissä – Katajan Salohallin kirous jatkuu

Lauantain Korisliiga-ilta ei jättänyt ketään kylmäksi. Korihait ja Kauhajoki tarvitsivat paremmuuden selvittämiseen kaksi jatkoaikaa. Salon Vilpas puolestaan nousi hurmiollisen viimeisen kympin myötä voittoon Kataja Basketista.

24.1.2025 21:22 Korisliiga

Vajaamiehinen Pyrintö tyly vieras Lapualla – Rusbatch ja Sakota tulikuumina

Korisliigan jatkosarjat käynnistyvät perjantaina, kun alemmassa jatkosarjassa Kobrat isännöi Tampereen Pyrintöä. Influenssa-aallon kanssa painiva vierasjoukkue haki vakuuttavan vierasvoiton lukemin 71–105 (31–57).

24.1.2025 10:00 Korisliiga

Joulukuun kuukauden pelaaja René Rougeau valmistautuu piikkipaikalla jatkosarjaan: ”Viimeisen ottelun tappio oli Seagullsille tärkeä herätys!”

Helsinki Seagullsin 15 ottelun voittoputkeen johtanut René Rougeau valittiin joulukuun 2024 osalta Korisliigan kuukauden pelaajaksi. Nyt hän analysoi joukkueensa asennetta ja Susijengi-tähti Henri Kantosen saapumista kokoonpanoon. Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen.

20.1.2025 15:00 Korisliiga

Korisliigan jatkosarjojen ohjelma vahvistettu

Korisliigan jatkosarjat käynnistyvät perjantaina 24. tammikuuta Kobrien ja Tampereen Pyrinnön välisellä alemman jatkosarjan ottelulla. Joukkueet pelaavat jatkosarjoissa kaksinkertaisen sarjan, jossa joukkueet kohtaavat samassa jatkosarjassa pelaavat joukkueet kertaalleen kotikentällä ja kerran vieraskentällä.

19.1.2025 13:55 Erotuomarit

Näkymätön mies Rovaniemeltä

Puolalaislähtöinen erotuomari Karol Kowalski on vakiinnuttanut asemansa suomalaisessa huippukoripallossa ja eurokentillä. Hän tähtää määrätietoisesti koko ajan korkeammalle roolissa, jossa onnistumista mitataan huomaamattomuudella.

18.1.2025 20:03 Pääjuttu

Korihait ja Bisons taistelivat tiensä ylempään jatkosarjaan – myös Vilppaalle paikka illan tappiosta huolimatta

Miesten Korisliigan runkosarjassa pelattiin tänään viimeinen ottelukierros kauden 2024–25 osalta. Jatkosarjat käynnistyvät lauantaina 25. tammikuuta.

Näytä lisää vastaavia