4.4.2016 Helsinki Seagulls nousi maanantai-iltana tasoihin puolivälieräsarjassa Kauhajoen Karhua vastaan. Otteluvoitot 1-1 –tilanteeseen tasoittanut peli oli alusta asti helsinkiläisten hallussa, eikä Karhu saanut missään vaiheessa peliään kulkemaan kotiotteluistaan tutulla tasolla Seagullsin karatessa turvalliseen 69-43 (38-24) –voittoon.

Antto Nikkarisen johtama Seagulls tasoitti otteluvoitot Karhua vastaan lukemiin 1-1. Kuva: Francois Perthuis
Helsinki Seagulls tasoitti puolivälieräsarjan otteluvoitot Kauhajoen Karhua vastaan maanantain ainoassa Korisliigan ottelussa. Aggressiiviseen puolustukseen pelinsä perustava Seagulls ei päästänyt Karhua missään vaiheessa pelaamaan omilla mukavuusalueillaan ja karkasi lopulta vakuuttavaan 69-43 (38-24) –kotivoittoon.
Maanantain kamppailun ratkaisutekijöiksi nousi Seagullsin puolustuksen lisäksi Karhun surullinen heittopäivä. Kolmoset joukkue kivitti rautoihin 7% tarkkuudella, eikä kahden pisteen heittojen 39% osumatarkkuuskaan varsinaisesti ilon aiheita tarjoa.
Seagulls käytti vierailijoiden huonon heittopäivän armotta hyväkseen ja onnistui juoksemaan kenttää riittävän tehokkaasti Karhun pitkistä ohiheitoista. Samalla Seagullsin hyökkäyspelaaminen sai selkeästi virtaa joukkueen vahvasta puolustuspään esityksestä, kuten 18 koriin johtanutta syöttöä 26 pelitilannekoriin kertoo.
Ottelun lopullinen ratkaisu nähtiin jo kamppailun kolmannella jaksolla. Karhun avatessa korinteon neljänneksen avausminuutilla ja Samuli Vanttajan tuodessa vierailijat vielä kertaalleen 13 pisteen päähän helsinkiläisistä, paukutti Seagulls vastaukseksi 13-2 –pisteputken ja kasvatti kotijohdon jo 24 pisteeseen.
Päätösjakso oli normaalista pudotuspelikoripallosta poiketen hieman rauhallisempaa pelitempoltaan sekä –kovuudeltaan, joukkueiden pitäessä pääasiassa huolen siitä, että avainpelaajat ovat valmiina ja mahdollisimman tuoreilla jaloilla keskiviikkona pelattavassa ottelusarjan kolmannessa ottelussa. Loppulukemiksi Kisahallin tulostaululle muodostuivat rauhallisen päätösjakson jälkeen Seagullsin 69-43 –voittonumerot.
- Pelaajat tekivät erinomaisen työn. Oli tosi huono peli Kauhajoella, josta osan otan omaan piikkiini. Suurin ero on siinä, että joko uskot omaan juttuun tai et, Kauhajoella kukaan ei uskonut mihinkään, Seagulls-luotsi Mikko Larkas pyöritteli pelin jälkeen.
- Tänään tuli joukkue, joka halusi yrittää ja tehdä yhdessä. Ei mikään maaginen heittopäivä ollut, mutta tämäkin riittää jos vastustaja tekee näin vähän pisteitä.
Seagullsin riveistä kovinta jälkeä maanantaina tekivät joukkueen pisteykkönen Timo Heinonen (17/6) sekä vahvan kokonaissuorituksen tehnyt James Sinclair (12/6/3 syöttöä/2 riistoa).
Karhun kokoonpanosta puhtaat paperit itselleen pelasivat Samuli Vanttaja (8/5) sekä Lawrence Kinnard (9/6/2 syöttöä).
Karhun tekemä pistemäärä 43 on pudotuspelien kaikkien aikojen pienin. Edellinen oli Korihaiden 49 pistettä, joka syntyi maaliskuussa 2008 kun Kouvot löi Korihait numeroin 89-49. Myös ottelun yhteispistemäärä 112 on pudotuspelien kaikkien aikojen pienin. Edellinen ennätys oli 113 pistettä, jonka LrNMKY ja Honka (63-50) keräsivät ottelussaan maaliskuussa 2005.
Ottelusarja on tasalukemissa 1-1. Sarjan kolmas ottelu pelataan keskiviikkona.
Selkä seinää vasten pelannut Helsinki Seagulls otti KTP-Basketista kriittisen vierasvoiton.
Ville Tahvanainen ja Mikael Aalto johtivat Korihait neljänteen voittoon Tapiolan Hongasta.
Ylemmän jatkosarjan voittanut Salon Vilpas eteni toisena joukkueena välieriin. Ottelusarja Pyrintöä vastaan päättyi salolaisten voittoon 4-1. Ratkaiseva voitto irtosi kotiyleisön edessä.
Kauhajoki saapui puolivälieriin jatkosarjojen toiselta sijalta mutta kärsi kriittisellä hetkellä loukkaantumisvaikeuksista. Seitsemänneltä paikalta ponnistanut Kataja voitti pelit 4–0.
Suomen Koripalloliiton liittohallitus hyväksyi kokouksessaan Korisliigan seurakokouksen esityksen uudeksi sarjajärjestelmäksi, joka astuu voimaan kilpailuvuodelle 2026–27. Nykyisestä jatkosarjamallista luovutaan ja tulevalla kaudella Korisliigassa pelataan 34 ottelun runkosarja, 10 joukkueen pudotuspelit ja lisäksi Suomen Cup palaa kilpailukalenteriin.
Salon Vilpas, KTP-Basket, Korihait ja Kataja Basket ovat kaikki saavuttaneet kolme voittoa omissa puolivälieräsarjoissaan ja voivat edetä jo seuraavan ottelukierroksen jälkeen.
Seagulls kavensi puolivälierät KTP:tä vastaan 2–1:een, kun taas Katajan ja Kauhajoen välinen kamppailu johti 3–0-tilanteeseen. Katajalla on mahdollisuus paketoida sarja jo torstaina.
Korihaiden ja Hongan välisessä pudotuspelisarjassa jokainen ottelu on toistaiseksi päättynyt kotivoittoon.
Tampereen Pyrintö otti puolivälierien ensimmäisen voittonsa vain yhden pisteen erolla ja vieraskentällä.
Vain yksi Korisliigan neljästä puolivälieräsarjasta on parhaillaan tasoissa. Lopuissa tilanne on 2–0, joskaan ei poikkeuksetta ennakkosuosikin hyväksi.