9.2.2017 Sasu Salin oli 19 pisteellään Gran Canarian paras pistemies, kun hän johdatti joukkueensa pakkovoittoon Fuenlabradasta Eurocupin lohkovaiheen päätösottelussa. Voitolla Gran Canaria raivasi tiensä kahdeksan parhaan joukkoon. Mestarien liigassa suomalaisten joukkueista SIG Strasbourg hävisi, mutta Fraport Skyliners voitti.

Sasu Salinin Gran Canaria eteni Eurocupissa kahdeksan parhaan joukkoon. (Kuva: Ville Vuorinen)

Shawn Huff ja Skyliners ottivat tärkeän voiton Mestarien liigassa. (Kuva: Ville Vuorinen)
Gran Canaria tarvitsi voiton Fuenlabradasta edetäkseen Eurocupissa jatkoon ja Salinin johdolla se kukisti vastustajansa 100-76 (47-47). Salin oli kuumana erityisesti avauspuoliskolla, kun hän heitti 14 pistettä. Toisen puoliajan alussa hän johdatti Gran Canarian irtiottoa heittämällä viisi peräkkäistä pistettä ja laspalmaslaisten johto kasvoi samalla kaksinumeroisiin. Se oli myös ottelun käännekohta, sillä Fuenlabrada ei siitä enää noussut voittotaisteluun. Salinin tilastoihin merkattiin lopulta 19 pistettä, kolme levypalloa ja yksi riisto.
- Hieno voitto meiltä! Ensimmäinen puolisko meni vähän kori korista ja hyökkäys sujui molemmilla, mutta toisella puoliskolla saimme tärkeitä stoppeja ja niillä voitimme pelin. Hallissa oli hieno tunnelma ja kiva, kun oma pelikin suju ihan mallikkaasti, Salin kertasi ottelua.
Gran Canaria eteni Eurocupissa kahdeksan parhaan joukkoon. Seuraavalla kierroksella se kohtaa israelilaisen Hapoel Jerusalemin. Välieriin selviytyy kahdella voitolla. Ensimmäinen ottelu on edessä 28.2. Jerusalemissa.
Mestarien liigassa Gordon Herbertin ja Shawn Huffin Skyliners petasi itselleen hyvät lähtökohdat toiseen osaotteluun voittamalla kotikentällään turkkilaisen Pinar Karsiyakan 90-80 (36-41). Huffin tilastoihin merkittiin vajaan 13 minuutin aikana neljä levypalloa. Frankfurtilaisten ykkösnimi oli Katajassakin muutama kausi sitten pelannut Mike Morrison, joka nosteli 35 pistettä. Joukkueiden toinen osaottelu pelataan 21.2.
Lassi Tuovin ja Erik Murphyn SIG Strasbourgille jäi toiseen osaotteluun kirittävää, kun se hävisi vieraskentällä kreikkalaiselle Aris Thessalonikille 52-71 (28-38). Murphy tilastoi 16,5 minuutissa kuusi pistettä ja kolme levypalloa. Toinen osaottelu pelataan 22.2.
Yhdysvaltojen miesten yliopistosarja NCAA:n viimeisen viikon suomalaisonnistujiin lukeutuivat muun muassa monipuolisen tilastorivin kerännyt Okku Federiko, tupla-tuplan kahminut Eemeli Yalaho ja 19 pistettä nakuttanut Miro Little.
Yhdysvaltojen naisten yliopistosarja NCAA:ssa viimeisen viikon suomalaisonnistujiin lukeutuvat muun muassa 11 levypalloa kahminut Albina Syla, miltei koko pelin kahdesti pelannut Meri Kanerva sekä kahdesti kaksinumeroiset pistelukemat heittänyt Elina Aarnisalo.
Linda-Lotta Lehtoranta, 34, on tehnyt sopimuksen Bulgarian hallitsevan mestarin BC Montana 2003:n kanssa.
Perjantaina Beogradska Arenan pätsissä tarjottiin suomalaisittain harvinaista herkkua, kun kentällä nähtiin samanaikaisesti kaksi Susijengin pelaajaa Miikka Muurisen Partizanin isännöidessä Mikael Jantusen Fenerbahcea. Jantunen pääsi ottelun jälkeen paukuttelemaan henkseleitään voiton kunniaksi.
Edon Maxhuni palasi vaiherikkaan viime kauden jälkeen täksi kaudeksi takaisin Ranskaan tehdessään sopimuksen Gravelines-Dunkerquen kanssa. Maxhuni on ollut alkukaudesta joukkueensa ehdottomia avainpelaajia.
NBA:ssa Utah Jazzin ilta meni ylitöiksi, kun utahilaiset kaatoivat Chicago Bullsin kahden jatkoajan jälkeen 150-147. Lauri Markkanen oli ilmiömäisessä vireessä 47 pisteellä.
NBA:ssa Utah Jazz hävisi kotikentällään Atlanta Hawksille 122-132. Lauri Markkanen oli erinomaisessa heittovireessä säkittäen 40 pistettä ja noukkien 7 levypalloa.
Viimeiset puolitoista vuotta HBA:ta miesten divarissa valmentanut ja mittavan kansainvälisen valmentajauran tehnyt Anton Mirolybov, 48, on kiinnitetty loppukauden kattavalla sopimuksella Viron suurseuran ja moninkertaisen mestarin BC Kalev/Cramon päävalmentajaksi.
Hallitseva Euroliigan mestari Fenerbahce haki elintärkeän voiton Maccabi Tel Avivista tiistai-illan Euroliiga-kierroksella. Maccabi Tel Aviv rynnisti vahvalla hyökkäyslevypallopelillään 20 pisteen takaa johtoon Fenerbahcen kotiluolassa Istanbulissa, mutta Jantunen kunnostautui tärkeimmässä paikassa Fenerbahcea karkaamaan 84–75 (40–30) -voittoon.
NBA:ssa Utah Jazz säkitti uskomattoman pistemäärän Salt Lake Cityssä, kun Indiana Pacers kaatui loppunumeroin 152-128. Lauri Markkanen säkitti 35 pistettä.