Remu Raitanen jatkaa Espanjan kakkosliigassa

11.8.2023 17:50 Viime kaudella debyyttinsä Espanjan toiseksi korkeimmalla sarjatasolla (LEB Oro) tehnyt Susijengin laituri ja ToPo Juniorien kasvatti Remu Raitanen, 26, jatkaa Espanjassa. 206-senttisen Raitasen uusi seura on CB Cáceres, joka on tehnyt Raitasen kanssa yksivuotisen sopimuksen.

Remu Raitanen upottaa ensi kaudella kolmosia Cáceresissa. Kuvat: Ville Vuorinen / Susijengi.

- Cáceresin viime kauden aloittava nelospaikan pelaaja siirtyi Alicanteen, joten heidän general managerinsa soitti agentilleni ja sanoi, että paikka tarjolla. Hän tiesi minut viime kauden näyttöjen perusteella ja on ihan imarreltu olo siitä, että saan jäädä Espanjaan, Raitanen kiittelee.

Raitanen aloitti kansainvälisen ammattilaisuransa viime kaudella CB Albaceten paidassa 10,1 pisteen ja 4,5 levypallon ottelukohtaisilla keskiarvoilla upottaen 2p heittonsa 55,2%, 3p heittonsa 33,8% ja vapaaheittonsa 80,3% tarkkuudella.

CB Albacete jäi viime kaudella LEB Oron hännille, mutta Raitasen uusi seura Cáceres on pelannut viimeisestä kolmestatoista kaudesta yksitoista Espanjan kakkostasolla ja yltänyt lähihistoriassaan kahdesti viidennelle sijalle.

- Viime kaudella Cáceresilla oli epäonnea, mutta alkavaan kauteen he lähtevät pudotuspelit tavoitteenaan. Saan lisäksi yhden tutun joukkuekaverin mukaan viime kauden joukkueestani, mikä helpottaa varmasti sopeutumista, Raitanen pohtii.

- Oma tarkoitus on tietenkin parantaa viime vuodesta ja totta kai tahdon henkilökohtaisella tasolla, että joukkue menestyy. Avaimet vetää vielä parempi kausi on omissa käsissä. Espanjassa pelataan korkean intensiteetin joukkuekoripalloa, mikä sopii mulle erinomaisesti, eikä Espanja ole myöskään hullumpi maa asua.

San Franciscon yliopistosta Korisliigan MVP:ksi

Remu Raitanen saavutti ToPon 1997 syntyneiden juniorijoukkueessa kolme eri ikäluokkien SM-hopeaa ja edusti HBA-Märskyä miesten divarissa kausina 2014–16 ennen siirtymistään Yhdysvaltoihin San Franciscon yliopistoon.

Raitanen pelasi San Franciscossa NCAA-liigaa täydet neljä kautta (2016–20) ja viimeisteli seniorikaudellaan joukkueelleen 5,1 pistettä ja 3,3 levypalloa ottelua kohden (2p heitot 54,5%, 3p 38,0%, 1p 86,1%).

Kaliforniasta palattuaan Raitanen palasi kotimaahan ja debytoi Korisliigassa ammattilaisena Lapuan Kobrissa kaudella 2020–21. Ensimmäisellä liigakaudellaan Raitanen takoi Kobrille 11,4 pistettä ja 6,0 levypalloa ottelua kohden.

Lapualta Raitanen otti suunnakseen Kotkan, jossa hän vauhditti KTP-Basketin Korisliigan puolivälieriin kaudella 2021-22. Raitanen oli liigakauden tehokkain kotimainen pelaaja huikaisevin 17,1 pisteen ja 7,6 levypallon keskiarvoin (2p 57,1%, 3p 36,3%, 1p 91,0%) ja kauden päätteeksi Korisliigan päävalmentajat ja kapteenit äänestivät hänet Korisliigan arvokkaimmaksi pelaajaksi (MVP).

Kaudella 2022-23 Raitanen teki debyyttinsä ammattilaisena Suomen ulkopuolella, kun hän viimeisteli Espanjan kakkosliigan (LEB Oro) CB Albacetelle 10,1 pistettä ja 4,5 levypalloa ottelua kohden.

Juniorimaajoukkueurallaan Raitanen pelasi 47 maaottelua, mukaan lukien 20-vuotiaiden miesten EM-kisat Helsingissä 2016. Kesällä 2019 Raitanen edusti miesten haastajamaajoukkuetta Napolin universiadeissa 7,5 pisteen ja 4,4 levypallon ottelukohtaisin keskiarvoin.

Susijengissä Raitanen debytoi kesän 2020 Viro-maaotteluissa. Hänen 15 pisteen debyyttiottelunsa kuuluu miesten maaotteluhistorian kaikkien aikojen suurimpiin pistesaldoihin. Tähän mennessä Raitanen on pelannut Susijengissä 19 ottelua 5,7 pisteen ja 2,5 levypallon keskiarvoin.

Henkilöt

 
6.10.2025 21:31 Susijengi

Miikka Muurinen väläytteli Partizan-debyytissään

Susijengin ja Suomi-koripallon suurlupaus Miikka Muurinen, 18, pääsi maanantaina ensimmäistä kertaa tositoimiin Serbian jättiseuran Partizan Belgradin, paidassa. Muurinen viimeisteli seitsemän pistettä ja esitteli taitojaan monipuolisesti, kun Partizan peittosi Adrianmeren liigassa KK Krkan 84–78 (42–28).

6.10.2025 16:33 Suomalaiset ulkomailla

Olivier Nkamhoua aloitti upeasti Italiassa

Olivier Nkamhoua teki melkoisen debyytin Italiassa, kun hän oli koko kierroksen paras pistemies johdattaessaan Varesen voittoon. Edon Maxhuni teki kovaa jälkeä Ranskassa ja Euroliigassa saatiin pelit käyntiin.

29.9.2025 11:33 Suomalaiset ulkomailla

Aatu Kivimäki riemuitsi Mestarien liigan lohkopaikasta – ”Hulluin peli missä olen ollut osallisena”

Aatu Kivimäki täydensi Mestarien liigan vahvaa suomalaispanosta, kun hänen seuransa Patrioti Levice voitti oman karsintalohkonsa dramaattisten vaiheiden jälkeen. Samalla joukkue sai hyvän startin keskiviikkona alkavaan sarjakauteen.

26.9.2025 21:06 Susijengi

Miikka Muurinen Euroliigan Partizan Belgradiin

Kesän EM-kisoissa häikäisevän esiinmarssin Susijengin eturiviin tehnyt toisen polven koripalloilija Miikka Muurinen, 211 cm ja 18 vuotta, on solminut sopimuksen Euroliigaa ja Adrianmeren liigaa pelaavan serbialaisen jättiläisseuran Partizan Belgradin kanssa.

26.9.2025 06:55 Susijengi

Aatu Kivimäen Patrioti Levice viime sekunnin heitolla FIBA:n Mestarien Liigaan

Toista kauttaan Slovakian mestari Patrioti Leviceä edustava karkkilalaislähtöinen Aatu Kivimäki, 28, pääsee pelaamaan alkavalla kaudella FIBA:n Mestarien Liigaa. Levice peittosi torstai-iltana henkeäsalpaavien vaiheiden jälkeen toisen jatkoajan viimeisen sekunnin heitolla Bakken Bearsin ratkaisevassa karsintaottelussa 100-98 (39-36, 76-76, 86-86) varmistaen paikkansa Mestarien Liigan lohkovaiheessa.

25.9.2025 07:10 Suomalaiset ulkomailla

Mikael Jantunen loisti kaaren takaa, Fenerbahce Turkin Supercupin mestaruuteen

Viime vuosina runsaasti menestystä Paris Basketballissa nauttinut Mikael Jantunen ei aikaillut ensimmäisen pokaalinsa voittamista uuden joukkueensa Fenerbahcen riveissä. Jantunen nautiskeli 19 pistettä ja kaapi seitsemän levypalloa, kun Fenerbahce kaatoi kirjavien vaiheiden jälkeen Turkin Supercupin finaalissa Besiktasin pistein 85-83 (43-34).

22.9.2025 19:16 Susijengi

Alexander Madsen palaa Kreikan pääsarjaan

AEK Ateenaa kaudella 2022-23 edustanut Susijengin moninkertainen arvokisakävijä Alexander Madsen, 208 cm ja 30 vuotta, palaa Kreikkaan. Madsenin on värvännyt riveihinsä viime keväänä Kreikan liigan puolivälieriin yltänyt A.S. Karditsas, joka pelaa alkavalla kaudella myös FIBA:n Mestarien Liigaa.

22.9.2025 15:48 Suomalaiset ulkomailla

Kaukiainen ja Kivimäki vastakkain Mestarien liigan karsinnoissa - Grandison loisti Ranskassa

Koripallon EM-kisojen jälkeen seurajoukkuekaudet ovat hiljalleen pyörähtämässä käyntiin. Mestarien liigan karsintojen välieräkierroksella nähdään suomalaispelaajien kohtaaminen ja Jacob Grandison jatkoi seurajoukkueessa siitä mihin Susijengin paidassa jäi.

16.9.2025 09:01 Susijengi

Daniel Dolenc mestaruusjahtiin Bosniassa

Viime vuosina kansainvälistä kokemusta mm. Itävallan, Romanian, Liettuan ja Ranskan sarjoista hakenut Espoo Basket Teamin kasvatti Daniel Dolenc, 205 cm ja 32 vuotta, siirtyy seuraavaksi Bosnia & Hertsegovinaan. Dolencin uusi seura on perinteikäs HKK Siroki, joka on voittanut historiansa aikana kymmenen Bosnian kansallista mestaruutta ja kahdeksan Bosnian cupin mestaruutta.

13.9.2025 14:14 Pääjuttu

Korisliigan MVP Lassi Nikkarinen Espanjan Fuenlabradaan

Helsinki Seagullsin kahteen Korisliigan mestaruuteen viime vuosina johtanut helsinkiläislähtöinen ToPo Juniorien kasvatti Lassi Nikkarinen, 187 cm ja 28 v., on allekirjoittanut uransa ensimmäisen ulkomaiden ammattilaissopimuksen. Nikkarinen edustaa alkavalla kaudella Espanjan kakkosliigan kärkipäähän ennakoitua Fuenlabradaa.

Näytä lisää vastaavia