8.3.2018 Korisliigan torstai-illan ainoassa välienselvittelyssä Tampereen Pyrintö isännöi Lapuan Kobria. Avausjakson jälkeen ottelun hallintaansa ottanut Pyrintö vei päätösjakson nimiinsä 13 pisteellä ja koko ottelun lopulta numeroin 85-68 (33-35).

Topias Palmi säkitti 17 pistettä, Pyrinnön ottaessa vakuuttavan kotivoiton Kobrista. Kuva: Ville Vuorinen
Päätösjakson kynnyksellä Kobrat luikerteli vielä kahden pisteen iskuetäisyydelle Nick Kelloggin lay-upilla. Kenneth Manigaultin vapaaheitolla Pyrintö siirtyi päätösneljännekselle neljän pisteen johdossa, mutta tämän jälkeen kotijoukkue iski ratkaisevalla irtiotolla.
Topias Palmi aloitti isäntien löylytyksen kolmosellaan, kapteeni Antero Lehdon myllyttäessä lay-upeillaan Pyrinnölle päätösjakson avausminuutin 7-0 -lukemin. Neljässä minuutissa Pyrintö moukaroi lopulta 16-2 -pistejuoksun, karaten ratkaisevaan 18 pisteen johtoon.
- Pelin alussa intensiteetti oli melko alhainen ja kun 6 ensimmäistä aika vapaata heittoa menivät ohi, peli meinasi muuttua tuskaiseksi. Kobrat hyökkää varsin suoraviivaisesti ja onnistuimme kohtuullisen hyvin Kelloggin ja Stephen Croonen puolustuksessa, Pyrintö-luotsi Sami Toiviainen tarinoi.
Palmi johti Pyrintöä 17 pisteellä, sisäpelaaja Brian Asburyn (17/8/2 syöttöä) yltäessä samaan pistelukemaan. Härkämäinen Devonne Giles rouhi 11 pistettä.
Jordan Richard toimitti 20 pisteen, 9 levypallon, 3 riiston, 1 torjunnan ja 1 syötön tilastorivin vierailijoille. Takamies Croone säesti Richardia monipuolisella esityksellä, suorittaen 17 pisteen, 5 levypallon, 3 syötön ja 3 riiston iltapuhteen.
Pantteripatsaan jo häämöttäessä kahdeksan joukkueen ulottuvilla Korisliiga-kausi on tullut vuoden jännittävimpään vaiheeseen. Kevään pudotuspeleihin on valittu 18 erotuomaria jakamaan oikeutta kauden ratkaisuhetkissä.
Salon Vilpas varmisti jo aiemmin sarjavaiheen voiton ja lähtee playoffeihin sijalta yksi. Kauhajoen kotietu oli ennestään varmaa, mutta ottelutulos lukitsi joukkueen sijalle kaksi. Muutkin kotietupaikat ratkesivat tänään, ja samalla valkeni alemman jatkosarjan pudotuspelisijojen järjestys.
Keskiviikkona pelataan Korisliigan jatkosarjojen viimeiset ottelut. Sijat 2.-5. ratkeavat päätöskierroksella. Myös Kataja Basket ja Tampereen Pyrintö ratkaisevat sijat 7. ja 8.
Kataja Basket kaatoi toisen pahimmista kilpailijoistaan, Bisons Loimaan, ja varmisti oman pääsynsä pudotuspeleihin. Lahti Basketball ei olisi myöskään enää uhannut joensuulaisia, koska se kärsi hiuksenhienon tappion sarjaputoaja Kobrille. Ylemmässä jatkosarjassa puolestaan korkein ja matalin sija on ratkaistu, mutta niiden välissä järjestys voi vielä jatkosarjojen päätöskierroksella muuttua.
Miesten Korisliigan jatkosarjoja on kullakin joukkueella jäljellä enää yksi tai kaksi ottelua. Alemman jatkosarjan toinen playoff-joukkue ja ylemmän jatkosarjan joukkueiden järjestys sijoilla 2–5 ovat edelleen mysteerejä.
Tapiolan Honka tavoittelee viimeisillä kierroksilla jatkosarjasijoituksensa kohentamista ja kotiedun saavuttamista playoffeihin. Espoolaisseura on taulukossa viidentenä mutta tasapisteissä kahden ylempänä olevan joukkueen kanssa.
Tampereen Pyrintö on varmuudella mukana Korisliigan pudotuspeleissä, mutta Lahti Basketball ja Bisons Loimaa voivat vielä teoriassa saavuttaa toista pääsylippua hallussaan pitävän Kataja Basketin. Ylemmässä jatkosarjassa Korihait, KTP-Basket ja Tapiolan Honka uhkaavat Kauhajoen kakkossijaa. Salon Vilpas ei pelannut tänään, mutta sen paalupaikkaa ei voi viedä enää kukaan.
KTP-Basketin Remu Raitanen on kehittynyt koripalloilijana mutta pyrkii iltaisin tyhjentämään lajiin liittyvät mietteet päästään. Muutoin kentällä tapahtuvia asioita tulee helposti yliajateltua – etenkin nyt, kun seura pelaa parasta kauttaan aikoihin.
Korisliigan ylemmässä jatkosarjassa pelattiin kaksi ottelua. Korihait kaatoi Helsinki Seagullsin, jolle tappio oli jo viides kuudesta viimeisimmästä ottelusta. Salon Vilpas puolestaan kasvatti kaulaa lohkon kärjessä taivuttamalla kakkossijan haltija Kauhajoen.
Miesten Korisliigassa voittivat tänään ylemmän jatkosarjan kolmonen KTP-Basket ja alemman jatkosarjan ykkönen Tampereen Pyrintö.