19.12.2013 Tampereen Pyrintö otti toisena perättäisenä päivänä mittaa Salon Vilppaasta, kun joukkueet kohtasivat torstai-iltana Salohallissa. Vilpas sai Pyrinnön edellisillan tehoykkösen Damon Williamsin kuriin, mutta tamperelaiset hakivat BJ Raymondin johdolla kauden 14. voittonsa ja siirtyivät joulutauolle lukemin 70–77 (30–39).
BJ Raymondin Pyrintö suuntasi joulutauolle voitolla. Kuva: Francois Perthuis.
Molemmat joukkueet olivat selkeästi edellisiltaa raskaammalla jalalla liikkeellä ja Pyrintö onnistui käyttämään hyödykseen Vilppaan tehomiehen Marcus Relphorden poissaoloa kiilaamalla heti alkuminuuteilla 9-20-johtoon.
Vilpas nousi Eero Lehtisen kolmosilla peliin mukaan ja hallitsi kolmatta jaksoa, mutta Pyrintö iski jälleen ja kiskoutui Alex Vaenerbergin, Antti Nikkilän ja BJ Raymondin koreilla 55–63-johtoon heti päätösjakson alussa. Lehtisen ja Vesa-Pekka Laineen kolmoset toivat Vilppaan neljän pisteen päähän, muttei lähemmäs.
– Tämä oli meille viides peli kahdeksaan päivään ja olimme kieltämättä aika väsyneitä henkisesti ja fyysisesti. Kun neljäs jakso alkoi ja ottelua alettiin ratkaista, esitimme hyvää joukkuepuolustusta ja saimme jotain kautta lisäenergiaa, Pyrinnön apuvalmentaja Artem Khvorost pohti.
BJ Raymond (20/6/3 syöttöä) oli voittajien tehokkain yhdessä Kelvin Lewisin (14/6), Antero Lehdon (14/2/3 syöttöä), Petri Heinosen (10/5) ja levyrirohmu Antti Nikkilän (4/14) kanssa.
Vilppaasta Eero Lehtinen (20/4) sivalsi neljä kolmosta. Myös Shawn Atupem (18/7/4 syöttöä) ja Joseph Harris (15/7/5 syöttöä) onnistuivat kelvollisesti.
(Basket.fi)
Korisliigassa nähtiin kahden kotivoiton ilta. Kotimaisista pelaajista loistivat muiden muassa Ville Tahvanainen ja Oliver Kandén.
Miesten Korisliigassa nähtiin tänään epätasaväkinen kierros, kun illan pienin voitto tuli 14 pisteen erolla.
Koripalloliiton tilastopalvelu toimii kaudella 2025–2026 viime kauden tavoin. Vuosikymmenien aikana kerätty historiadata ei vielä yhdisty kuluvan kauden tilastoihin, mutta aineisto on tallessa ja kehitystyö jatkuu.
Illan Korisliiga-kierroksella voittajia olivat Bisons Loimaa, Korihait, Kouvot ja Tampereen Pyrintö.
Salon Vilpas poistui Espoosta runsaskorisen ottelun jälkeen sarjapisteet mukanaan. Joukkueen nuori tähti Samu Adler tykitti peräti 34 pistettä.
Lahti Basketball yllätti vieraakseen saapuneen Helsinki Seagullsin.
Kauden toisen Korisliiga-illan voittajiksi tiensä kaivoivat Salon Vilpas ja Kauhajoki. Vahvaa korintekoa nähtiin muiden muassa Kauhajoen Jaeden Zackerylta sekä tappiosta huolimatta Bisonsin Tevaun Kokolta.
Kouvojen Tuukka Härsilä avasi kauden 21 pisteen suorituksella, vaikka lopulta voiton ottelusta veikin Korihait. Myös Tapiolan Honka ja Kataja Basket juhlivat.
Korisliiga käynnistyy perjantaina 3.10. kolmella ottelulla. Löydät alapuolelta pähkinänkuoritiedot, otteluohjelmat sekä joukkuekohtaiset ennakkohaastattelut.
Efton Reid III tutustuu ympäröivään kulttuuriin ja sopeutuu siihen parhaansa mukaan, vaikka onkin ensimmäistä kertaa Yhdysvaltojen ulkopuolella. Kobrien pelisysteemissä hän haluaa olla koneiston osa – mitä milloinkin tarvitaan.