Petteri Koponen johti Seagullsin voittoon ja välieriin – Kouvot pääsi johtoon Katajasta

8.4.2022 20:07 Miesten Korisliigan puolivälierissä illan voittajia olivat Helsinki Seagulls ja Kouvot. Seagullsin sarja sai päätöksensä, Kouvojen jatkuu vielä vähintään ottelun verran.

Petteri Koponen pussitti hervotonta kyytiä kaaren takaa voitossa. Kuva: Ville Vuorinen / Korisliiga

Helsinki Seagulls voitti illan ottelun 78–70 ja sinetöi puolivälieräsarjan KTP-Basketia vastaan voitoin 3–0. Näin ollen Seagulls jatkaa välieriin kauden ennakkosuosikkia Kauhajokea vastaan ja KTP siirtyy kesälomalle.

Illan ottelun pistetykkinä nähtiin elävä takamieslegenda Petteri Koponen, joka pussitti viisi kertaa kuudella yrityksellä kaaren takaa ja keräsi yhteensä 17 pistettä. Vastaavaan pistemäärään ylsi myös takamieskollega Lassi Nikkarinen.

Lisäksi elintärkeää skriini- ja puolustustyötä – erityisesti ottelun loppumetreillä KTP:n yrittäessä viime hetken kavennuksia – teki sentteri Tuukka Kotti, jolle merkittiin yhdeksän pistettä ja neljä levypalloa.

– Olemme Petskun kanssa uramme aikana ehtineet tehdä aika paljon skriinipelejä yhdessä, joten hänellä ovat ajoitukset aika hyvin kohdillaan. On hienoa päästä haastamaan Karhua, mutta saamme kyllä pelata hyviä 40-minuuttisia, jotta pystymme kilpailemaan, Kotti kommentoi Ruudun haastattelussa.

KTP:n kovimmat työmyyrät karvaassa tappiossa olivat Urald King 19 pisteellä ja seitsemällä levypallolla sekä Remu Raitanen 16 pisteellä ja kymmenellä levypallolla.

Ottelutilastot

Kouvot pääsi 2–1-johtoon

Miesten Korisliigan ainoa puolivälieräsarja, jossa kumpikaan joukkue ei ole nollilla, on tällä hetkellä Kouvojen ja Kataja Basketin välinen kisa. Kotietua nauttiva Kouvot sai kuitenkin tänään Katajan selän seinää vasten voittamalla ottelun 86–68 ja siirtymällä voiton päähän täydestä kolmesta.

Kouvojen tehokolmikon ottelussa muodostivat Billy Boyd III, Hannes Pöllä ja Tuomas Hirvonen. Boyd tehtaili 28 pistettä ja otti kahdeksan levypalloa. Pöllä nosteli korin alta yhdeksän pistettä ja kahmi niin ikään kahdeksan levypalloa. Ja Hirvonen syötti kahdeksan kertaa 12:n pisteensä ohessa.

Katajan paras pistemies ottelussa oli Nicholas Griffin 19:llä.

Kumpi ikinä ottelusarjasta jatkoon selviääkään, välierävastustaja tulee löytymään Salon Vilppaan ja Tampereen Pyrinnön välisestä ottelusarjasta, joka on parhaillaan 2–0 salolaisten hyväksi.

Ottelutilastot

 
12.6.2026 12:00 Korisliiga

Salon Vilpas koripallon Mestarien liigan karsintoihin

Toukokuussa seurahistorian toista Suomen mestaruutta juhlinut Salon Vilpas osallistuu tulevalla kaudella Mestarien liigan karsintoihin.

12.6.2026 09:59 Korisliiga

Aatu Kivimäki kolmivuotisella sopimuksella Karhu Basketiin

Viime vuosina mm. kaksi Slovakian mestaruutta voittanut ja Saksan Bundesliigaa pelannut Aatu Kivimäki, 186 cm ja 29 vuotta, palaa Suomeen ja Korisliigaan. Susijengin vahvuuteen kuuluva karkkilalaislähtöinen Kivimäki on solminut kolmivuotisen sopimuksen Korisliigan kestomenestyjä Karhu Basketin kanssa.

10.6.2026 20:35 Korisliiga

Pääsarjojen sarjalisenssit kaudelle 2026–2027 myönnetty: Keski-Suomi palaa liigakartalle – ennätysmäärä joukkueita pääsarjoissa

Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjalisenssit pelikaudelle 2026–2027. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 9 sarjalisenssiä. Keski-Suomi palaa liigakartalle, kun Kipinä Basket nähdään Korisliigassa tulevalla kaudella. Kaikkiaan koriksen pääsarjoissa nähdään tulevalla kaudella ennätykselliset 65 joukkuetta.

8.6.2026 15:05 Korisliiga

Vilpas hurjana siirtomarkkinoilla: Mikael Aalto Saloon

Tuore Suomen mestari Salon Vilpas on kiinnittänyt viime vuosina sarjan ehdottomiin kärkipelaajiin kuuluneen Mikael Aallon 1+1-mallisella sopimuksella.

1.6.2026 19:00 Korisliiga

Vuoden pelaaja Samu Adler tekee muuttoa Indianaan mieli avoimena: ”En tiedä yhtään, mitä odottaa, mutta sillä mennään, mitä sieltä sanotaan”

Samu Adler pelasi alkukauden kuntoutumisestaan huolimatta loistavan loppukauden, voitti mestaruuden ja valittiin sekä finaalien parhaaksi pelaajaksi että Vuoden pelaajaksi. Syksyllä hän aloittaa NCAA-pelit Butlerin yliopistossa.

25.5.2026 15:36 Korisliiga

Korisliiga-mestari ja Vuoden pelaaja Lassi Nikkarinen palaa Seagullsiin

Helsinki Seagulls on tehnyt kolmen vuoden mittaisen pelaajasopimuksen joukkuetta menestyksekkäästi kausina 2021-25 edustaneen Lassi Nikkarisen kanssa. 29-vuotias pelintekijä valittiin Seagullsin mestaruuteen päättyneellä kaudella Korisliigan vuoden pelaajaksi ja vuoden puolustuspelaajaksi 2024-25.

23.5.2026 20:30 Korisliiga

Samu Adler ja Annika Aarrejoki vuoden pelaajat – Palkintogaalassa juhlistettiin kauden parhaita

Koriskauden 2025–26 parhaat pelaajat ja toimijat on palkittu lauantaina Superlauantain yhteydessä pidetyssä vuosittaisessa palkintogaalassa. Vuoden pelaajina loistivat Salon Vilppaan Samu Adler ja Tampereen Pyrinnön Annika Aarrejoki.

19.5.2026 20:47 Korisliiga

Korisliiga-finaalit ratkesivat: Vilpas karkasi toisella puoliajalla seurahistorian toiseen mestaruuteen!

Samu Adler säväytti kentällä huikein tilastoin, kun Salon Vilpas kaatoi Kataja Basketin kevään 2026 Korisliiga-finaalien seitsemännessä ottelussa.

16.5.2026 19:13 Korisliiga

Korisliiga-finaalit saavat huikean loppuhuipennuksen: Kataja venytti sarjan seitsemänteen peliin!

Kataja Basket otti välttämättömän voiton kotikentällään ja tasoitti finaalit 3–3:een.

14.5.2026 20:32 Korisliiga

Korisliiga-finaalit: Vilppaan kolmas voitto putkeen – Kataja selkä seinää vasten!

Salon Vilpas on noussut miesten Korisliiga-finaaleissa 0–2-tappioasemasta 3–2-johtoon.

Näytä lisää vastaavia