25.8.2021 11:54 Naisten Korisliiga-kauteen valmistautuva Tapiolan Honka on solminut jatkosopimukset Lotta-Kaisa Paltemaan ja Kaisa Katajavuoren kanssa. Amerikkalainen Carmen Tyson-Thomas vahvistaa tulevalla kaudella.

Lotta-Kaisa Paltemaa oli merkittävässä roolissa viime kaudella, kun joukkueen kausi päättyi hopeajuhliin. Kuva: Ville Vuorinen
Lotta-Kaisa Paltemaalle, 20, alkava kausi tulee olemaan kolmas Naisten Korisliigassa ja Hongan naisten edustusjoukkueessa. Viime kausi oli tilastoiden valossa Paltemaan uran paras. SM-hopeaan päättyneellä kaudella hän tilastoi kauden keskiarvoikseen 5,8 pistettä ja 2,2 levypalloa.
- Lottis on joukkueen peruskallio ja tärkeä osa joukkueen jatkuvuutta. Hän on pelannut läpi juniorimaajoukkueputken ja edusti tänä kesänä WU20 maajoukkueessa. Lottis tuo mukanaan ahkeruutta ja vahvaa puolustusosaamista ollen se pelaaja, joka pelaa aina jokaisen tilanteen loppuun asti, valmentajat Niko Nyholm ja Olivia Eklund kommentoivat seuran tiedotteessa.
Kaisa Katajavuori, 20, aloittaa niin ikään kolmannen kautensa liigatasolla. Katajavuori pelasi viime kaudella 19 ottelua 0,9 pisteen keskiarvolla.
- Kaisa on ilmentymä joukkuepelaajasta, joka tekee muista ympärillään parempia omalla tekemisellään. Jokainen joukkue tarvitsee sellaisia pelaajia kuten Kaisa, positiivisia, kannustavia ja ennen kaikkea ahkeria, joukkueen valmennuksesta kuvaillaan.
Carmen Tyson-Thomas on Hongan naisten toinen amerikkalaisvahvistus. Pelipaikoilla 2–4 viihtyvä Tyson-Thomas on valmistunut Syracusen yliopistosta ja hän on pelannut ammattilaisena muun muassa Sloveniassa, Islannissa sekä viimeisimpänä Australiassa, jossa hän tilastoi keskiarvoikseen 27,6 pistettä ja 12,3 levypalloa.
- Nuori joukkue tarvitsee rinnalleen kokemusta ja johtajuutta, niitä molempia Carmen meille tuo. Toiveissa on että vahvalla levypallo-osaamisella varustettu monipuolinen pelaaja tulee tuottamaan hankalia match uppeja vastustajille ja sehän sopii meille, Niko Nyholm kommentoi.
Naisten Korisliiga-joukkueiden kokoonpanot >
Naisten Korisliigassa pelattiin tiistaina yksi ottelu. Siinä Tapiolan Honka kaatoi kotikentällään ToPo:n 81-61.
Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina kaksi ottelua. Pyrintö paransi asemiaan kärkitaistelussa, kun taas BC Nokian asema parani pudotuspelitaistossa.
Naisten Korisliigan päivän ainoassa ottelussa Vimpelin Veto haki vierasvoiton Helsingistä. HBA-Märsky jäi Vedon jalkoihin lukemin 93–89.
BC Nokian naiset on solminut loppukautta koskevan sopimuksen Cierra Walkerin kanssa
Naisten Korisliiga palasi joulutauolta kolmella ottelulla. Voittajiksi ylsivät ViVe, Honka sekä Pyrintö.
Kaudella 2025–2026 naisten Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Joulukuun parhaaksi on valittu Vimpelin Vedon Jeanae Terry.
Korisliigan ja naisten Korisliigan sarjamääräysten mukaisesti Korisliigan, naisten Korisliigan, miesten I divisioona A:n ja naisten I divisioonan seurojen piti hakea kilpailuvuoden 2026–27 sarjalisenssiä kyseisiin sarjoihin sarjalisenssihakemuksella 15. joulukuuta mennessä.
Naisten Korisliigassa pelattiin viimeinen ottelu ennen joulutaukoa. Päivän ottelussa Vimpelin Veto haki jännittävien vaiheiden jälkeen sarjapisteet Kouvottarien kustannuksella. Ottelu päättyi 84-83.
Naisten Korisliiga jatkui lauantaina kahdella ottelulla. Voitot merkittiin Pyrinnölle ja Peli-Karhuille. Huomenna pelataan vielä yksi ottelu ennen joulutaukoa.
Naisten Korisliiga jatkui neljällä ottelulla. Voittoihin ylsivät BC Nokia, HBA-Märsky, PeKa ja ViVe.