Päävalmentajapesti nosti Lassi Tuovin pyramidin huipulle – ”Stressitasot ja paineet ovat ihan eri sfääreissä”

19.4.2020 21:58 Lassi Tuovin kauteen mahtui paljon, kun hän nousi kesken kauden SIG Strasbourgin päävalmentajaksi ja allekirjoitti seuran kanssa myös kahden vuoden jatkosopimuksen. Seuraavaksi Tuovi yrittää nostaa Strasbourgin takaisin Ranskan kärkijoukkueiden joukkoon.

Lassi Tuovi nousi Strasbourgin päävalmentajaksi. (Kuva: Ville Vuorinen)

Ranskan liiga päätettiin keskeyttää vähintään syyskuuhun saakka, joten Tuovin osalta pelit ovat tämän kevään osalta ohi. Kokonaisuudessaan Strasbourgin kausi oli vaiherikas johon mahtui sekä nousuja että laskuja. Synkin vaihe osui vuodenvaihteeseen, kun marraskuussa napatun kuuden peräkkäisen sarjavoiton jatkoksi tuli kuusi peräkkäistä tappiota ja yhteensä peräkkäisten tappioiden määrä nousi kymmeneen, jos mukaan lasketaan Mestarien liigan pelit. Sarjan keskeytyshetkellä Strasbourg oli sarjassa kymmenentenä.

- Emme saaneet joukkueen peliä hioutumaan yhteen missään vaiheessa ja lisäksi meillä oli epäonnea loukkaantumisten kanssa. Rehellisesti sanottuna ei vain natsannut ja kausi oli kokonaisuudessaan melkoista vuoristorataa, Tuovi arvioi kautta.

Mikäli twiitti ei näy yläpuolella, voit katsoa sen täältä.

Pitkän tappioputken seurauksena joukkueen pitkäaikainen menestysvalmentaja Vincent Collet sai lähteä tammikuussa ja Tuovi nostettiin päävalmentajaksi.

- Se oli ikimuistoista, Tuovi kertoo nousustaan päävalmentajaksi.

- Tilaisuus tuli aika lyhyellä varoitusajalla ja paljon ehti tapahtua nopeassa ajassa. Ennestään oli jo tiedossa, ettei Collet jatka enää tämän kauden jälkeen. Helmi- ja maaliskuu meni aika lailla sumussa ja aika meni siivillä.

Tuovi sai luotsattua laivan takaisin pinnalle ja kurssi alkoi hiljalleen kääntyä ennen kuin koko koripallomaailma seisahtui koronapandemian seurauksena. Hän ehti lyhyessä ajassa vakuuttaa seurajohdon kahden vuoden jatkosopimuksen arvoisesti.

- Onhan se imartelevaa ja täytyy olla tyytyväinen, että lyhyessä ajassa pystyi vakuuttamaan. Tilanne oli haastava. Olen ylpeä siitä miten pelasimme viimeisissä peleissä ja se oli sellaista korista mitä haluan joukkueen pelaavan.

Tuovi toimi viimeksi päävalmentajana vuonna 2014 ollessaan Lappeenrannan NMKY:n käskijä Korisliigassa. Tuovi kuitenkin myöntää, että tällä kertaa kyseessä on aivan eri kokoluokan pesti.

- Stressitasot ja paineet ovat ihan eri sfääreissä kuin apuvalmentajana. Sain ensikokemuksen päävalmentajana LrNMKY:ssä eikä sitä voi verrata tähän. Meillä on pelkästään toimistolla kymmeniä ihmisiä töissä ja on pystyttävä hallitsemaan se kokonaisuus ja olen siellä pyramidin kärkenä. Sen pyörittämisessä otetaan mittaa.

Mikäli twiitti ei näy yläpuolella, voit katsoa sen täältä.

33-vuotiaana Tuovi on samalla todennäköisesti Euroopan kärkiliigojen nuorin päävalmentaja. Nuoresta iästään huolimatta Tuovi on ehtinyt jo valmentaa pitkään.

- Se on hauska ja imarteleva asia kuulla, mutta itse mietin sitä eri tavalla. Olen kuitenkin ollut valmentajana Korisliigassa jo vuonna 2004 ja olen aloittanut nuorena, että onhan tässä jo kokemusta takana.

Strasbourg on Ranskan liigan kestomenestyjä ollen muun muassa viidesti peräkkäin finaalissa kausina 2012-2017. Sen ainoa mestaruus on kuitenkin vuodelta 2005. Strasbourg lukeutuu edelleen Ranskan suurseurojen joukkoon, mutta Monaco ja ASVEL Lyon-Villeurbanne ovat nousseet maan ykkösseuroiksi. Tuovi lähteekin rakentamaan uutta nousua kohti kärkeä maltillisesti.

- On selvä, että sarjassa valtasuhteet ovat keikahtaneet emmekä me ole enää se joukkue, joka taistelee vuodesta toiseen mestaruudesta. Se vaatii meiltä tietynlaista asenteen muutosta, että olemme tällä hetkellä altavastaajia ja haastajia. Itselleni se on kotoisa lähtökohta, sillä se tuttu myös muun muassa Susijengistä.

Tuovin kesän suunnitelmiin kuuluu luonnollisesti ensi kauden rakennustyöt sekä ohjelmassa on hieman lepoa.

- Toivotaan, että tämä tilanne koronan kanssa on nopeasti ohi, niin voidaan sitten aloittaa rekrytointiprosessi. Kesällä sitten, kun sen aika koittaa, niin Suomeen tapaamaan läheisiä ja kavereita. Tässä tilanteessa oppii arvostamaan elämää ja kuntoilua.

Henkilöt

 
27.6.2025 10:01 Suomalaiset ulkomailla

Alexander Madsenin kauteen mahtui haasteita – ”Oli kaikennäköistä”

Alexander Madsen edusti viime kaudella katalonialaisseura Lleidaa, joka lähti ACB-liigaan sarjanousijana. Joukkue onnistui uusimaan paikkansa sarjassa, mutta Madsenin kauteen mahtui omat haasteensa.

26.6.2025 17:15 Suomalaiset ulkomailla

Edon Maxhuni näki kauden aikana kolme erilaista koripallomaata

Susijengin takamies Edon Maxhunilla oli tapahtumarikas kausi. Hän aloitti kauden Ranskassa, käväisi Italiassa ja päätti sen Turkissa.

25.6.2025 14:24 Suomalaiset ulkomailla

Elias Valtosella vahva kausi putoamisesta huolimatta – ”Pystyin pelaamaan hyvällä tasolla"

Elias Valtonen pelasi hyvän kauden Espanjan ACB-liigan Granadassa, vaikka joukkueen kausi päättyi harmillisesti putoamiseen. Seuraavaksi Valtonen suuntaa katseensa kohti elokuun EM-kotikisoja.

2.6.2025 22:14 Suomalaiset ulkomailla

Perttu Blomgrenilla opettavainen kausi – Severi Kaukiaisesta Viron mestari ja MVP

Perttu Blomgrenin, 23, toiseen kauteen Euroopan korisparketeilla mahtui paljon. Hän aloitti kauden Sarajevossa, Bosniassa ja päätti sen Latvian liigan finaaleissa Ventspilsin riveissä. Susijengiläisistä Severi Kaukiainen pääsi juhlimaan Viron mestaruutta ja valittiin pudotuspelien MVP:ksi.

19.5.2025 23:09 Suomalaiset ulkomailla

Remu Raitanen pääsi tutustumaan Slovakian ja Islannin koripalloon kauden aikana

Remu Raitanen pääsi kauden aikana kokemaan Slovakian ja Islannin erilaisen koripallotavat ja -kulttuurit. Vuosi oli Raitaselle kaikkinensa antoisa.

22.4.2025 22:34 Suomalaiset ulkomailla

Olivier Nkamhoua laittaa hyvän kiertämään – ”Mahdollisuus antaa vähän takaisin”

Pelaamisen lisäksi Olivier Nkamhoua on myös järjestämässä koripalloleiriä isänsä kotikylässä Kamerunissa. Toukokuussa järjestettävä leiri pidetään nyt toisen kerran.

7.4.2025 16:30 Suomalaiset ulkomailla

Jukka Toijala raivaa tietä Lassi Tuovin kanssa Japanissa – ”Kaipasin päivittäistä valmennustyötä”

Jukka Toijala vastasi myöntävästi Lassi Tuovin kutsuun liittyä hänen apuvalmentajakseen Japanin B-leaguessa pelaavaan Yokohama B-Corsairsiin. Toijala on nauttinut täysin siemauksin uudesta haasteesta ja kulttuurista.

31.3.2025 19:35 Suomalaiset ulkomailla

Aatu Kivimäki valmiina kevään ratkaisuotteluihin – ”Parhaat pelit edessä”

Slovakian liigassa saatiin runkosarja päätökseen viime viikolla ja Aatu Kivimäen Patrioti Levice nappasi itselleen runkosarjan voiton. Kivimäki lähtee luottavaisin mielin mestaruusjahtiin.

10.3.2025 15:21 Suomalaiset ulkomailla

Edon Maxhuni aloittanut vahvasti Italiassa – ”Sopii minulle täydellisesti”

Edon Maxhuni siirtyi helmikuun alussa italialaisjoukkue Scafatiin. Susijengin takamies haluaa auttaa joukkuetta säilyttämään paikkansa Serie A1:ssä.

24.2.2025 12:15 Susijengi

Aatu Kivimäki: ”Pistetään pallo ja pelaajat liikkeelle”

Karkkilan koripallokaupungista ponnistavan Aatu Kivimäen, 27, edellisestä miesten maaottelusta on ehtinyt vierähtää vuosi, ja silloinkin vastassa oli Tanska. Kuluneen vuoden aikana Saksan Bundesliigan Tübingenista Slovakian mestari Patrioti Leviceen siirtynyt Kivimäki luottaa siihen, että samat reseptit, joilla Tanska peitottiin vuosi sitten Espoo Metro Areenalla, pätevät myös tänä iltana Kööpenhaminassa.

Näytä lisää vastaavia