19.5.2014 Suomi-koriksen huippulupauksiin kuuluva 204-senttinen, pian 19 vuotta täyttävä PuHu-kasvatti Oskar Michelsen siirtyy Suomesta USA:n yliopistoliiga NCAA:han. Suomen 20-vuotiaiden miesten sekä miesten Susijengin kokoonpanoihin nimetyn Michelsenin uusi joukkue on perinteikäs Davidson Wildcats.
Oskar Michelsen siirtyy ensi kaudeksi USA:n NCAA-liigaan. Kuva: Francois Perthuis.
Useasti Suomessa vieraillut Davidson-päävalmentaja Bob McKillop julkaisi maanantain vastaisena yönä Suomen aikaa viiden tulokaspelaajan nimet, Michelsen heidän joukossaan.
– He (tulokkaat) tuovat merkittävästi monipuolisuutta kokoonpanoomme, McKillop kommentoi.
– Heistä kaikki tulevat mestaruustason joukkueista ja ovat pelanneet loistavien päävalmentajien alaisuudessa. Tiedämme, että olemme lisäämässä taidokkaita, älykkäitä ja hyvin kilpailullisia pelaajia ohjelmaamme.
Michelsen pelasi päättyneellä kaudella miesten Divari B:ta HBA-Märskyn riveissä. Michelsen taituroi joukkueelleen 20,6 pistettä, 5,4 levypalloa, 1,8 riistoa ja 1,3 syöttöä ottelua kohden.
Michelsen on pelannut urallaan 91 nuorten maaottelua ja heittänyt niissä 753 pistettä.
Utah Jazz pelasi avausottelunsa tällä NBA-kaudella voittaen Los Angeles Clippersin kotonaan 129-108. Lauri Markkanen tilastoi 20 pistettä, 6 levypalloa ja 5 syöttöä.
NBA-kausi 2025-26 alkaa Pohjois-Amerikassa 22.10. Maailman parhaassa koripallosarjassa löytyy suomalaisedustusta kahdelta kantilta, kun Lauri Markkanen pelaa Utah Jazzissa ja Tuomas Iisalo on päävalmentajana Memphis Grizzliesissä.
Lotta-Maj Lahtinen pelaa jo kolmatta kauttaan Espanjan kovassa LF Endesassa. Täksi kaudeksi hän siirtyi Araskin joukkueeseen ja on aloittanut kauden erinomaisesti.
Euroliiga-kautensa alavireisesti aloittanut hallitseva mestari Fenerbahce nappasi torstai-iltana tuiki tärkeän voiton kotikentällään Istanbulissa nujertamalla Gordon ja Daniel Herbertin valmentaman Bayern Münchenin pistein 88–73 (37–32). Fenerbahcen voiton takuumiehenä loisti viisi kolmosta upottanut Mikael Jantunen.
Ilari Seppälä on aloittanut toisen kautensa Unkarin liigassa pelaavan Kecskemetin joukkueessa. Täksi kaudeksi hän sai tuttua seuraa, kun Okko Järvi siirtyi joukkuekaveriksi.
Susijengin EM-kisaleiritykseen kuulunut Lapuan Korikobrien kasvatti Perttu Blomgren, 196 cm ja 24 vuotta, on allekirjoittanut sopimuksen Saksan Bundesliigaa tappiottomana johtaman MBC Mitteldeutscherin kanssa. Myös Saksan cupin hallitsevana mestarina kauteen lähtenyt Mitteldeutscher pelaa Bundesliigan lisäksi Pohjois-Euroopan liigaa (ENBL).
Euroturnaukset saatiin käyntiin viime viikolla ja Awak Kuierin Galatasaray aloitti maukkaalla voitolla. Viikolla nähtiin useita muitakin kovia suorituksia Susiladies-pelaajilta.
Susijengin ja Suomi-koripallon suurlupaus Miikka Muurinen, 18, pääsi maanantaina ensimmäistä kertaa tositoimiin Serbian jättiseuran Partizan Belgradin, paidassa. Muurinen viimeisteli seitsemän pistettä ja esitteli taitojaan monipuolisesti, kun Partizan peittosi Adrianmeren liigassa KK Krkan 84–78 (42–28).
Elina Koskimies siirtyi yhden Suomessa vietetyn kauden jälkeen takaisin ulkomaille palaten tuttuun maahan Saksaan. Seura on kuitenkin uusi, kun hän teki sopimuksen Saarlouis Royalsin kanssa.
Olivier Nkamhoua teki melkoisen debyytin Italiassa, kun hän oli koko kierroksen paras pistemies johdattaessaan Varesen voittoon. Edon Maxhuni teki kovaa jälkeä Ranskassa ja Euroliigassa saatiin pelit käyntiin.