Namika Lahti yllätti Hongan

28.2.2011 Namika Lahti haki Korisliigassa maanantaina Espoosta yllätysvoiton Hongasta. Namika piti pudotuspelitoiveitaan yllä 94-82 (42-43) -tuloksella. Maanantain kahdessa muussa ottelussa voittoihin kirivät Joensuun Kataja ja Lappeenrannan NMKY.

Ryan Ayers runttasi voiton Namika Lahdelle Espoossa.

Katajan Petri Virtanen syötteli Karhun pyörryksiin.

LrNMKY ja Viljami Vanjoki puristivat ohi Tarmon. Kuvat: Matti Koskinen & Tytti Nuoramo & Francois Perthuis.

Voitto Hongasta nosti lahtelaiset kahden voiton päähän Kauhajoen Karhusta, joka on viimeisellä pudotuspelipaikalla kuutta kierrosta ennen runkosarjan päättymistä.

Viime tiistaina Namika voitti pelin Espoossa kolmella pisteellä. Nyt se otti ohjat kolmannella jaksolla noin kymmenen pisteen johdolla. Honka ei päässyt enää viimeisellä jaksolla kahdeksaa pistettä lähemmäs.

- Puolustuksemme oli hyvää etenkin toisella puoliskolla. En muista koska olemme viimeksi päässeet juoksemaan puolustuksen ansiosta nopeita hyökkäyksiä yhtä paljon kuin nyt. Toki Ryan Ayersin heittopelikin auttoi meitä, totesi Namika Lahden valmentaja Sami Toiviainen.

Ayers upotti komeasti kaikki 13 pelitilanneheittoaan ja teki 33 pistettä. Anthony Vereen säesti 21 pisteellä.

Hongasta pääsivät kaksinumeroisiin pisteisiin vain Jamar Wilson 24:llä ja John Williamson 22 pisteellä.

Kataja ei kaatunut Karhuun

Kaksi edellistä vieraspeliään voittanut Kauhajoen Karhu ei pystynyt yllättämään Joensuun Katajaa. Sarjassa kolmantena oleva Kataja otti 99-77 (50-34) -kotivoiton.

Kataja pohjusti voittonsa toisella jaksolla vietyään sen 27-14. Karhu ei päässyt puoliajan jälkeen enää iskuetäisyydelle alle kymmenen pisteen päähän.

Jared Newson pussitti Katajalle 24 pistettä ja Antti Kanervo sekä Sami Lehtoranta 18 pistettä. Petri Virtaselle kirjattiin peräti 13 syöttöä.

Karhun teho keskittyi 28 pistettä ja 14 levypalloa keränneen Jeremiah Woodin sekä 22 pistettä heittäneen Vesa Mäkäläisen varaan.

LrNMKY vauhditti Tarmon putoamista

Lappeenrannan NMKY katkaisi neljän pelin tappiojaksonsa otettuaan sarjan kahden viimeisen joukkueen kohtaamisessa 95-76 (46-26) -kotivoiton Porvoon Tarmosta.

Tulos lokeroi LrNMKY:n putoamiskarsijan paikalle ja Tarmon jo varsin kohtalokkaasti jumbosijalle suoran putoajan paikalle. Tarmon pitäisi ottaa jäljellä olevilla kuudella runkosarjakierroksella neljä voittoa enemmän kuin LrNMKY päästäkseen edes jatkokarsintaan putoamispaikasta.

LrNMKY teki pelin selväksi jo ensimmäisellä neljänneksellä voitettuaan sen 32-13. Tarmo ei päässyt seuraavilla jaksoilla enää voittokamppailuun.

HL Coleman heitti isännille 19 ja Viljami Vanjoki sekä Malik Moore 15 pistettä.

Tarmosta Jerrah Young teki 22 pistettä. Jonathan Heard keräsi 13 pistettä ja 15 levypalloa.

(STT)

Lisätiedot: Ottelutilastot 
 
14.11.2025 21:17 Korisliiga

Kokko ja Keeler Bisonsin tehokaksikko – KTP kaatoi Kouvot 27:llä

Miesten Korisliigassa sarjapisteitä keräsivät Bisons Loimaa, KTP-Basket ja Tapiolan Honka.

12.11.2025 14:20 Pääjuttu

Jyri Lehtonen HBA:n poikien edustusjoukkueen päävalmentajaksi

Pitkän ja menestyksekkään valmentajauran Korisliigassa tehnyt entinen huippupelaaja ja Äänekosken Huiman kasvatti Jyri Lehtonen, 51, on Viroon siirtyneen Anton Mirolybovin seuraaja Helsinki Basketball Academyn Divari A:ssa pelaavan poikien edustusjoukkueen päävalmentajana sekä nuorten olympiavalmentajana.

12.11.2025 14:03 Korisliiga

Seagullsin Kahron Ross kertoo erityisestä suhteestaan Suomeen ja Korisliigaan – ”Olen pikkukaupungin kasvatti, joten eniten sopeutumista on vaatinut muutto Nokialta Helsinkiin”

Kuukauden pelaaja Kahron Ross johti Helsinki Seagullsin lokakuussa kuuden ottelun mittaiseen voittoputkeen ja tilastoi omiksi keskiarvoikseen tuplatuplan 17,7 pisteellä ja 10,1 syötöllä.

8.11.2025 21:24 Korisliiga

Henrit johtivat Katajan vihdoin kauden toiseen voittoon – Lahdelta näyttävä esitys vierasmatkalla

Henri Permanto ja Henri Kantonen olivat Kataja Basketin johtotähtiä, kun sarjan kärkikaksikkoon kuuluva Salon Vilpas taipui Joensuussa.

7.11.2025 21:32 Korisliiga

Honka nappasi vierasvoiton Seagullsista ja nousi ottelun päähän sarjan kärkipaikasta – myös Lapualla kärsittiin kotitappio

Alvar Peltoniemi johti Hongan voittoon hurjalla 17 pisteen ja 15 levypallon tuplatuplalla. KTP:n voitossa Tuomas Hirvonen puolestaan nakutteli 12 pistettä ja jakoi kymmenen syöttöä.

6.11.2025 14:41 Korisliiga

Kahron Ross on valittu Korisliigan lokakuun kuukauden pelaajaksi

Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Kauden ensimmäinen valinta on Helsinki Seagullsin Kahron Ross.

5.11.2025 21:40 Korisliiga

Pyrintö dominoi peliä häkellyttävin pistelukemin – toisaalla Gustavson ja Granlund johtivat omat joukkueensa voittoihin

Tampereen Pyrintö kaatoi Kobrat tehden 133 pistettä. Vastaavaan lukemaan on ylletty 2000-luvun aikana vain neljästi. Illan muita voittajia olivat Kauhajoki ja KTP-Basket.

4.11.2025 21:35 Korisliiga

Seagulls ja Vilpas tasapisteissä sarjan johdossa – voitot tänään liigan koko kärkikolmikolle

Helsinki Seagulls, Salon Vilpas ja Tapiolan Honka pitävät kolmen kärkeä miesten Korisliigassa.

4.11.2025 10:24 Korisliiga

Andre Gustavson palaa Karhu Basketiin

Räjähtävän sisääntulon Korisliigaan viime kaudella tehnyt Andre Gustavson, 196 cm ja 26 vuotta, palaa maajoukkuetaukoon asti kestävällä sopimuksella hallitsevan SM-hopeamitalisti Karhu Basketin riveihin. Sopimuksessa on optio loppukaudesta. Wartti Basketin kasvatteihin lukeutuva Gustavson edusti Suomea mitalipeleihin päättyneissä historiallisissa kesän 2025 EM-kotikisoissa.

1.11.2025 19:48 Korisliiga

Keeler dominoi korin alla – Katajan Kantonen pisti tuulemaan, mutta Bisons oli silti vahvempi

Dean Keeler johti Bisons Loimaan työtä lukuisilla hyökkäyslevypalloilla ja täydellisyyttä hipovalla kahden pisteen osumaprosentilla. Kataja Basketin Henri Kantonen puolestaan pyssytti loistavasti niin läheltä kuin kaukaakin, mutta se ei riittänyt voittoon.

Näytä lisää vastaavia