28.1.2025 13:00 Susijengin valmennuksesta viime vuosilta tuttu Mikko Larkas on nimitetty Limoges CSP:n päävalmentajaksi Jean-Marc Duprazin erottamisen jälkeen.
Kuva: Ville Vuorinen
Limoges CSP on Ranskan pääsarjassa pelaava perinteikäs seura. Tätä nimitystä ennen Larkas toimi saman seuran apuvalmentajana ja nyt alkanut pesti on ensimmäinen päävalmentajana Ranskan liigassa. Viime vuonna Larkas toimi samaisessa sarjassa Strasbourgin apuvalmentajana.
CSP Limoges on historiansa aikana voittanut Ranskan mestaruuden yksitoista kertaa ja Euroliigan mestaruudenkin kertaalleen. Viime kaudella joukkue päätyi Ranskan liigassa kymmenenneksi. Parhaillaan joukkue on 16 joukkueen sarjassa 14. sijalla.
Larkas toimi Espoo Teamin päävalmentajana Naisten Korisliigassa 2009–12 ja komensi ryhmänsä vuoden 2011 Suomen cupin mestaruuteen. Espoosta Larkas siirtyi Helsinkiin, missä hän työskenteli Helsinki Seagullsin päävalmentajana 2013–19. Seagulls nousi Larkaksen komennossa Divari A:sta Korisliigaan ja haki SM-pronssia 2018 ja 2019. Vuodet 2019–23 Larkas työskenteli vantaalaisen PuHu Juniorien urheilutoimenjohtajana.
Larkas kuului Susijengin valmennusjohtoon kesästä 2016 kesään 2023 ja valmensi joukkuetta kaksissa EM-kisoissa (2017, 2022) ja yksissä MM-kisoissa (2023). Lisäksi Larkas on luotsannut vuosien aikana lukuisia Suomen juniorimaajoukkueita.
Awak Kuier oli palauttamassa Reyer Veneziaa takaisin voittojen tielle vakuuttavalla tupla-tuplalla. Sara Bejedi, Lotta-Maj Lahtinen ja Roosa Lehtoranta esiintyivät myös tehokkaasti.
Edon Maxhuni siirtyi helmikuun alussa italialaisjoukkue Scafatiin. Susijengin takamies haluaa auttaa joukkuetta säilyttämään paikkansa Serie A1:ssä.
Sunnuntain vastainen yö oli suomalaisheittäjille tehokas Yhdysvaltain yliopistoliiga NCAA:ssa. Susijengin Miro Little keräsi kuuden kolmosen turvin 21 pistettä Utahin viimeisessä runkosarjaottelussa ja Viljami Vartiainen johti seitsemällä kolmosellaan ja 30 pisteellään Weber Staten voittoon Emil Skytän Sacramento Statesta Big Sky -konferenssin finaaliturnauksen avausottelussa.
Yhdysvaltojen naisten yliopistosarja NCAA:ssa Elina Aarnisalo ja UCLA kärsivät kauden toisen tappionsa juuri ennen Big Ten -konferenssin lopputurnausta. Osassa konferensseista lopputurnaukset ovat jo käynnistyneet.
March Madness lähestyy Yhdysvaltojen yliopistosarja NCAA:ssa. Mustapha Amzil ja New Mexico pelaavat viikonloppuna vielä yhden pelin ennen Mountain West -konferenssin lopputurnausta. New Mexico kirjasi kaksi voittoa menneen viikon aikana.
Susikapteeni Sasu Salin urakoi tiistaina kaksi jatkoaikaa joukkueineen, kun Cluj-Napoca nujersi vieraskentällä Liettuassa Vilnius Wolvesin pistein 99–100 (48–39, 81–81, 90–90) Eurocupin neljännesvälieräottelussa. Voitollaan Cluj-Napoca eteni Eurocupin kahdeksan parhaan joukkoon ja kohtaa puolivälierässä Valencian.
Anniina Äijäsen Treviso on vahvassa myötätuulessa Italian Serie A2:ssa, kun joukkue liitää tällä hetkellä kahdeksan ottelun voittoputkessa. Roosa Lehtoranta pääsi puolestaan juhlimaan Saksan cupin voittoa.
Edon Maxhuni oli loistavassa iskussa Italian liigassa heittäessään 25 pistettä. Topias Palmi puolestaan debytoi uudessa seurassaan.
Helmikuun EM-karsintaikkunassa pitkän kuntoutuksen jälkeen kentille palannut Susijengi-laituri Jacob Grandison, 26, on allekirjoittanut loppukautta koskevan sopimuksen Kreikan historiallisimpiin seuroihin lukeutuvan PAOK Salonikin kanssa. PAOK tähtää Kreikan liigassa pudotuspelipaikkaan ja käynnistää FIBA Europe Cupin puolivälierät ensi keskiviikkona.
Yhdysvaltojen naisten yliopistosarja NCAA:ssa eletään mielenkiintoisia hetkiä, kun ensi viikolla käynnistyy jo konferenssien lopputurnaukset. Elina Aarnisalolla ja UCLA:lla on vahva kiinnitys Big Ten -konferenssin piikkipaikkaan.