Meri Kanerva ja ToPo jatkosopimukseen, Aarrejoki uutena mukaan

5.8.2022 10:04 Naisten Korisliiga-kauteen valmistautuva ToPo on tehnyt kahden vuoden jatkosopimuksen Meri Kanervan kanssa. Annika Aarrejoki siirtyy joukkueeseen JBA:n riveistä.

Nuoresta iästään huolimatta Meri Kanerva, 18, on kuulunut Korisliigan runkopelaajiin jo useamman kauden. Viime kausi oli LePyn kasvatille tilastollisesti paras niin pisteissä (8,7) kuin syötöissäkin (3,7), mutta myös minuutteja tuli selvästi eniten hänen Korisliigakausistaan (29,06).

Kanerva on pelannut 37 nuorten maaottelua 6,6 pisteen ottelukohtaisella keskiarvolla.

- Merillä on erinomainen yhdistelmä yksilötaitoa ja ymmärrystä pelistä. Merillä on myös poikkeuksellinen kyky toteuttaa annettuja ohjeita ja tehdä oikeita valintoja. Tavoitteet ovat selvät ja lähtökohdat tavoitteiden saavuttamiseen ovat erittäin hyvät, joukkueen GM Jussi Syrjänen avaa seuran tiedotteessa.

Annika Aarrejoki siirtyy Torpan Poikiin Keski-Suomesta. HoNsUn kasvatti on pelannut viimeiset vuodet JBA:ssa, jossa hän on tehnyt tilastollisesti kovaa jälkeä useammallakin sarjatasolla. Viime kaudella JBA:n divisioonajoukkueessa Aarrejoki tilastoi 19,2 pistettä, 4 levypalloa ja 3 riistoa ottelua kohden.

- Liigaympäristöön siirtyminen tuntui tässä kohdassa luontevalta ratkaisulta. Helsinkiin muuttaminen on iso, mutta kehitykseni kannalta välttämätön päätös. Lopulta hyvien vaihtoehtojen joukosta päädyin ToPoon. Ratkaisun kannalta plussia olivat hyvä valmennus, kova treenitaso sekä kokeneiden pelaajien kuuluminen joukkueeseen, Aarrejoki kommentoi.

 
20.12.2025 20:15 Naisten Korisliiga

Saana Kujala upotti Hongan - PeKa kärjessä joulutauolle

Naisten Korisliiga jatkui lauantaina kahdella ottelulla. Voitot merkittiin Pyrinnölle ja Peli-Karhuille. Huomenna pelataan vielä yksi ottelu ennen joulutaukoa.

17.12.2025 21:50 Naisten Korisliiga

BC Nokialle kova vierasvoitto - HBA ja PeKa vahvoja paikallispeleissä

Naisten Korisliiga jatkui neljällä ottelulla. Voittoihin ylsivät BC Nokia, HBA-Märsky, PeKa ja ViVe.

13.12.2025 19:19 Naisten Korisliiga

Veto jatkoi kovaa virettään

Naisten Korisliiga jatkui lauantaina yhdellä ottelulla. Kahden kovavireisen joukkueen kohtaamisessa ViVe voitti kotonaan Pyrinnön 91-73.

12.12.2025 21:20 Naisten Korisliiga

ToPo:n kiri riitti voittoon Nokialla - myös PeKa ja EBT vierasvoittoihin

Naisten Korisliiga jatkui perjantaina kolmella ottelulla. Otteluissa nähtiin vain vieraiden juhlia, kun ToPo, PeKa ja EBT nappasivat voittoja.

9.12.2025 20:30 Naisten Korisliiga

Kouvottarille vieraspisteet trillerissä

Naisten Korisliigan illan ainoassa ottelussa Kouvottaret ja ToPo taistelivat pisteistä Helsingissä. Lopulta jännittävä ottelu päättyi vieraiden voittoon 84-83.

6.12.2025 17:36 Naisten Korisliiga

ViVe nousi Jeanae Terryn johdolla voittoon Kotkassa - EBT:lle kauden toinen derbyvoitto

Naisten Korisliigassa pelattiin itsenäisyyspäivänä kaksi ottelua. Sarjan kärkitaistelu tasoittui entisestään, kun ViVe ja EBT nappasivat sarjapisteet.

5.12.2025 20:30 Naisten Korisliiga

Pyrintö nousi kärkeen

Naisten Korisliigassa pelattiin perjantaina yksi ottelu. Siinä Tampereen Pyrintö haki vieraspisteet HBA-Märskyltä 76-69.

5.12.2025 12:55 Naisten Korisliiga

Annika Aarrejoki on naisten Korisliigan marraskuun kuukauden pelaaja

Kaudella 2025–2026 naisten Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Marraskuun parhaaksi on valittu Tampereen Pyrinnön Annika Aarrejoki.

2.12.2025 15:06 Naisten Korisliiga

Vimpelin Vedon Jonesille yhden ottelun kilpailukielto

Suomen Koripalloliiton kurinpitopäällikkö Tero Kankaanpää on määrännyt Vimpelin Vedon Sahara Jonesille yhden ottelun kilpailukiellon.

29.11.2025 20:00 Naisten Korisliiga

ViVe katkaisi EBT:n voittoputken - Pyrinnölle revanssi Peli-Karhuista

Naisten Korisliiga jatkui lauantaina kolmella ottelulla. Voittoihin ylsivät ViVe, Pyrintö sekä HBA-Märsky.

Näytä lisää vastaavia