4.5.2014 Jopa kolme Korisliigan veteraanipelaajaa nousi sunnuntaina kolisten pääsarjan pudotuspelien kaikkien aikojen tilastoissa. Jukka Matinen pelasi 100. pudotuspeliottelunsa, Sami Lehtoranta ylitti 1500 pisteen rajan ja Petri Virtanen jakoi 300. syöttönsä.

Jukka Matinen pelasi jo uransa 100. pudotuspeliottelun. Kuva: Kai Kilappa.
203-senttinen, 35-vuotias Keravan Kori-80:n kasvatti Matinen on kymmenes pelaaja kautta aikain, joka on päässyt kolminumeroiselle ottelumäärälle pudotuspeleissä. Matinen on heittänyt näissä peleissä kaikkiaan 1066 pistettä ja ottanut 309 levypalloa.
Kaikkien aikojen eniten pudotuspelejä Korisliigassa ovat pelanneet Kari-Pekka Klinga (126), Sakari Pehkonen (124) ja Sami Lehtoranta (119).
205-senttinen, 34-vuotias HoNsU:n kasvatti Sami Lehtoranta upotti puolestaan 10 pistettä Bisonsia vastaan ja ylitti 10. pelaajana kautta aikain 1500 pudotuspelipisteen rajan. Lehtorannalla on koossa nyt 1501 pistettä.
183-senttinen, 33-vuotias Säynätsalon Riennon kasvatti Petri Virtanen jakoi puolestaan kolme syöttöä Bisonsia vastaan ja pääsi urallaan 300 pudotuspelisyöttöön, joka on kaikkien aikojen toiseksi paras lukema. Kaikkien aikojen ykkössyöttäjä pudotuspeleissä on Roope Mäkelä 332 passillaan.
16,3 pistettä ja 4,7 levypalloa alkukaudella tilastoinut Alvar Peltoniemi on Korisliigan tiiviisti seurattuja tuoreita nousijoita. Hänen kasvattajaseuransa Tapiolan Honka on myös ottanut varovaisen lupaavan startin runkosarjaan.
Kahron Ross johti Seagullsin kotivoittoon vakuuttavalla tuplatuplallaan.
Erotuomari Jaakko Kauniston tuomaripolku alkoi alle kymmenvuotiaana, kun serkku antoi pillin käteen Vimpelin liikuntahallissa. Tyttöjen pelistä puuttui toinen tuomari, ja Kaunistolle annettiin neuvoksi viheltää, jos näkee jotain, mikä ei hänen mielestään kuulu korikseen. Se oli sysäys yli 25 vuoden mittaiselle matkalle.
Miesten Korisliigassa nähtiin tänään pelkkiä kotivoittoja. Alvar Peltoniemi ja Eemi Luukkonen pelasivat vahvasti niin pisteiden kuin levypallojenkin valossa.
Salon Vilpas johtaa miesten Korisliigaa parhaillaan voitoin 6–0. Myös Bisons Loimaa tulee lähellä perässä 3–3-saldollaan.
Pyrinnön Jared Billups, Seagullsin Kahron Ross sekä Kauhajoen Ty Berry ja Oliver Kandén johtivat muhkeilla piste-esityksillään omat joukkueensa voittoon, kun taas Korihaiden Mikael Aalto joutui järisyttävästä suorituksestaan huolimatta tyytymään tappioon.
Korisliiga-katsojille ennestään tuttu Kaleb Warner on tehnyt kauden 2025–26 kattavan sopimuksen Tampereen Pyrinnön kanssa.
KTP:n Tuomas Hirvonen jakoi kahdeksan syöttöä ja Vilppaan Jalen Brooks paukutti 39 pistettä illan Korisliiga-otteluissa.
Kotimaisista pelaajista loistivat muiden muassa Riku Korhonen, Alvar Peltoniemi ja Samu Adler. Kouvojen Brandon Stroud jäi levypallon päähän triplatuplasta.
Korisliigassa nähtiin samana iltana kaksi usean kymmenen pisteen kotivoittoa. Korihait kärsi kauden ensimmäisen tappionsa.