Lokomotiv Kuban kantona Buducnostin kaskessa EuroCupin puolivälierissä

6.3.2013 Gerald Lee jr.:n KK Buducnostin taistelu paikasta Euroopan kakkosliigan EuroCupin neljän parhaan joukossa alkaa keskiviikkona, kun Buducnost isännöi kotikentällään venäläistä Lokomotiv Kubania EuroCupin puolivälieräottelussa. Buducnost on ollut EuroCupin parhaita puolustusjoukkueita, mutta Lokomotiv Kubanin rutiini ja korinalusvoima ovat merkittäviä haasteita montenegrolaisille.

Junnu Leen Buducnostin kamppailu paikasta EuroCupin neljän parhaan joukkoon alkaa tänään.

Vastaansa Buducnost saa Nick Calathesin johtaman Lokomotiv Kubanin. Kuvat: Ville Vuorinen & FIBA Europe.

Nuorekkaan Buducnostin puolustuspelaaminen on ollut läpi EuroCup-kauden parhaimmillaan ilmiömäistä. Tähän mennessä pelaamastaan kahdestatoista ottelusta Buducnost on jättänyt vastustajansa alle 60 pisteen peräti neljä kertaa. Viimeksi näin kävi kaksi viikkoa sitten, kun turkkilainen Banvit sai Buducnostin kotikentällä aikaiseksi vaivaiset 50 pistettä.

 

EuroCupin puolivälierissä Buducnostin nuoruuden intoa ja puolustuksen lujuutta koetellaan toden teolla, kun joukkuetta vastaan asettuu Venäjän liigan neljännellä sijalla ja VTB United-liigan B-lohkon kolmannella sijalla majaileva perinteikäs Lokomotiv Kuban.

 

Jos Buducnostin selkein vahvuus on ollut puolustuspeli, on Lokomotiv Kuban puolestaan tehnyt selvää jälkeä korien alla halliten levypallopeliä lähes jokaisessa EuroCup-ottelussaan.

 

Buducnostin isot miehet Lee jr., Dusko Bunic ja Strahinja Milosevic kohtaavatkin todellisen haasteen, kun Euroliiga-veteraanit Aleksei Savrasenko (215cm/34v) ja Aleks Maric (211/28) sekä amerikkalaiset Richard Hendrix (203/26) ja Derrick Brown (201/25) saapuvat heidän painikumppaneikseen korin läheisyyteen.

 

Takakentällä Buducnost on ollut Dee Bostin, Aleksa Popovicin ja Cedomir Vitkovacin johdolla erinomainen, mutta Lokomotivilla on tuoda kentälle häkellyttävän vahva rotaatio myös kauempana korista.

 

Euroliigan mestaruuttakin juhlinut kreikkalaistakamies Nick Calathes (198/24), liettualaislingot Simas Jasaitis (198/24) ja Mantas Kalnietis (195/26) sekä Sergei Bikov (190/30) pitävät huolen siitä, että Buducnost saa olla hereillä molemmissa päissä kenttää.

 

Lee: ”Meillä on mahdollisuudet päihittää heidät”

 

EuroCupin verkkosivuille antamassaan haastattelussa Lee arvelee, että Buducnostin voiton avain alkavaan pudotuspelisarjaan on intensiivinen puolustuspelaaminen.

 

– Meidän on puolustettava kuten puolustimme viimeisessä jatkosarjaottelussamme Banvitia vastaan. Banvit on erittäin laadukas hyökkäysjoukkue, ja pystyimme pitämään heidät aisoissa. Meidän on pyrittävä Lokomotivia vastaan samaan, Lee miettii.

 

Keskiviikon osaottelu pelataan Podgoricassa ja viikon kuluttua Buducnost matkaa Kubaniin Lokomotivin vieraaksi. Kahden ottelun yhteistulos määrittelee voittajan.

 

– Lokomotiv on ilman muuta yksi koko EuroCupin mestarisuosikeista. Jos puolustamme kuten meillä on edellytykset puolustaa, meillä on mahdollisuudet päihittää heidät. Uskon, että kaksi alkusarjan otteluamme Bilbaota vastaan toivat hyvää kokemusta tätä haastetta varten, jatkaa Lee.

 

Buducnost kohtasi Lokomotivin tavoin EuroCupin mestarisuosikeihin lukeutuvan Bilbaon kahdesti alkusarjan aikana. Buducnost oli kiinni voitossa molemmissa otteluissa, jotka kuitenkin lopulta päätyivät espanjalaisvoittoihin.

 

EuroCupin puolivälierät, 1. osaottelu: KK Buducnost Podgorica – Lokomotiv Kuban keskiviikkona 6. maaliskuuta klo 20:00 Suomen aikaa.

 

 
25.11.2025 11:09 NCAA

Okku Federiko monipuolisena Draken voitossa – Eemeli Yalaho keräsi tupla-tuplan

Yhdysvaltojen miesten yliopistosarja NCAA:n viimeisen viikon suomalaisonnistujiin lukeutuivat muun muassa monipuolisen tilastorivin kerännyt Okku Federiko, tupla-tuplan kahminut Eemeli Yalaho ja 19 pistettä nakuttanut Miro Little.

25.11.2025 10:29 NCAA

Albina Syla repi 11 levypalloa Rhode Islandille – Meri Kanerva urakoi kahdesti 39 minuuttia

Yhdysvaltojen naisten yliopistosarja NCAA:ssa viimeisen viikon suomalaisonnistujiin lukeutuvat muun muassa 11 levypalloa kahminut Albina Syla, miltei koko pelin kahdesti pelannut Meri Kanerva sekä kahdesti kaksinumeroiset pistelukemat heittänyt Elina Aarnisalo.

25.11.2025 10:01 Susiladies

Linda-Lotta Lehtoranta siirtyy Bulgarian mestarin riveihin

Linda-Lotta Lehtoranta, 34, on tehnyt sopimuksen Bulgarian hallitsevan mestarin BC Montana 2003:n kanssa.

25.11.2025 09:20 NBA

Warriors venytti Jazzin tappioputkea – Markkanen 17 pistettä, 6 levypalloa

NBA:ssa Utah Jazz kärsi neljännen peräkkäisen tappionsa, kun Golden State Warriors oli parempi loppulukemin 134-117. Lauri Markkanen tilastoi 17 pistettä, 6 levypalloa ja 4 syöttöä.

24.11.2025 14:16 Suomalaiset ulkomailla

Mikael Jantunen vei Euroliigan suomalaiskohtaamisen – ”Eipä saanut tehtyä pisteitä”

Perjantaina Beogradska Arenan pätsissä tarjottiin suomalaisittain harvinaista herkkua, kun kentällä nähtiin samanaikaisesti kaksi Susijengin pelaajaa Miikka Muurisen Partizanin isännöidessä Mikael Jantusen Fenerbahcea. Jantunen pääsi ottelun jälkeen paukuttelemaan henkseleitään voiton kunniaksi.

24.11.2025 14:02 Suomalaiset ulkomailla

Lotta-Maj Lahtinen siivitti joukkueensa voittoon Espanjassa

Lotta-Maj Lahtinen oli vahvassa iskussa johdattaessaan Araskin voittoon Espanjan liigassa. Lilli Onnela jatkoi vahvaa virettään Italian Serie A2:ssa ja Saarlouis Royals jatkaa tappioitta Saksan Bundesliigassa.

24.11.2025 09:47 NBA

Lakers sai pidettyä Jazzin loppukirin aisoissa – Markkanen 20 pistettä, 7 levypalloa

NBA:ssa Utah Jazz hävisi niukasti Los Angeles Lakersille 106-108. Lauri Markkanen säkitti 20 pistettä ja haki 7 levypalloa.

22.11.2025 09:05 NBA

Hallitsevan mestarin Thunderin kolmas jakso liikaa Jazzille – Markkanen 19 pistettä

NBA:ssa Utah Jazz hävisi hurjan kolmannen jakson pelanneelle Oklahoma City Thunderille 112-144. Lauri Markkanen heitti hallitsevaa mestaria vastaan 19 pistettä ja noukki 6 levypalloa.

19.11.2025 10:34 NBA

Jazz hävisi Lakersille LeBron Jamesin paluuottelussa – Markkanen 31 pistettä

NBA:ssa Utah Jazz hävisi 140-126 Los Angeles Lakersille, joka sai kokoonpanoonsa ensimmäistä kertaa tällä kaudella LeBron Jamesin. Lauri Markkanen säkitti 31 pistettä ja noukki 5 levypalloa.

18.11.2025 12:17 Suomalaiset ulkomailla

Mika Haakana vaikuttunut ensikosketuksestaan kiinalaiseen naiskoripalloon

Kuusi Suomen mestaruutta päävalmentajana juhlinut Mika Haakana siirtyi alkavaksi kaudeksi Kiinan pääsarjaan Shanxi Flamesin apuvalmentajaksi. Ensimmäiset kokemukset Kiinassa ovat olleet positiivisia.

Näytä lisää vastaavia